• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsviçre'den Türkiye sorusuna cevap: Resmi teyit aldık

Yeniakit Publisher
2024-06-10 17:31:00 -
İsviçre'den Türkiye sorusuna cevap: Resmi teyit aldık

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, 15-16 Haziran'da düzenlenecek Ukrayna Barış Konferansı'na 90 ülke ve kuruluşun katılacağını bildirdi. Amherd, bir soru üzerine, Türkiye'nin konferansa katılımını doğruladığını belirterek, Brezilya ve Güney Afrika'dan henüz resmi teyit alınmadığını kaydetti.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd ve Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, başkent Bern'de konferansa ilişkin basın toplantısı düzenledi.

90 ülke ve kuruluşun konferansa katılacağını teyit ettiğini kaydeden Amherd, katılımcı devletlerin yaklaşık yarısının Avrupa'dan olduğunu söyledi.

Amherd, "Katılımcı ülkelerin yarısı en üst düzeyde devlet başkanı tarafından, diğerleri ise bakan düzeyinde temsil edilecek." dedi.

Geniş bir şekilde desteklenen bir süreci başlatabilmek için mümkün olan en geniş katılımın önemine işaret eden Amherd, "Bu kadar çok devletin bu kadar üst düzey delegasyonlar göndermesi, geniş çapta desteklenen bir süreç başlatılmasının doğru olduğunu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Amherd, bir soru üzerine, Türkiye'nin konferansa katılımını doğruladığını belirterek, Brezilya ve Güney Afrika'dan henüz resmi teyit alınmadığını kaydetti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Bakan Cassis de konferansta Ukrayna'daki durumun yanı sıra savaş esirlerinin durumu, nükleer tehditler ve gıda güvenliği de dahil dünya genelinde sorunların derinlemesine görüşüleceğini söyledi.

Cassis, "Her zaman Rusya'yı bu konferansa davet etmek için açık olduk ancak Moskova birkaç kez toplantıya katılmaya ilgi duymadığını açıkça belirtti." dedi.

KONFERANSTA RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI'NA KALICI BARIŞ BULMANIN YOLLARI TARTIŞILACAK

15-16 Haziran'da İsviçre'nin Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenecek Ukrayna Barış Konferansı'nda, Rusya-Ukrayna arasında Şubat 2022'den bu yana devam eden savaş için uluslararası hukuka dayalı kalıcı barışa ulaşmanın yolları tartışılacak.

İsviçreli yetkililer, ileride Rusya'nın da katılması ve sürdürülebilir barış görüşmelerinin temelinin atılmasının konferansta hedeflendiğini belirtiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bal

Bu "Barış Konferansı" dünyanın gelmiş geçmiş en saçma sapan toplantısı olmaya aday. İki savaş taraflarının birinin katılmaması bu "konferansı" yok hükmünde kılıyor. Hiç bir somut sonuç elde edilemez ve sadece çay-kahve buluşması olarak tarihe geçer. Yine de bizim katılmamız bence doğrudur...

hasel

Ukrayna savaşına çareyi ABD istese,çaresi bulunur.ABD,istemiyor.Avrupa hepten tahrip olup bana muhtaç kalsın istiyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23