Kim bu gazeteciler?

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi’nin açıklamasının satır aralarından inanılmaz bir skandal çıktı. Çin yönetiminin açıklamasında, toplama kamplarını ziyaret eden iki Türk gazetecinin, Çin yanlısı açıklamalarda bulunduğuna yönelik ifadeler soru işaretlerine sebeb oldu. Basın camiasında herkes, Çin’e giderek Türk halkı ve İslam dünyası aleyhinde ihanete varan açıklamalarda bulunan gazetecilerin kimler olduğunu merak ediyor.

12 Şubat 2019 Salı 13:07
Kim bu gazeteciler?

Çin yönetiminin, Doğu Türkistanlı ozan Abdurrehim Heyit’in “ölmediğine” yönelik açıklamasının satır aralarında Türk basın camiası için yüz kızartıcı bir detay dikkat çekti. “Türkiye’deki bazı medya kuruluşlarından temsilcilerin, 9-16 Ocak günlerinde Xinjiang’a (Doğu Türkistan) gelerek mesleki eğitim merkezlerini ziyaret etti ve bu merkezler hakkında etraflıca bilgi aldı” denilen açıklamada, iki Türk gazetecinin Çin medyasına verdiği akıllara zarar açıklamalara yer verildi.

İşte iki sözde Türk gazetecinin utanç verici açıklaması!

İsmi belirtilmeyen sözde Türk gazetecilerden ilki, “Röportaj yaptığım bütün kursiyerler, yaşamlarından ve eğitim merkezlerinin şartlarından memnun olduklarını belirtti. Ziyaret sayesinde, Çin hükümetinin terörizm ve radikalizmle mücadele konusunda izlediği net stratejiyi gördüm. Bu strateji çok mantıklı, Türkiye dâhil tüm dünya ülkelerinin örnek alması gerekir” dedi. Diğer Türk gazeteci ise, “Bu ziyaret sayesinde ön yargılarım tamamen silindi. Bunlar toplama kampı değil, birer eğitim merkezi. Kursiyerler bir yandan burada ‘rehabilitasyon’ görüyor, diğer yandan da kendini geliştiriyorlar. Böylece ahlaklı ve doğru bir insan olabilirler. Kısacası, buradaki atmosfer çok olumlu, kursiyerler topluma yeniden kazandırılıyor. Mesleki eğitim merkezlerinin umut dolu bir yer olduğunu söyleyebilirim” diyerek, kampa alınan Müslümanların, burada ahlaklı ve doğru insan olmayı öğreneceği gibi utanç verici bir açıklamaya imza attı.

Çin büyükelçiliği isimleri vermedi!

Basın camiasında herkes, Çin’e giderek Türk halkı ve İslam dünyası aleyhinde ihanete varan açıklamalarda bulunan gazetecilerin kimler olduğunu merak ediyor. Öte yandan, 9-16 Ocak tarihlerinde Çin’e giden heyette yer alan ve skandal açıklamaları yapan söz konusu gazetecilerin kimler olduğunu sorduğumuz Çin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri ise, isimlerin verilemeyeceğini bildirdiler.

Maocu Çin yönetiminin Heyit ve toplama kampları açıklaması

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi (Doğu Türkistan)Basın Ofisi büyük Türk ozanı 57 yaşındaki Abdurrehim Heyit’in öldüğü iddialarını yalanlamak üzere yaptığı açıklama, sözde iki Türk gazetecinin yaptığı açıklamalarla büyük benzerlik gösterdi.

Çin yönetiminin açıklamasında, “Heyit, Şarkı ve Dans Topluluğu’na bağlı olarak müzisyenlik yapıyordu. Daha sonra ulusal güvenliği zedeleyici girişimlerde bulunması nedeniyle tutuklanan Heyit’in sağlık durumunun şu anda iyi olduğu tespit edildi” denilmişti.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün dün yaptığı açıklamadan büyük hoşnutsuzluk duyduklarına işaret etti.

Basın Ofisi’nin açıklamasında, Türk tarafının Xinjiang’daki mesleki eğitim merkezlerini ‘toplama kampları’ olarak nitelemesi eleştirilirken, ‘Uygurlara yönelik sistematik bir asimilasyon’ yapıldığı, ‘insan haklarının ağır şekilde çiğnendiği’ ve ‘mesleki eğitim merkezlerindeki kursiyerlerin yakınlarıyla irtibat kuramadıkları’ yönündeki iddiaların da tamamen asılsız olduğu vurgulandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 13:07

YORUM YAZ

 • mustafamustafa8 ay önce
  biri kesin DOĞU PERİNÇEK tir. geçenlerde aydınlık ta yazmıştı.çin haklı uygurluların olayı yalan diye.
 • KamilKamil8 ay önce
  Kim komunist çinin davasını paylaşıyorsa oraya giden puştlar onların uşaklarıdır.
 • mehmet önenmehmet önen8 ay önce
  Tanidigim Cinlilerin hemen hemen hepsi KUMARCI VE ALKOLIK:
 • SelimSelim8 ay önce
  Ahlaklı ve doğru olmak için Çinlilerin toplama kampında mı yetişmesi gerekiyor ey zındık. Birini ahlaklı ve doğru yetiştirmek için önce kendinin ahlaklı ve doğru olman gerekiyor ama çinliler kadar adi, şrefsiz üçkağıtçı bir millet mi varki onları doğru yetiştirsin. Nasılsa bu iki adinin kim olduğu ortaya çıkar.
 • Duğruda olabilir içimizde satılmış hain çok var
 • birolbirol8 ay önce
  adlarını bilemem. lakin zihniyetlerini tahmin ediyorum. ipucu vermek gerekirse şurası açık bu durumdan kim çıkar sağlar...safça düşünürsek mao yanlısı bir medya olmalıdır ancak bizdeki maocuların sırf bu haber için çine özerk uygur bölgesine gidecek kadar zengin olduklarına kani değilim. hele de bu günlerde.
 • Tuncer tTuncer t8 ay önce
  İnanmayın bu çinlilere
 • vatandaşvatandaş8 ay önce
  Muhtemelen Aydınlık Gazetesinin gazetecileri olabilir mi?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019