• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Lukaşenko'dan 'nükleer savaş' tehdidi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, NATO’nun Almanya'daki nükleer silahları Polonya'ya yerleştirmesi durumunda, Rusya'dan nükleer silah isteyeceklerini söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-12-02 04:01:00 -
Lukaşenko'dan 'nükleer savaş' tehdidi

Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Rossiya Segodnya haber ajansına verdiği röportajda, Batı için neden "düşman" olduğunu anlattı.

Lukaşenko, "Çünkü Belarus'ta bir tanesi hariç Topol stratejik amaçlı füze fırlatma sistemleri tamamen yerinde ve hala kullanıma hazır. Batı'nın nükleer silahlara nasıl tepki verdiğini biliyorsunuz." ifadesini kullandı.

"Baskı aşırı olduğu için bir tane yok ettik"

Rusya'nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin'in ABD baskı yaptığı için kendisinden bu alanları yok etmesini istediğini dile getiren Lukaşenko, "Ben, 'hayır' dedim ama baskı aşırı olduğu için bir tane alanı yok ettik. Bu ormanın içerisindeydi." dedi.

Özel silah yerleri dahil bu alanların küçük değil, devasa olduğuna dikkati çeken Lukaşenko, "Bütün bunları korudum. Amerikalılar ve Batı bana sürekli 'neden' diye sordu. Bu sorulara hala cevap vermedim." şeklinde konuştu.

"Benden önceki yönetim olsaydı buna asla yanaşmazdı"

Lukaşenko, 1994'te imzalanan ve belirli güvenlik garantileri karşılığında ülkesinin nükleer silahlara sahip olma hakkından gönüllü olarak feragat etmesini sağlayan Budapeşte Memorandumunu hatırlatarak, "Benim eserim olmasa da ben bunu imzaladım. Benden önceki yönetim olmasaydı asla buna yanaşmazdım. Benim ilk cumhurbaşkanı olarak ilk yılımdı." diye konuştu.

Bu uluslararası anlaşma, eski yönetim tarafından paraflanmış olduğu için imzalamak zorunda kaldığını belirten Lukaşenko, bundan birkaç yıl sonra bile nükleer silahları Belarus'tan çekmediğini hatırlattı. Lukaşenko, ABD'nin değil, Yeltsin'in baskısıyla bu silahları ülkeden çektiğini kaydetti.

"Putin ile nükleer silah konusunda anlaşacağız"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Almanya'nın nükleer silahtan vazgeçmesi durumunda bu silahları Doğu Avrupa'ya yerleştirebilecekleri açıklamasına da tepki gösteren Lukaşenko, "Bu silahları Polonya'ya getirecekler. O zaman Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e nükleer silahları Belarus'a geri vermesini önereceğim." ifadesini kullandı.

Hangi nükleer silahları Belarus'a vermesi hususunda ise Putin ile müzakere edeceklerini ifade eden Lukaşenko, Polonya'ya yerleştirilebilecek silahlara karşı en etkili olacak nükleer silahlar üzerinde anlaşacaklarını kaydetti.

Lukaşenko, "Boşuna söylemedim, Belarus topraklarında biz buna hazırız. Basiretli bir mal sahibi olarak hiçbir şeyi yok etmedim. (Nükleer silahlar için Sovyetler Birliği döneminden kalma) bütün hangarlar yerinde duruyor." şeklinde konuştu.

''NATO ve Rusya nükleer savaşa geçiş yapabilir''

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, geçtiğimiz dönemlerde sık sık, Rusya ile Batı arasındaki güvensizlik ve yüzleşme derecesinin arttığını belirterek 'Rusya ve NATO, birkaç dakika içerisinde bölgesel savaştan nükleer savaşa geçiş yapabilir.' ifadelerini kullanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz HAN

SAYIN BELARUS LİDERİ ŞU MÜLTECİ KARDEŞLERİ DAHA KUZEYDEN YOLLAMAK GEREK AVRUPA KARIŞSIN HEM SİZDEN DOĞAL GAZ İSTİYORLAR HEMDE İÇ İŞLERİNİZE KARIŞIYORLAR AZCUK MÜLTECİLERİ YUKARLARDAN YOLLAYIN BAKIN TEL ÖRGÜ ÇEKMİŞLER SİZLERDE TÜNEL KAZIN YER ALTINDAN GÖNDERİN TÜM MÜLETECİLERİ KIŞDA GELDİ DOĞAL GAZI KESİN ŞANTAJ YAPIN AVRUPA DONSUN HATTA HEPSİ SOĞUKTAN ÖLSÜNLER GEBERSİN TÜM AVRUPA DOĞAL GAZI KES RUSYA PUTİN LUKAŞENKO KES DOĞAL GAZI SOĞUKTAN GEBERSİNLER KOZ OLARAK KULLANIN MÜLTECİLERİ YER ALTINDAN TÜNEL KAZIN GÖNDERİN TÜM DÜNYADA Kİ MÜLTECİLERİ BELARUS ÜZERİNDEN YOLLAMAK GEREK AVRUPA KARIŞSINNNNN KAVİMLER GÖÇÜ OLSUN AB İÇLERİNDE BİNLERCE YÜZBİNLERCE MÜLTECİ DOLUŞMALI MACRONNNNN MERKELLLLL GERÇİ O DA GİTTİ NEYSE OYUN KURMAK GEREK AB AVUCUMUZA DÜŞMELİ HEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHE
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23