• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kritik görüşmeye saatler kala Rusya'dan tepki çeken Türkiye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Başkan Erdoğan'ın 'Hafter'in tarafında 2 bin 500 civarında Rusya'nın Wagner'i var' açıklamalarını kabul etmedi. Göz göre göre yalan söyleyen Bogdanov, Türkiye'nin Suriye'de gözlem noktalarıyla alakalı olarak tepki çeken ifadeler kullandı.

2020-02-16 22:25:00 - 2020-02-16 22:56:31
Kritik görüşmeye saatler kala Rusya'dan tepki çeken Türkiye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'da Rus özel askeri şirketi temsilcilerinin olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Mihail Bogdanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ile ilgili son açıklamalarına yanıt verdi.

Bogdanov, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna “Bu iddia doğru değil ve gerçeği yansıtmıyor” şeklinde yanıt verdi.

Yarın Türk diplomasi ve askeri heyetiyle yeni görüşme yapacaklarını kaydeden Bogdanov, sahadaki durumda yaşanan değişikliklerle ilgili tüm konuları ele alacaklarını, askeri birimlerin sahadaki duruma kapsamlı ve profesyonel şekilde hakim olması, gerilimin azaltılmasını sağlaması ve mutabakatları birlikte uygulayabilmek için çalışacaklarını belirtti.

Gözlem noktalarına ilişkin tepki çeken çıkış

Bogdanov, İdlib'deki gözlem noktalarına ilişkin olarak, "Bildiğim kadarıyla birkaç gözlem noktası var. Bunların bazıları Suriye ordusu mevzilerinin arkasında yer alıyor. Bundan dolayı bunların neleri gözledikleri ve bunlara neden ihtiyaç olduğu konusunda soru işaretleri doğuyor" ifadelerini kullandı.

Bogdanov, İdlib'deki de dahil olmak üzere Suriye'de gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasına ilişkin mutabakatın en başta bu bölgelerin 6 ay için geçici olarak kurulmasını ve bu süre zarfında oralarda istikrarın sağlanmasını öngördüğünü sözlerine ekledi.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Pakistan ziyaretinden yurda dönüşü sırasında uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Libya'daki savaşı en üst düzeyde bizzat yönettiğini belirterek, “Hafter'in tarafında 2 bin 500 civarında Rusya'nın Wagner'i var” demişti.

Erdoğan ayrıca, Rus savunma askeri şirketi Wagner'in, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve diğerleriyle toplantı halinde fotoğrafı bulunduğunu da aktarmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

eflatun

rus iran ikiside dönme dolap
 • Yanıtla

abdrhman

moskof gavuru zaman kazanmaya çalışıyor. hiç güvenmeyin. binin tepelerine puştinlerin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı