• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kirli çamaşırlar ortalığa saçılırken.. PKK'nın 'kirli' silah şampiyonu müttefikleri!

Yıllar sonra kamuoyuyla paylaşılan bilgiler, çocuk katili PKK müttefiklerinin kirli kimyasal silah geçmişini gözler önüne serdi. PKK'nın inşaat tedarikçisi Fransa II. Dünya Savaşı'nın hemen ardından dünyanın en etkili kimyasal silah üreticilerinden biri olmuş... Lüks restoran, kayak pisti ve caz kulüpleriyle ünlü Grenoble kentinin ışıklarla süslü merkezinin az ötesinde laboratuarlarında "ölüm" damıtılan bir fabrika bulunuyordu.

2020-01-03 17:23:00 -
Kirli çamaşırlar ortalığa saçılırken.. PKK'nın 'kirli' silah şampiyonu müttefikleri!

Orhan AYSEZEN  yeniakit.com.tr

Katil Esad rejimi İdlib'de kimyasal silah kullanmakla suçlanıyor. Dünya sivil kayıplara karşı ayağa kalkarken, Türkiye'deki CHP ve kuyrukçusu küçük partiler Esad'a suskun kalıp, Türk devletini itham ediyor. Hatta CHP, Katil Esad'ı destekliyor. Beşşar yönetimi ise kimyasal silah kullandıkları iddialarını reddediyor. Yıllardır süregelen savaşlarda sık sık kullanılan ve milyonlarca kişinin ölümüne neden olan kimyasal silahlar dünya için tehdit oluşturmaya devam ediyor.

1970'lerde dünya soğuk savaşın dehşet dengesi nedeniyle geçmişi 19. yüzyıl başına inen kimyasal silahları neredeyse unutmuştu. Ancak askeri çevrelerde ve basında kimi zaman kimyasal silah üretimine ilişkin belli belirsiz haberler yer alıyordu. Silahlanma yarışını ve dünyada askeri gelişmeleri konu alan sivil toplum kuruluşlarının bültenleri, soğuk savaş döneminde yaşanan kimyasal silah dehşetini belli başlı yönleriyle ortaya koydu. Ülkelerin kimyasal silah geçmişleri ilginç bilgilerle dolu:

Fransa'nın kimyasal silahlarının boyutları, niteliği ve içeriğindeki bileşikler bugüne kadar Fransız askeri çevreleri dışında büyük ölçüde bilinmiyordu. Bunun varlığını kamuoyuna açıklayan Amerikalılar oldu.

Özel silahlar komutanlığı

Fransız Ordusu 1952'de, atom silahlarıyla ilgili önceden var olan "Groupement Y" ile daha yeni olan sinir gazları askeri birimi "Groupement Z"yi yani Özel Silahlar Komutanlığı'nı kurdu. Sahra'daki Beni Ounif yakınlarındaki geniş kimyasal savaş test alanının adı B2 Namous idi. B2 Namous, Cezayir'in bağımsızlığını kazanmasından sonra bile bu amaçlarla kullanılmaya devam etti ve kullanım 1975'te sona erdi.

Özel Silahlar Komutanlığı zamanla nükleer silahlarla, kimyasal silahlardan korunma teknolojisine ağırlık verdi. Fransa kimyasal silahların misilleme dışında kullanılmamasını öngören Cenova Protokolü'ne bağlı kaldı. ABD kimyasal silah programıyla ikili ilişkiler sürdüren Fransa'nın, 1964 kış olimpiyatlarının yapıldığı doğa harikası Grenoble kentinde bir Özel Silahlar Okulu bulunuyordu.

Lüks tatil kasabasının yanındaki ölüm fabrikası

Sinir gazının ne zaman üretilmeye başlandığı bilgisi askeri tarih için bir sırdı. İlk kez Nazilerin 1930'larda ürettikleri sanılıyor. 1970 yılında yayınlanan bir rapor, "Service des Poudres"in 15 ana kuruluşunun kısa bir incelemesi, şirin caz kulüp, restoran ve kafelerle kaplı dağ kenti Grenoble yakınındaki Pont-de-Claix tesisinde en fazla 1700 işçinin "les armements chimiques" (kimyasal silah) ürettiğini belirtiyor.

Bu fabrikadan, "Service de Poudres" (Tozlar Servisi)'in halefi SNPE adlı kuruluşun belgelerinde söz edilmiyor ancak Tolouse'da, belirtilmeyen ve 'kimyasal ürünler'e verilen bir başka tesise atıfta bulunuluyor.

Toulouse tesisinin sinir gazı üretim tekniklerinin geliştirilmesi için bir "pilot" tesis içerdiği anlaşılıyor; bu tesis 1965'ten söküldü, 1974'e kadar işletildi; ve SNPE Toulouse daha gelişmiş bir zehir geliştirmeye devam etti.

Suudi Arabistan'ın 1979 yılında gerçekleşen Kabe baskınını dağıtmak için Fransız hükümetinden sinir gazı aldığına ilişkin haberler yayınlanmıştı.

Sovyetlerin ölüm ihracatı

Eski komünist bloğun da kimyasal gaz üretimi vardı. Sovyet yetkililer 1938'den bu yana bu tür silahların var olduğuna ilişkin kamuoyuna doğrudan bir açıklama yapmamıştı. II. Dünya Savaşı sonrası Sovyet silah literatüründe kimyasal silahlara birçok dolaylı atıf bulunuyordu. Batıda savunma yetkililerinin zihninde ve karşı kamp ülkelerinde, Sovyetler'de kimyasal silahın varlığından hiçbir şekilde şüphe etmiyorlardı.

80'lerde SSCB'nin sahip olduğu kimyasal silah stoğu tahmini 700 bin tona kadar çıktı

Raporda eski SSCB'nin kimyasal silah stoğunun, bunlardan korunmaya yönelik kimyasal ürünleri kapsadığı, silahların; Varşova Pakti ülkeleri yanısıra Küba, Etyopya, Irak, Laos, Viet Nam ve Afganistan'a da verildiği belirtildi.

ABD'nin iki kimyasal silah deposu neredeydi?

Rapora göre 80'lerin başında ABD'de 38 bin ton kimyasal silah vardı. Bunların yarısı hardal gazı, yarısı sinir gazıydı. Hardal gazı 1 tonluk tanklarda saklanırdı. ABD'nin ürettiği kimyasal silahın yüzde 90'ı ABD içinde saklanıyordu. Kalan bir bölüm silah Pasifik okyanusundaki Johnston Adası'ndaydı, buradaki gaz daha önce Okinawa'da saklanıyordu. Diğeri ise 33 ikmal noktasından biri olmak üzere hiç beklenmedik bir bölgeydi: Batı Almanya. Bu mühimmatın NATO ile bir ilgisi bulunmuyordu.

80'lerin başında ABD'nin kimyasal silahlara ilişkin tutumu şöyle özetleniyordu:

"ABD ordusu, 64 yıldır savaşta zehirli gaz kullanma konusunda gerçek bir deneyime sahip değildi. ABD için kimyasal silah uygulamaları artık tamamen teoriktir: Bilgisayar simülasyonlarıyla, tarihten, sahadan çıkarımlar deneyler ve gelecekteki mücadelenin gerçekleri bir ölçüde yansıtılabiliyor. ... ABD silahlı kuvvetlerinin kimyasal silahlara olan talebi, hem zaman içinde hem de farklı muharebe dalları arasında geniş bir dalgalanma gösteren belirsiz bir durumdur ve olmaya devam edecektir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı