• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kurda istikrarı yakaladık

Makro ekonomik göstergelerin iyileştiğine dikkati çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Faiz ve enflasyon oranları düşüyor. Kurda da istikrarı yakaladık. İmalat sanayinde kapasite kullanım oranları artıyor” dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-10 10:51:00 -
Kurda istikrarı yakaladık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iş adamlarının hem ülke ekonomisine hem de kendi potansiyellerine daha güçlü bir şekilde güvenmeleri gerektiğini belirtti. Makro ekonomik göstergelerin iyileştiğine dikkati çeken Varank, “Faiz ve enflasyon oranları düşüyor. Kurda da istikrarı yakaladık. İmalat sanayinde kapasite kullanım oranları artıyor” dedi.

Büyüme tahminleri yukarı çekiliyor

Bankaların reel sektöre kredi verme eğiliminin arttığını vurgulayan Varank, şu ifadeleri kullandı: “İçerideki bu iyi ortam, yurtdışına da yansımış durumda. Uluslararası kuruluşlar ülkemiz hakkındaki büyüme tahminlerini tek tek yukarı yönlü revize ediyorlar. Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde üst üste 2 senedir üst sıralara doğru tırmanıyoruz. Ekonomimiz sanayicilerin yatırım iştahıyla daha da güçleniyor. Bu noktada üreticilerimizden beklentilerimiz büyük.” Bakan Varank, sanayicilerin yatırıma ve üretime çok daha güçlü bir şekilde asılmaları gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “Ekonomik bağımsızlığımızın yolu da aslında buradan geçiyor. Reel sektörümüzü üretime teşvik etmek için daha önce uygulanmamış benzersiz politikalar geliştiriyoruz. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı bunlardan biri. Programla birlikte yüksek katma değerli ürünlerin, yerli imkân ve kabiliyetlerle üretilmesini amaçlıyoruz. Bunun için odak sektörleri, bu sektörlerdeki öncelikli ürünleri belirledik. Program dahilinde hem alıcıyı hem de üreticiyi aynı anda teşvik ederek, tüm desteklerimizi bütüncül bir anlayışla yöneteceğiz. Stratejik ya da proje bazlı yatırım teşviklerimiz girişimcilerin hizmetinde olacak. Pilot uygulama olarak makine sektörüyle başladık. Başvuruları 22 Kasım’a kadar almaya devam edeceğiz. Sonraki aşamada diğer öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılara çıkacağız. Üreticilerimiz oldukça heyecan verici bu programın parçası olmalı, başvuruda bulunmalı.

İmkânlarımızı seferber ettik

Sanayicilerin karşı karşıya kaldıkları riskleri değerlendirmenin; yapıcı çözüm önerileri getirmenin temel öncelikleri olduğunu dile getiren Varank, şöyle devam etti: “Bundan sonra da böyle devam edecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte reel sektörü ve imalat sektörünü ilgilendiren hususlar bakanlığımızın şemsiyesi altına toplandı. Fikirden ürüne varıncaya dek her aşamayla ilgili desteklerimiz var. Üretimi, yatırımı ve istihdamı teşvik etmek adına imkânlarımızı seferber etmiş durumdayız.

Üç lisanslı depoya 30 milyon euroluk yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, lisanslı depo yatırımlarına büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Varank, “Bugüne kadar Giresun’da fındık, Şanlıurfa’da pamuk ve hububat alanında 3 lisanslı depoya 30 milyon avro yatırım yaptık” açıklamasında bulundu. Varank, son olarak Malatya’da temelini attıkları lisanslı depo projesiyle de kuru kayısının arz süresini uzatmayı amaçladıklarını söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23