Mahmut Tanal'dan YSK'ya ilginç başvuru: Kırmızı renk olsun

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 23 Haziran'da yapılacak olan İstanbul seçimlerinde “tercih” veya “evet” yazılı mühürlerde siyah yerine kırmızı renk kullanılması için başvuruda bulundu.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 12:44
Mahmut Tanal'dan YSK'ya ilginç başvuru: Kırmızı renk olsun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden itibaren “tercih” veya “evet” yazılı mühürlerde siyah yerine kırmızı renk veya siyah dışında fark edilebilecek başka bir renkte mürekkep kullanılması için YSK’ye başvurdu.

Gözden kaçan oyları hatırlattı

CHP’li Tanal, YSK’ye sunduğu dilekçede, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde bir milyon 908 bin 467, İstanbul’da 319 bin 540 geçersiz oy kullanıldığını hatırlatırken, bu geçersiz oyların büyük bir çoğunluğunun mühür kullanımı ve mühürde kullanılan mürekkebin fark edilememesi nedeniyle geçersiz sayılan oylardan oluştuğunu belirtti. Tanal ayrıca, İstanbul için yeniden yapılan sayımlarda hemen her parti lehine geçerli sayılması gerekirken sandık kurulunun dikkatinden kaçarak geçersiz sayılan oyların tespit edildiğini anımsattı.

Dikkatli bir inceleme ile fark edilebilir

Bu durumun başlıca sebebinin seçmenin iradesini yansıtmak için kullandığı siyah renkli mürekkebe sahip ‘evet’ ya da ‘tercih’ mührünün, yine siyah baskı ve hatlara sahip olan seçim pusulası üzerine basılması olduğunu belirten Tanal, “Bu durumda siyah oy pusulası renkleri içinde siyah mürekkebe sahip mühür (özellikle amblem veya logo üstüne basılmış ise) ancak dikkatli bir inceleme ile fark edilebilir bir hal almaktadır” ifadelerini kullandı.

Karışıklık yaşanmayacak

“Oyunu belirlenen kurallar çerçevesinde kullanarak görevini yapmış her vatandaşın oyu YSK’ya emanettir ve YSK bu emanetin basit dikkatsizlikler nedeniyle sonuç doğurmamasından doğrudan sorumlu olacaktır” diyen Tanal, talebini şöyle dile getirdi:

“Bahsedilen ve seçime katılan tüm siyasi partilerin aleyhine olan durumun çözümü oldukça basittir. Önümüzdeki İstanbul seçimlerinden başlanmak üzere ‘tercih’ veya ‘evet’ yazılı mühürlerde siyah yerine kırmızı renk veya siyah dışında fark edilebilecek başka bir renkte mürekkep kullanılması durumunda bahsedilen karışıklık yaşanmayacak, basit bir inceleme ile seçmenin oy pusulasındaki iradesi kolaylıkla tespit edilebilecektir.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 12:44

YORUM YAZ

 • hizipsavarhizipsavar24 gün önce
  ilk defa bu mal doğru bir şey söyledi pusula tama beyaz mühür kırmızı olsun
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 24 gün önce
  Ūstūne Yattığız, Yani Çaldığınız Oylardan da Bahsetseydin.
 • teomanteoman24 gün önce
  Bu sefer parti renkleri ile karışırsa ne olur?
 • ŞahinŞahin24 gün önce
  Bunu bir yerde abani domuz diye vururlarsa hiç şaşmayın. Çünkü cinsi arsızdomuz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Haziran 2019