• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kul hakkı nasıl ödenir? Kul hakkı namaz kılarak ödenir mi? Kul hakkı oruç tutarak ödenir mi?

Kul hakkı nasıl ödenir? sorusu herkesin merak ettiği konuların başında geliyor. Zira bilerek ya da bilmeyerek bir başkasının hakkına girmiş olabiliriz. Peki, yüce Allah'ın, en büyük günahlar arasında saydığı kul hakkı nasıl ödenir?

Yeniakit Publisher
2020-03-26 14:12:00 -
Kul hakkı nasıl ödenir? Kul hakkı namaz kılarak ödenir mi? Kul hakkı oruç tutarak ödenir mi?

Kul hakkı nasıl ödenir? sorusu herkesin merak ettiği konuların başında geliyor. Zira bilerek ya da bilmeyerek bir başkasının hakkına girmiş olabilir. Başkasının hakkını rızası olmadan çiğnemiş olabiliriz. Bu durumda karşı tarafın yaşayacağı mağduriyet dinimiz İslam'ın kabul etmeyeceği bir durum. Zira İslam eşitlik ve adalet temelli bir dindir. Peki, yüce Allah'ın, en büyük günahlar arasında saydığı kul hakkı nasıl ödenir?

KUL HAKKI NASIL ÖDENİR?

Hz. Peygamber (s.a.s.), üzerinde kul hakkı bulunan kişilerin, hak sahibi olan mazlumlardan helallik almalarını öğütlemiştir. Bunun yapılmaması durumunda hesap gününde haksızlık yapan kişinin salih amellerinin, haksızlığı ölçüsünde alınarak hak sahibine verileceğini, eğer verilecek salih amel bulunamazsa o zaman da mazlumun günahlarının zâlime yükleneceğini belirtir (Buhârî, Mezâlim, 10). Yine Peygamberimiz (s.a.s.), imkânı olduğu halde zamanı gelmiş bir borcu ödemeyenlerin kul hakkını ihlal ettiğini şöyle ifade eder: “Ödeme gücü olan zengin kişinin, ödemeyi ertelemesi zulümdür.” (Buhârî, Havâle, 1)
Görüldüğü üzere kul hakkı, kişinin Cennet ya da Cehennem’e gidişinde önemli ölçüde belirleyici bir rol oynamaktadır. Allah’ın huzuruna kul hakkı ile çıkmanın, çok ağır bir vebâli vardır. Çünkü böyle bir günahın Allah tarafından bağışlanması, hak sahibinin affetmesi şartına bağlanmıştır. Hak sahibi, hakkını almadıkça veya bu hakkından vazgeçmedikçe, Allah kul hakkı yiyenin bu günahını affetmemektedir. Çünkü ilâhî adalet, bunu gerektirir. Veda hutbesinde Resûlullah (s.a.s.), “Ey insanlar, sizin canlarınız, mallarınız, ırz ve namuslarınız, Rabbinize kavuşuncaya kadar birbirinize haramdır (dokunulmazdır).” (Buhârî, Hacc, 132) buyurmuştur.
Buna göre, gasp, hırsızlık veya izinsiz alma gibi yollarla elde edilen haram para veya mal, sahipleri biliniyor ise kendilerine yahut mirasçılarına, bilinmiyor ise fakirlere veya hayır kurumlarına onların namına sadaka olarak verilmelidir. Ayrıca, yapılan bu kusurlardan dolayı da Allah’tan af ve mağfiret dilenmelidir.Mal ya da darp gibi şeylerle ilgili olmayan gıybet, bühtan gibi hak ihlallerinde en doğrusu, hak sahibine durumu anlatıp helalleşmek olmakla beraber, her zaman bu şartı yerine getirmek mümkün olmadığından ya da insanlar bundan çekindiklerinden, kendi adına tövbe edip, hak sahibi namına da istiğfar etmek, dua etmek ya da hayır hasenat yaparak sevabını ona bağışlamak, bu tür hak ihlallerine keffaret olur (İbn Teymiyye, el-Fetâva’l-Kübrâ, I, 113).

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tuncay

"Allah şirki affetmez, bunun dışında dilediğini dilediği kişi için affeder" Kul hakkını falan geçin, millet gırtlağına kadar şirke batmış. Ben Müslüman aleminin durumunu Hz.İsa'ya Allah'ın oğlu diyen Hristiyanlardan çok daha kötü görüyorum.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23