• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsteğe bağlı sigorta kimler yaptırır? İsteğe bağlı sigortalılık primi kaç para

İsteğe bağlı sigorta nedir? İsteğe bağlı prim ödeme nasıl yapılır? İsteğe bağlı sigorta prim ödemesi ne kadar? sorularını merak ediyor. Sigortalı bir işte çalışmayan vatandaşlar emekli olmak için prim ödemeleri şartıyla SGK’ya prim ödeyen ve isteğe bağlı sigorta ödeyerek belirli şartları yerine getirmek suretiyle emeklilik söz konusu olmakta. İsteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir? İsteğe bağlı sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır? İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için asgari yaş kaçtır? İşte isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları.

2020-01-20 09:44:00 - 2020-01-20 09:45:46
İsteğe bağlı sigorta kimler yaptırır? İsteğe bağlı sigortalılık primi kaç para

İsteğe bağlı sigorta nedir? İsteğe bağlı prim ödeme nasıl yapılır?  İsteğe bağlı sigorta prim ödemesi ne kadar? Sorularını merak ediyor. Sigortalı bir işte çalışmayan vatandaşlar emekli olmak için prim ödemeleri şartıyla SGK’ya prim ödeyen ve isteğe bağlı sigorta ödeyerek belirli şartları yerine getirmek suretiyle emeklilik söz konusu olmakta. İsteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir? İsteğe bağlı sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır? İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için asgari yaş kaçtır? İşte isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları.

Devlet memuru ve sigortalı işçilerin primleri işverenleri tarafından ödenirken esnaf, çiftçi ve bazı diğer meslek gruplarında çalışanlar prim ödemelerini gelirlerine göre kendileri ödemektedir. SGK sigorta primi ödenmeyen birçok kişiye emeklilik imkanı sağlayan isteğe bağlı sigorta için prim ödemesi ne kadardır? İsteğe bağlı sigorta prim ödemesi ile birlikte başta ev hanımları olmak üzere birçok kişiye emeklilik yolu açılmaktadır. İsteğe bağlı sigortalı olmanın şartları nelerdir? İşte isteğe bağlı sigorta prim ödemesi detayları...

Kimler isteğe bağlı sigorta yaptırabilir?

- Kanuna göre isteğe bağlı sigorta ödeme yapılabilen sigorta kolları şunlardır;

- İsteğe bağlı BAĞ-KUR (4B),

- İsteğe bağlı ek 5 tarım SSK ,

- Ev hanımları için isteğe bağlı BAĞ-KUR (4B),

- Emekli sandığı isteğe bağlı ödeme sigortası.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları

Tarım sigortası için prim ödemesi yapıyorsanız SSK kapsamında emekli olursunuz. Eğer yeni başlayacaksınız yaş haddinden emeklilik için en az 5400, normal emeklilik için ise 7200 prim gününü doldurmanız gerekmektedir. Ev hanımlarının da isteğe bağlı sigorta primi için yaş haddinden emekli olabilmesi için 5400, normal emekliliği için ise 9000 prim gününü tamamlamanız gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigortalı olma şartları nelerdir?

1. 18 yaşını doldurmuş bulunmak,

2. Sigortalı çalışmamak ya da yarım sigortalı çalışmak (1 ay içerisinde 30 günden az çalışmak)

3. Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı kaçtır?

01 Ocak 2018 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta kolları için ödenecek prim tutarları şu şekildedir;

Ek 5 tarım sigortası: 583,48 TL,

İsteğe bağlı bağkur primleri: 649,44 TL,

Ev hanımları isteğe bağlı bağkur primleri: 541,20 TL.

İsteğe bağlı sigorta prim ödemesi nasıl hesaplanır?

İsteğe bağlı sigorta primi, 5510 sayılı Kanunun 82. maddesine göre belirlenen prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32’sidir. Bunun % 20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12’si genel sağlık sigortası primidir.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları nelerdir?

Bağkur'lu olanlarla aynı şartlarda emekli olabilen isteğe bağlı sigortalılar için emeklilik şartları da aynıdır. Ayrıca şartlara uygunluk gösterilmesi durumunda 3600 gün üzerinden de emekli olabilme hakkı da tanınmıştır. Yani  8.9.1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar için 3600 gün ve 10 yıllık sigorta süresinin tamamlanmasının ardından emeklilik hakkı kazanabilmektedir. Bu tarihle 30.4.2008 arasında girişi olan kişiler ise 4500 gün ve 60 yaşın yanında 25 yıllık sigorta süresinin tamamlanmasıyla yaş haddinden emekli olabilmektedir. 1.5.2008 tarihinden sonra girişi olanların yaş haddinden emekli olabilmesi için 5400 gün ve 63 yaşı tamamlaması gerekmektedir. (Ne zaman emekli olurum sorgulaması yapmak için; https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/)

İsteğe bağlı sigorta ne kadar ödenir?

İsteğe bağlı sigortanızı kapattırmak istiyorsanız. Bağlı bulunduğunuz SGK şubesine başvurabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra primi ödenmiş son günü takip eden günde isteğe bağlı sigorta kapatılır. Emekli olma ya da ölüm durumlarında otomatik olarak kapatılır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih efe

O zaman a kadar geberip gideriz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı