• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mahmut Arslan’dan CHP’li Tekin’e: Hak-İş üyesi Bankamatikçi Olmaz

Yeniakit.com.tr’ye konuşan Hak-İş Genel Başkan Mahmut Arslan , Antalya ve Adana’da 10 bin bankamatikçinin işten çıkartıldığını iddia eden CHP'li Gürsel Tekin'e sert tepki gösterdi. Arslan, “Arkadaşlarımızın hiçbirisi bankamatikçi değildir. Bankamatikçi iddiaları operasyon hazırlığına işaret ediyor.” dedi.

2019-04-17 18:29:00 - 2019-04-17 18:52:23

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Antalya ve Adana’da 10 bin bankamatikçinin işten çıkartıldığını iddia eden CHP'li Gürsel Tekin'e sert tepki göstererek “Arkadaşlarımızın hiçbirisi bankamatikçi değildir. Bankamatikçi iddiaları operasyon hazırlığına işaret ediyor.” dedi.

“Sayın Tekin’in paylaşımları hepimizi ciddi şekilde rahatsız etti.” diyen Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

 " Sayın Tekin,  'Antalya'da 4 bin, Adana'da da 6 bine yakın bankamatik memurunun işlerine son verildi.' iddiasında bulununca olaya müdahil olduk. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde Hak-İş olarak biz yetkiliyiz. Orada çalışan arkadaşlarımızın tamamına yakını sendikamızın üyesidir. Bu arkadaşlarımız 24 saat Antalya'nın hizmetindedir. Arkadaşlarımızın hiçbirisi bankamatikçi değildir.

Onlar çalışmadan ücret alan insanlar değildir.”

“Gürsel Tekin’in Talihsiz Açıklamaları Operasyonun İlk Sinyali!”

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Gürsel Tekin’in sözlerine tepki gösterirken, “Bu talihsiz açıklamaları, arkadaşlarımıza yönelik yapılacak operasyonun ilk işareti olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

İlk işleri tehdit ve baskı!

Arslan, yönetimi devralan CHP’li belediyelerin ilk işlerinin HAK İş mensuplarına baskı uygulamak olduğunu söyledi.

 "CHP'nin belediye başkanları, mazbatalarını alır almaz halkın sorunlarını konuşmak yerine işçilerin sendikaları ile ilgilenerek onlara baskı uygulamaya başladılar" diyen Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

 “CHP’li belediye başkalarının baskıcı tutumunu şiddetle kınıyorum.  İstanbul Küçükçekmece Belediyesi'nde, Esenyurt'ta, Bilecik'te, Bolu'da, Zonguldak Ereğli'de ve bunlara benzer CHP'nin ilk defa belediye başkanlığını kazandığı yerlerde üyelerimize yönelik bilinçli olarak bir baskı söz konusu. İşçilerimiz işten çıkarılma ya da işyerlerinin değiştirilmesi gibi konularla tehdit ediliyorlar. İşçilerimize mobing uygulayarak sendika değiştirmeleri için uğraşıyorlar.”

Suç işliyorlar!..

Arslan, CHP’li yönetimlerin işçilere uyguladıkları baskının Anayasa'nın 51. Maddesi'ne, Sendikalar Yasası'nın ilgili maddelerine ve Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırı olduğunu hatırlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 31 Mart öncesinde yaptığı açıklamaları da hatırlatan Başkan Arslan; "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun, işçilerin sendika değiştirmesine yönelik her türlü müdahaleyi ve baskıyı kabul etmeyeceğini biliyorum. Kılıçdaroğlu'nun bu olaya müdahil olmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

'AK Parti hiçbir zaman sendika ayrımı yapmadı'

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hiçbir belediyede sendika ayrımı yapmadığını belirten Arslan; "Küçükçekmece Belediyesi'nde bu seçimlere kadar 3 dönemdir AK Parti vardı. 3 seneden bu zamana Disk'e bağlı bir sendika örgütlüydü. Bu süreçte AK Parti'nin onlara yönelik herhangi bir müdahalesi söz konusu olmadı. Herhangi bir sebeple tartışma yaşanmadı. Hak-İş olarak da bu konuda herhangi bir girişimimiz ya da müdahalemiz olmadı. Taşerondaki çalışanların belediyede kadrolu işçi olmasından sonra biz sendikasız işçileri Hak-İş'e üye yaptık." dedi.

Her an işçilerimizin yanındayız!

Mahmut Arslan, CHP’li belediyelerin baskısı altındaki HAK İş Üyelerine de  “Üyelerimiz bilsinler ki bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Hak-İş olarak onların yanında olmaya devam edeceğiz." sözleriyle seslendi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı