Mahmut Arslan’dan CHP’li Tekin’e: Hak-İş üyesi Bankamatikçi Olmaz

Yeniakit.com.tr’ye konuşan Hak-İş Genel Başkan Mahmut Arslan , Antalya ve Adana’da 10 bin bankamatikçinin işten çıkartıldığını iddia eden CHP'li Gürsel Tekin'e sert tepki gösterdi. Arslan, “Arkadaşlarımızın hiçbirisi bankamatikçi değildir. Bankamatikçi iddiaları operasyon hazırlığına işaret ediyor.” dedi.

17 Nisan 2019 Çarşamba 18:29

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Antalya ve Adana’da 10 bin bankamatikçinin işten çıkartıldığını iddia eden CHP'li Gürsel Tekin'e sert tepki göstererek “Arkadaşlarımızın hiçbirisi bankamatikçi değildir. Bankamatikçi iddiaları operasyon hazırlığına işaret ediyor.” dedi.

“Sayın Tekin’in paylaşımları hepimizi ciddi şekilde rahatsız etti.” diyen Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

 " Sayın Tekin,  'Antalya'da 4 bin, Adana'da da 6 bine yakın bankamatik memurunun işlerine son verildi.' iddiasında bulununca olaya müdahil olduk. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde Hak-İş olarak biz yetkiliyiz. Orada çalışan arkadaşlarımızın tamamına yakını sendikamızın üyesidir. Bu arkadaşlarımız 24 saat Antalya'nın hizmetindedir. Arkadaşlarımızın hiçbirisi bankamatikçi değildir.

Onlar çalışmadan ücret alan insanlar değildir.”

Gürsel Tekin’in Talihsiz Açıklamaları Operasyonun İlk Sinyali!”

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Gürsel Tekin’in sözlerine tepki gösterirken, “Bu talihsiz açıklamaları, arkadaşlarımıza yönelik yapılacak operasyonun ilk işareti olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

İlk işleri tehdit ve baskı!

Arslan, yönetimi devralan CHP’li belediyelerin ilk işlerinin HAK İş mensuplarına baskı uygulamak olduğunu söyledi.

 "CHP'nin belediye başkanları, mazbatalarını alır almaz halkın sorunlarını konuşmak yerine işçilerin sendikaları ile ilgilenerek onlara baskı uygulamaya başladılar" diyen Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

 “CHP’li belediye başkalarının baskıcı tutumunu şiddetle kınıyorum.  İstanbul Küçükçekmece Belediyesi'nde, Esenyurt'ta, Bilecik'te, Bolu'da, Zonguldak Ereğli'de ve bunlara benzer CHP'nin ilk defa belediye başkanlığını kazandığı yerlerde üyelerimize yönelik bilinçli olarak bir baskı söz konusu. İşçilerimiz işten çıkarılma ya da işyerlerinin değiştirilmesi gibi konularla tehdit ediliyorlar. İşçilerimize mobing uygulayarak sendika değiştirmeleri için uğraşıyorlar.”

Suç işliyorlar!..

Arslan, CHP’li yönetimlerin işçilere uyguladıkları baskının Anayasa'nın 51. Maddesi'ne, Sendikalar Yasası'nın ilgili maddelerine ve Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerine aykırı olduğunu hatırlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 31 Mart öncesinde yaptığı açıklamaları da hatırlatan Başkan Arslan; "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun, işçilerin sendika değiştirmesine yönelik her türlü müdahaleyi ve baskıyı kabul etmeyeceğini biliyorum. Kılıçdaroğlu'nun bu olaya müdahil olmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

'AK Parti hiçbir zaman sendika ayrımı yapmadı'

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hiçbir belediyede sendika ayrımı yapmadığını belirten Arslan; "Küçükçekmece Belediyesi'nde bu seçimlere kadar 3 dönemdir AK Parti vardı. 3 seneden bu zamana Disk'e bağlı bir sendika örgütlüydü. Bu süreçte AK Parti'nin onlara yönelik herhangi bir müdahalesi söz konusu olmadı. Herhangi bir sebeple tartışma yaşanmadı. Hak-İş olarak da bu konuda herhangi bir girişimimiz ya da müdahalemiz olmadı. Taşerondaki çalışanların belediyede kadrolu işçi olmasından sonra biz sendikasız işçileri Hak-İş'e üye yaptık." dedi.

Her an işçilerimizin yanındayız!

Mahmut Arslan, CHP’li belediyelerin baskısı altındaki HAK İş Üyelerine de  “Üyelerimiz bilsinler ki bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Hak-İş olarak onların yanında olmaya devam edeceğiz." sözleriyle seslendi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 18:29

YORUM YAZ

 • ilhanilhan7 gün önce
  adın hak iş ama haktan hukuktan bihabersin.iktidar cemaat beslemese bir gün ayakta duramayacaksın.tıpkı diyanet immaları gibi beş bin tl alıp camide kıç büyütmekten başka bişe yapmayıp.milleti,n allah rızası için kıldığı namaz için o beş bin tl maaş bedava lojman alıp fakir fukaraya şükretmeyi telkin ederken sende sana bağlı dindar işçiyi işverene sömürtmekten başka bi halta yaramıyorsun.bir mmüslüman olarka üzülerek şunuı söyleyeyim.SOL İKTİDARLARIN HARİŞCİNDE İŞÇİYE EMEKCİYE HAKKINI NE VEREN VAR NEDE SAVUNAN. nokta.
 • ALİALİ8 gün önce
  "BANKAMATİK MEMURU", "BANKAMATİK EMEKLİSİ" YAHU ADAM, HERKES MAAŞINI BANKAMATİKTEN ALIYOR. SÖYLENEN SÖZ BİR BİR ALGIDAN İBARET.
 • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu8 gün önce
  Bütün CHP li belediyeler bu bankamatik memurlarını tesbit edip Şehir reklam panolarında afişe etmelidir
 • Egemen Egemen 8 gün önce
  Egemen bağışın şoförünün İBB de kadrosu olduğu ve 13yildir işe gelmediği iddalari hakkında da verilecek bir cevap vardır sanirim
 • Yalçın arslan Yalçın arslan 8 gün önce
  Adın hak iş ama işçilerin için hiç hak arama
 • PasaPasa8 gün önce
  Kusurabakmayinda bizler kamuda madur kaldik hak.is TIS vermediniz 2020 nin sonunda yani 2021 yilinda gorecez Belediyelere yaptiniz bizlere niye toplu is sozlesmesini vermiyonuz 2020 sonuna birakiyonuz iscinin arkasindasiniz laf bunlar. Kamu 4/D iscileri olarak memnundegiliz maaslarimiz dusukYani kamulara bi toplu is sozlesmesini versenizde hak is sizede inanak guvenek
 • İsaİsa8 gün önce
  Mahmut Arslan alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste diye bir söz vardır sarı sendika sizi
 • Uh-1Uh-18 gün önce
  İnsallah 90 lı yıllarda Ankara da Karayalçın ile İstanbul da ise Sözen ile yaşadıgımız kabusu bi daha yaşatmazlar.
 • isa bulut isa bulut 8 gün önce
  Ulan dangalak O kadar çok varki gel yanima sana bir bir göstereyim
 • AliAli8 gün önce
  Bankamatik memuru olduğuna onlarda inanmıyor. Hedef işçi kıyımı yaparak kendi elemanlarını yerleştirmek..chp bin ilk yapacağı icraatın bu olacağını söyledik. Yalancı kemo hiç kimse işten çıkarılmayacak, herkesi kucaklayacsğız diyordu..huylu huyundan vaz geçermi..saftirikler inandı oy verdi..bulun cezanızı..
 • CühelaCühela8 gün önce
  Heeee öyle öyle.
 • Yavuz 1517Yavuz 15178 gün önce
  Bakalım, bu yalancı, iftiracı, dalaveracı, hırsızlıkta sınırı olmayan chp zihniyetinden ne zaman kurtulacağız şimdiden, kendilerinden olmayan işçileri işten çıkarıp, yerlerine kendi yandaşları fetö'cü, pkk'lı ve diğer terör yandaşlarını belediyelere yerleştirecekler. Hizmet diye bir dertleri olmayacak. Yakıp yıkacaklar ve kasaları boşaltacaklar. Yolsuzluğun dibine vuracaklar. Tıpkı İzmir büyükköy belediyesi gibi.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Nisan 2019