İsyan ettiren fark: Tarlada 5, halde 100 lira!

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde soğan ve yeşillik üreten çiftçiler, ürünlerin çok ucuza alınmasından şikayetçi. Komisyoncuların tarladan 5 liraya aldığı yeşil soğanın çuvalını, halde 100 liraya sattığını kaydeden çiftçiler, yetkililerin konuya el atmasını istiyor.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 19:10
İsyan ettiren fark: Tarlada 5, halde 100 lira!

Mazıdağı ilçesine bağlı Karalanı köyünde maydanoz, soğan ve roka yetiştiren çiftçiler, ürünlerin tarlada para etmemesinden şikayetçi. Tüm emeğin tarlada verildiğini kaydeden çiftçiler, yetkililerden sorunun çözülmesini istedi.

Fiyat tepkisi

Karalanı köyünde çiftçilik yapan Mehmet Kanar, maydanoz ve soğanların fiyatlarına tepki gösterdi.

Kanar, "Ben Mazıdağı ilçesi Karalanı köyünde çiftçilik yapıyorum. Maydanoz, soğan ve roka ektik. 100 dönüme yakın ekinlerimiz var. Maydanoz satılmıyor, hepsini biçip yere atıyoruz. Soğanların fiyatları da çok düşük" dedi.

İşçilere istediğimiz parayı veremiyoruz

Ekinler 20 Mart’ta başlayıp Ekim ayına kadar devam ettiğini ifade eden Kanar, şöyle konuştu:

"Yakın köylerden 15 işçi çalıştırıyorum. Ürünlerimizi Şanlıurfa, Gaziantep’e pazarlıyoruz. Bizden çuvalı 5 liradan alıyorlar ama halde çuvalı 100 liraya satıyorlar. Fiyatları düşük olduğu için işçilere istediğimiz parayı veremiyoruz. Sabahın erken saatinde çalışmaya başlayan işçilere günlük 50 lira veriyorum. Geçen sene işçilere 70 lira veriyordum. Ekinlerin fiyatları çok düşük, mazot, elektrik ve gübre ise çok pahalı. Her gün biçtiğimiz maydanoz ve yeşil soğanları kendi imkanlarımızla Şanlıurfa ve Gaziantep’e götürüyoruz."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi 19:10

YORUM YAZ

 • haydarhaydar1 ay önce
  Toprak Mahsulleri Ofisi etkili şekilde tarıma dahil olmadığı sürece bu iş çözülmez, kooperatifçilik doğuda içanadolu da maalesef işlemez.
 • uyan tcuyan tc1 ay önce
  akp artık ihaleci vede nayloncu parti oldu. eskisi gibi çalışmıyorlar. sonrada oy istiyorlar. bu gidişle kendi sonlarını hazırlıyorlar. ıstanbul vede ankara ellerinden gitti sırada tc var oda 2023 en geç ellerinden gidecek.
 • halis Sığırcıhalis Sığırcı1 ay önce
  Bu tarım bakanı da hikaye oldu. Halbuki buna güvenmiştim. Maalesef Ticaret bakanı ve tarım bakanının insanlara masal anlatmaktan başka okuyacakları bir şey yok.Yav arkadaş bu kadar mı acizsiniz. Mahalefet bu yüzden kazanıyor işte. Daha patates soğan mafyasını bitiremeyen bir yönetim Amerika'nın yaptırımları ile nasıl baş edecek düşünemiyorum. Hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Yav 5 TL nere 100 TL nere. Eskiden yalan da olsa çıkıp birşeyler söylerler idi. Şimdi o nu da yapmıyorlar. Artık bu kadar yüzsüzleştiler. Reis bu beceriksiz adamları en kısa zamanda görevden al. Gerçekten de beceriksiz ve yüzsüz çıktılar. Adam gibi halkın derdiyle dertlenecek halkın dilinden anlayacak insanları görev başına getir. Yoksa bu iş maaşını alıp yan gelip yatan prof. larla iş adamlarıyla olmayacak....
 • SertanSertan1 ay önce
  Üürnler tarladan pazara at arabasıyla gelmiyor. Mazot parası var, şöför parası var, hamal parası var, depo parası var, sandık parası var. Irsaliye fatura kesiliyor vergileri var.
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 1 ay önce
  Devlet aciz
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 1 ay önce
  Halkı sırtlanların elinden kurtarmak sosyal devletin ödevidir....
 • 546454641 ay önce
  Getirin kendiniz satın diyen arkadaş tarladan çıkıp hale giriş yapmadan hiç bir ürünün satışını yasal yollardan yapamazsın yol kenarı tartilar niçin kuruldu sanıyorsunuz yeni hal yasası hal sayısı azaltılacak ve bunların işletmelerini büyük firmalar migros metro gibi alacak ve fiyatı onlar belirleyecek
 • VATANDAŞVATANDAŞ1 ay önce
  haller kapatılmadan bu sorun bitmezzzzsansar gibiler
 • SeyfullahSeyfullah1 ay önce
  Bu havadan para kazanan şerefsiz alçak adi herifleri Allah kahretsin
 • AviniAvini1 ay önce
  Koparatif kurun kardeşim en garantili bir sistem
 • Ak sevdalı Ak sevdalı 1 ay önce
  Getiren kendiniz satın

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019