• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İtalya ilaç firmalarına savaş açtı

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, koronavirüs aşı tedarikini azaltacağını açıklayan ilaç üreticisi firmalara yasal bir savaş başlattı.

Yeniakit Publisher
2021-01-24 01:39:00 - 2021-01-24 09:11:59
İtalya ilaç firmalarına savaş açtı

İtalya, ABD'li ilaç firması Pfizer'ın 15 Ocak'ta Avrupa'ya aşı teslimatını geçici süre azaltacağını duyurmasının ardından henüz Avrupa İlaç Ajansından onay almamış olan Oxford-AstraZeneca'nın da geliştirdiği aşının teslimatında gecikmeler olacağı yönündeki haberlere en üst düzeyde tepki gösterdi.

İtalya Başbakanı Conte, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, "Covid-19 aşısı üreticilerinden bize ulaşan son haberler endişe vericidir." değerlendirmesinde bulundu.

"İtalya'ya 8 milyon yerine 3,4 milyon doz verilecek"

Aşı tedarikinde ilk olarak Pfizer-Biontech'in teslimatı azalttığını hatırlatan Conte, teslimattaki gecikmelerin İtalya gibi bu konuda hızlı ilerleyen ülkeleri "cezalandırdığını" savundu.

Conte, aşı tedarikinin yavaşlaması nedeniyle İtalya'nın pek çok bölgesinde yeni aşılama yapılamadığını, gelen az sayıdaki dozun, ilk dozu alan ve ikinci dozu alma süresi yaklaşanlara ayrıldığını belirtti.

Başbakan Conte, son olarak dün AstraZeneca firmasından gelen gecikme haberlerine işaret ederek, "Asıl endişe verici olan, AB içinde dağıtım için bekleyen AstraZeneca'dan gelen haberdir. İlk üç ayda dağıtılması planlanan dozların yüzde 60 azaltılması teyit edilirse, İtalya'ya 8 milyon yerine 3,4 milyon doz verilecek. Bütün bunlar kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Söz konusu kesintiyi teyit için Sağlık Bakanı Roberto Speranza ve Başbakanlık Acil Tedarik Komiseri Domenico Arcuri'nin AstraZeneca yetkilileriyle görüştüğü bilgisini veren Conte, ulusal aşılama programlarını, ilaç firmalarının Avrupa Komisyonu ile imzaladığı sözleşmeler temelinde geliştirdiklerine dikkati çekti.

Başbakan Conte, şunları kaydetti:

"Pandemi bir yıldır İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinde vatandaşların yaşamından sağlığına, zaten zorlanan ekonomik ve sosyal dokumuza doğrudan yansımalarını gösterirken, aşı teslimatlarındaki bütün bu yavaşlamalar, ciddi sözleşme ihlalleri oluşturmaktadır. Pfizer-Biontech'e halihazırda yaptığımız gibi tüm yasal araç ve girişimlerimizi, sözleşmeden doğan haklarımıza uygun biçimde milletimizi her şekilde korumak için kullanacağız."

Pfizer'a dava açma hazırlığı

İtalya'nın, Covid-19 aşısı tedarikini geçici süre azaltacağını açıklayan Pfizer'e karşı yasal yollara başvurmayı değerlendirdiği ve bu konuda deneyimli hukuk müşavirlerini harekete geçirdiği belirtilmişti.

Pfizer'ın İtalya'ya, bu hafta yaptığı aşı tedarikinin taahhüt edilenden yüzde 29 daha az olduğu, gelecek hafta da yüzde 20 daha az olacağı açıklanmıştı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde de Başbakanlık Acil Tedarik Komiseri Arcuri'nin, bölge yetkilileriyle yaptığı toplantıda, hükümetin hukuk müşavirinin Pfizer'a dava açmaya yönelik çalışmalarını pazartesi günü tamamlayacağını söylediği kaydedildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ulvi

Yiyin birbirinizi.İçimizdeki MRNA aşısı şakşakçılarınada iyi gider bu haber.Hadi şimdi İtalyanın üzerinde tepinsenize aşı gelmiyor diye.Bu korona sürecinden AB asla birlik olarak çıkamayacak.Çünkü o kadar bencil ve vicdansızlar ki,birbirlerine dahi kazık atmak yaşam biçimleri olmuş.Eskiden ekonomi iyi ve rakipler ahmak iken bu anlaşılmıyordu.İşler kötüleştikçe kabak gibi ortaya dökülüyor...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23