• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsveç'ten flaş Türkiye kararı

NATO'ya üyelik görüşmeleri yürüten İsveç hükümeti, Ankara'ya diplomatlardan oluşan bir heyet göndereceklerini duyurdu.

Yeniakit Publisher
2022-05-16 02:24:00 -
İsveç'ten flaş Türkiye kararı

NATO'ya üyelik görüşmeleri yürüten İsveç hükümeti, Ankara'ya diplomatlardan oluşan bir heyet göndereceklerini duyurdu. İsveç Dışişleri Bakanı Linde, "NATO'ya başvuruyu değerlendirmek üzere bir heyet yakında Ankara'ya gidecek" açıklamasında bulundu.

İsveç'te yeşil ışık yakıldı

İsveç'te iktidardaki Sosyal Demokrat Parti, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından İsveç’in NATO üyeliğini destekleyeceklerini bildirerek, İsveç’e nükleer silahların veya kalıcı NATO askeri üslerinin yerleştirilmesine karşı olduklarını aktardı.

Almanya'nın Başkenti Berlin'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya muhtemel üyeliklerinin ele alınmasının ardından İsveç'teki iktidar Sosyal Demokrat Parti, NATO üyeliğini destekleyeceklerini bildirdi. Sosyal Demokrat Parti tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Parti kurulu 15 Mayıs 2022'deki toplantısında, partinin İsveç'in NATO üyeliğine başvurması için çalışmasına karar verdi" ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca, İsveç'te nükleer silahların veya kalıcı NATO askeri üslerinin yerleştirilmesine karşı olunduğu belirtildi.

NATO'ya katılması birkaç ay önce uzak bir ihtimal olarak görülen İsveç, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı saldırıların ardından Finlandiya'yla birlikte güvenlik ihtiyaçlarını yeniden değerlendirmeye karar verdi.

Finlandiya NATO’ya üyelik için başvuru yapmaya karar verdiğini duyururken, İsveç’in de birkaç gün içinde NATO üyeliği için resmi bir başvuru başlatması bekleniyor.

Finlandiya NATO'ya başvuruyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgale girişmesiyle on yıllardır tarafsızlığıyla bilinen Finlandiya'da taşlar yerinden oynadı, Helsinki yönetimi NATO'ya üyelik başvurusu yapıyor.

Başbakan Sanna Marin'le birlikte basın toplantısı düzenleyen Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto, günlerdir beklenen duyuruyu ilan etti ve ülkesinin NATO'ya katılmak için başvuracağını söyledi.

Fin lider Niinisto, "Bu tarihi bir gün. Yeni bir dönem başlıyor" cümlesiyle başvuruyu açıkladı.

Başbakan Marin ise, parlamentonun birkaç gün içinde başvuruyu onaylamasını beklediğini söyledi.

İsveç'ten de kısa sürede benzer bir açıklama bekleniyor.

Erdoğan'la buluşma mesajı

Fin lider Niinisto'nun duyurusu, Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelen ve İskandinav ülkelerinin üyelik başvurularını ele alan NATO dışişleri bakanları toplantısıyla aynı gün gerçekleşti.

Finlandiya Devlet Başkanı Niinisto ayrıca, İskandinav ülkelerinin NATO'ya katılımı için endişeleri bulunan Türkiye lideri Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmeye hazır olduğunu da söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın ittifakta yer almasına olumlu bakmadığını söylemişti.

Cumhurbaşkanı, " İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Hatta parlamentolarında yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil" demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Misafir

Bu ülkeler PKK ve FETÖ kampları halinde, üstelik bunlar Devletin tüm kurumlarında görev almaya başladılar, Norveçte NATO tatbikatında Atatürk ve RTE ni düşman unsuru olarak planlayanlar PKK unsurunun üst düzey de görevlendirildiğ açıkken yarın Bu ülkelerin temsilcisi olarak FETÖ cüzlerin Türkiyeye muhatap etmelerine şaşırılmamalıdır. Şimdiden yeni katılacak ülkelere ve mevcut NATO Ülkelerine bu unsurlara garanti alınmalı...

volkan aksoy

... kadın seni git PKK YPG li dostlarin korusun seni. seni oros.. teröristlerle poz verirken iyiydi. Reis bunları hoplaticak.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23