• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kuruluş Osman Geyhatu’yu kim oynayacak? | Geyhatu Han kimdir?

Geyhatu Han karakterini kim oynayacak? Kuruluş Osman dizisinde ismi sık sık geçen Geyhatu Han karakterini kimin oynayacağı merak konusu. Pek çok kişi “Geyhatu Han kimdir?” , “Geyhatu Han gerçekte yaşamış mı?” , “Geyhatu Han tarihte var mı?” , “Geyhatu Han’ı kim oynayacak?” , “Kuruluş Osman dizisine katılacak oyuncu kim?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, Geyhatu Han kimdir?

Yeniakit Publisher
2020-05-28 15:10:00 -
Kuruluş Osman Geyhatu’yu kim oynayacak? | Geyhatu Han kimdir?

Yayınlandığı ilk bölümden bugüne kadar büyük ilgi gören Kuruluş Osman’da pek çok karakter tarihi kaynaklara dayanıyor. Dizide sık sık ismi geçen Geyhatu karakterini kimin oynayacağı ise merak konusu.

Kuruluş Osman Geyhatu’yu kim oynayacak?

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok dizinin çekimlerine ara verildi. Ancak Kuruluş Osman dizisi alınan sıkı tedbirlerle çekilmeye devam ediyor. Dizinin yeni bölümleri ekrana geldikçe pek çok kişi “Geyhatu” karakterinin kadroya katılıp katılmayacağını merak ediyor. Önümüzdeki haftalarda Geyhatu karakterinin diziye dahil olması bekleniyor. Ancak bu karakteri kimin oynayacağına yönelik herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Geyhatu Han kimdir?

Diziyi yakından takip edenler Geyhatu Han’ın tarihi bir karakter olup olmadığını araştırıyor. Geyhatu Han tarihte yaşamış kişilerden biridir.

Geyhatu Han 1291-1295 yılları arasında İlhanlı Devleti'nin hükümdarı.

Abaka Han’ın oğludur. Abisi Argun Han tarafından 1285 yılında Anadolu’daki Moğol idaresinin başına getirildi. 1286 yılında Aksaray’a kadar gelip bölgedeki beylikleri ağır bir vergiye tabi tuttu. Konya’ya gelerek 2 Haziran 1286’da II. Gıyaseddin Mesud’u tahta oturttu. 1288 yılında Anadolu Selçuklularına isyan eden Eşrefoğulları ile Karamanoğullarını cezalandırmak için düzenlediği seferde Larende ve Karaman bölgesini tahrip etti. Antalya’da bulunduğu sırada Argun Han’ın ölüm haberini alması üzerine Azerbaycan’a dönerken Ahlat yakınlarında 22 Temmuz 1291 tarihinde hükümdarlığını ilân etti. Ancak Anadolu’da Türkmenlerin isyan haberini alınca Azerbaycan’a gitmeyip Şiktur Noyan’ı nâib tayin ederek İlhanlı otoritesine başkaldıran başta Karamanoğulları olmak üzere Türkmen beylerini cezalandırmak üzere Anadolu’ya geri döndü. Larende’yi yağmaladıktan sonra Menteşe, Beyşehir, Kütahya ve Denizli topraklarına saldırıda bulundu. 23 Aralık 1291’de Denizli’yi ele geçirdi. Şubat 1292’de Konya’ya gelen Geyhatu Han, bir süre sonra Azerbaycan’a dönerek 29 Mayıs 1292’de Aladağ’da tahta çıktı.

Geyhatu devrinde de İlhanlı-Memlük mücadelesi devam etmekle birlikte her iki tarafta doğrudan bir savaşa girmemeye çaba gösterdi. Argun Han döneminde Memlüklerle yapılan savaş ve ülkede besi hayvanlarında görülen salgın hastalıklar yüzünden devletin malî durumu iyice bozulmuştu. Geyhatu döneminde ekonomik ve siyasi istikrarsızlık ülkedeki düzeni daha da bozmaya başladı. Ekonomiyi düzeltmek için 1294 yılında altın ve gümüş paralarla ticareti yasaklanıp, “çav” adı verilen kağıt paraların tedavüle sürülüp altın ve gümüş paralarla değiştirilmeye başlanması ülkedeki ticareti durma noktasına getirdiğinden bu uygulamadan kısa süre sonra vazgeçmek zorunda kaldı. Ülkede ekonominin iyice bozulması, günlerini zevk ve eğlence içerisinde geçiren Geyhatu’ya karşı Moğol ileri gelenlerinin Baydu’yu destekleyerek isyan başlatmasına sebep oldu. 21 Mart 1295’de Hemedan civarında yapılan savaşta Baydu’ya yenilerek Mugan’a kaçtı. Ancak kısa süre içerisinde yakalanarak 24 Mart 1295 tarihinde idam edildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı