• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kızıl Maocularda ‘İT’ ruhu sürüyor

Yeniakit Publisher
2017-02-20 05:06:00 - 2017-02-20 14:27:05
Kızıl Maocularda ‘İT’ ruhu sürüyor

Maocuların yayın organı Aydınlık gazetesi, Abdülhamid Han’a yine hakaret ederek, 1908’de imparatorluğun yönetimini ele geçirerek devleti parçalayan İttihat ve Terakki (İT) ruhunun kendilerinde yaşadığını bir defa daha ortaya koydu

1908’de imparatorluğun yönetimini ele geçirerek devleti parçalayan İttihat ve Terakki ruhu bugünkü Maocularda yaşıyor.

Her fırsatta milli ve manevi değerlere saldırmayı yayın politikası olarak belirleyen Aydınlık Gazetesi yine Ulu Hakan Abdülhamid Han’a hakaretler savurdu. Kendilerine vatansever süsü veren Maocu zihniyeti benimsemiş Vatan Partisi’nin propaganda merkezi olan Aydınlık, 24 Şubat’ta TRT’de başlayacak olan Payitaht Abdülhamid dizisini diline dolayarak, kudretli hakana, “Komprador, Osmanlı’yı emperyalizme sebil eden, kızıl sultan” diyerek salyalarını akıttı. Sol faşistlerin, Abdülhamid’in hakettiği değeri görmesinden rahatsız olmaya başladıklarına dikkat çeken tarihçiler, Abdülhamid’i anlamadan vatansever olmanın mümkün olmadığını belirterek, Ulu Hakan’ın, çağına ve ötelerine mühür vurmuş bir isim olduğunu kaydettiler.

BU VATANI SEVMEK İÇİN ABDÜLHAMİD’İ ANLAMAK GEREKİR

Tarihçi yazar Süleyman Kocabaş; Ulu Hakan Abdülhamid’e saldıranların, onu hiçbir zaman anlamadıklarını belirterek, “Abdülhamid’e hakaret edenlerin, vatanseverliği diye bir şey olamaz. Zira vatanı sevmek için bu ülkenin temellerini atmış olan Abdülhamid’i anlamak gerekir” şeklinde konuştu. Abdülhamid’e komprador demek için zırcahil olmak gerektiğini belirten Kocabaş, “Abdülhamid çağına ve ötelerine mühür vurmuş bir isimdir. Döneminin bütün hükümdarlarının saygısını kazanmıştır. Kaybedilen bazı topraklarda onun dahli yoktur. Büyük bir siyasi başarıyla ülkeyi 33 yıl yıkılmaktan kurtarmıştır. Bu 33 yıllık süre cumhuriyeti kuracak içtimai şartları olgunlaştırmıştır” dedi. 

GÜNEŞİ BALÇIKLA SIVAYAMAZLAR
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Abdülhamid’e kızıl sultan diyenlerin Ermeniler olduğunu belirten Kocabaş, “Abdülhamid’e atılmış en büyük iftiralardan birisi, kızıl sultan söylemidir. Abdülhamid Han’ın merhametine düşmanları bile şahitken, tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden birine atılmış iftirayı, kendilerini vatansever diye lanse eden insanların da dillendirmesi akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı. Abdülhamid’in, emperyalizmin en büyük düşmanlarından biri olduğunu vurgulayan Kocabaş, “Böyleyken Abdülhamid’e emperyalistlerle işbirliği imasında bulunmak tarihsel verilere de aykırıdır. Başta sanayileşmiş Avrupa devletleri olmak üzere Osmanlı topraklarına göz dikmiş emperyalistlere meydan okumuş bir isimdir Abdülhamid Han” dedi.

AYDINLIK, ABDÜLAMİD HAN’A GALİZ HAKARETLER SAVURDU

Dünkü Aydınlık Gazetesi’nin Kültür Sanat sayfasında Ulu Hakan Abdülhamid Han’a hakaretler edildi. 24 Şubat’ta TRT’de başlayacak olan Payitaht Abdülhamid dizisi üzerinden Abdülhamid Han’ın kişiliğine saldıran gerici zihniyet, kudretli hükümdara Kızıl Sultan, Osmanlı mülkünü emperyalizme sebil eden, komprador” gibi ifadeler kullandı. Aynı zihniyet, daha önce de birçok defa Ulu Hakan’ın şahsına saldırmaktan geri durmamıştı. 

TARİHİ HAKİKATLER, ABDÜLHAMİD’İN HAKLILIĞINI HAYKIRIYOR

Araştırmacı Tarihçi yazar Şükrü Altın, Ulu Hakan Abdülhamid Han’a malum kesim tarafından atılan iftiraların tarihsel gerçekliklerle hiçbir ilgisinin olmadığını belirterek, “Abdülhamid’in ülkesinin topraklarını başka ülkelere peşkeş çekmesinin mümkün olmadığı gibi, o toprakların korunması için insan üstü bir çaba sarfetmiştir. Bunda da başarılı olmuştur” dedi. Dış mihrakların ve yerli işbirlikçilerinin Abdülhamid’e saldırmasının yegâne nedeninin uyguladığı İslam birliği politikası olduğunu hatırlatan Altın, “Abdülhamid Han uyguladığı akılcı politikalarla yıkılmakta olan devleti ayakta tutmasını bilmiştir. Resmi tarih anlayışının bile inkâr edemediği birçok başarıya imza atmıştır. Osmanlı’yı çağıyla bütünleştirmiştir” ifadelerini kullandı. 

Abdülhamid’in gizli kapaklı bir servetinin olmadığını kaydeden Altın, “Abdülhamid’e yönelik bu kinin nedenini Müslümanca kimliği ve duruşu dolayısıyladır” şeklinde konuştu.

HARUN SEKMEN / İSTANBUL

 

Yeni Akit Gazetesi

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23