• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Libya'daki Köroğlu (Koloğlu - Kuloğlu) Türkleri kimdir? Nerede yaşıyorlar?

Yeniakit Publisher
2020-01-15 01:29:00 - 2020-01-15 10:24:01
Libya'daki Köroğlu (Koloğlu - Kuloğlu) Türkleri kimdir? Nerede yaşıyorlar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda sayısı 1 milyon 400 bini bulan Libya Türklerinden bahsederek "Köroğlu" terimini kullandı. Bu açıklama sonrası vatandaşlar Libya nüfusunun en az yüzde 22'sini oluşturan "Kuloğlu veya Koloğlu (Köroğlu) Türkleri kimdir?" sorusunu sormaya başladı.

Bugün MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya'da yaşayan Kuloğlu (Köroğlu) Türkleri'nden bahsetti. 6 milyon  300 bin nüfuslu Libya'da yaşanan olaylar sonrası orada yaşayan 1 milyon 400 bini bulan Türkler gündem olurken açıklamaların ardından aramalar hızlandı. Peki, Koloğlu (Köroğlu) Türkleri kimdir?

Kuloğlu (Köroğlu) Türkleri kimdir?

Libya Türklerine; Kouloughlis, Kuloğlu, Koloğlu deniyor.

Sirte’de Trablus için hayati stratejik öneme haiz Mısrata şehrinin bulunduğunu aktaran Tarihdaş Milletler ve Topluluklar Cemiyeti Genel Başkanı Ahmet Baba, şunları anlattı: “Mısrata, Libya’da yaşayan 1 milyona yakın Köroğlu Türklerinin en yoğun olduğu bölgedir. Trablus’u savunan UMH’yi destekleyen askeri gücün yüzde 80’i de Mısratalı Köroğlu Türkleridir. Trablus’a güneyden saldıran Hafter’in bu şekilde büyük bir avantaj elde edeceği bildirilmektedir. Son günlerde çok tarihi bir hamle yaparak bu sefer önce masada kazanan Türkiye’nin sonra sahada kaybetmemesi için bir an evvel en uygun araçlarla Libya’da ki UMH’ye ivedilikle yardım etmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan anlaşmaların hükmü kalmayacaktır.”

Katliam tehlikesi altındalar

Baba, şöyle devam etti: “2011’de Diktatörlükten kurtulan ve Hürriyet ve Demokrasi için mücadele veren Libya halkı; Mısır, BAE ve Suudi Arabistan baskıcı ve totaliter rejimlerin ve arka planda Fransa, Rusya, ABD ve İsrail gibi emperyalist güçlerin desteklediği Hafter’in diktatörlüğüne karşı 100 yıl önce Anadolu’daki kardeşleri gibi bir istiklal mücadelesi vermekte. Bu sadece Libya’daki Müslümanların değil, otoriter ve totaliter rejimlerin emperyalistlerin güdümündeki yönetimlerin de korkulu rüyasıdır. Köroğlu Türkleri ve Arap ile Berberi kardeşleri büyük bir katliamla karşı karşıya kalabilir!”

Afrika'nın son Osmanlısı

Cemiyetleri hakkında da bilgi veren Ahmet Baba, şunları dile getirdi: “15 Kasım 2014 tarihinde Türk ve Köroğlu Aşireti’nin ileri gelenlerinin hâlâ gönlü bizimle olan torunlarını Ankara’ya davet ederek konferans düzenledik. Bunun nedeni tarih derslerinde bizlere hiç anlatılmayan Trablusgarp Cumhuriyeti’ni milletimize hatırlatmaktı. Afrika’da en son terk ettiğimiz Trablusgarp ile Gönül Coğrafyamızın bu nadide parçasındaki kardeşlerimizle ilişkilerimiz devam etmekte ve edecektir de inşallah.”
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Libya'da Kölemenler de var

Libya'da kölemenler de vardır ve Libya Türkleri içinde Kölemenler de sayılmaktadır. Kölemenler, Osmanlı'nın Mısır'ı fethi sonrası burada kalan ve uzun süre Osmanlı'ya direnen Memlükler'dir. Bunlar Kıpçak Türkü ve Çerkes kökenlidir, Osmanlı Mısır'a hakim olunca bu Kölemenlerin bir kısmı da Trablusgarp'a gönderilmiştir. Kölemenler'in torunları bugün ekseriyetle Misrata'da yaşamakta ve kendilerini hala Kölemen ve Çerkes olarak tanımlamaktadırlar. Misrata bugün nüfusunun yüzde 80'i Türk/Kölemen/Koloğlu kökenli bir şehirdir.

Misrata şehrinin isminin kökeni de bu mısır'dan gelen kölemenlerden gelmektedir. Çerkes dilinde "misir atah" yani ataları mısır'dan gelenler anlamındadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mısır’da da Türkler var

Osmanlı 1800 yıllarda MehmetAli paşa vali atandığında Osmanlı dağılımı sonucu orada kalmış Kahire’yi yeni Kahire yapan ve beraberinde 2000 Türk ailesi mısırda kalarak hala hayatlarına devam etmektedirler kullandıkları Arapçada Türkçe kelimeleri kullanırlar mümkün efendim mühendis bazı örneklerdir buarada hatırlatmak istedim ne işimiz var Mısır’da ne işimiz var Libya’da değilimi işte Türk’e unutturulmaya çalışılan bir günde 600 yıllık ve öncesini reddeden bir toplum haline geitirildik Türkler artık özüne dönüyor bunu Tarih Türk’e mecbur kılacak ne yasaklamalar ne de yeni gelecek başka ABD İngiliz uşaklarına artık TC peşkeş edilmeyecek geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz sağ duyulu ülkemiz için birlik olma zamanı yoksa bu topraklarda kimse huzur içinde yaşamayacak Suriye, Irak, Libya çok örnekler var hata yapma lüksümü yok devletimizin yanındayız

og

ZENGILERDE Afrikadan Amerikaya geldiler ,ne diyonuz siz ya
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23