• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İşte Nobel bu!

Ortadoğu’da ölüm Kusan İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al-Nahyan’ın 2021 Nobel Barış Ödülü’de aday gösterilmesi tepkiyle karşılandı. İki eli kanlı katile Nobel ödülü verilmesi çağrısına tepki gösteren Filistinliler, “İkisi de Nobel’i hakediyor ancak barış ödülü olarak değil, alçak oldukları için hakediyorlar. Bunlara savaş, insanları zorunlu göçe tutma ve yıkım ödülü verilmeli” çağrısında bulundular.

Yeniakit Publisher
2020-11-27 15:58:00 -
İşte Nobel bu!

Filistin ve Yemen başta olmak üzere bölgede yol açtıkları saldırı ve neden oldukları krizler nedeniyle birçok sivilin ölümünden sorumlu tutulan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al-Nahyan'ın, 2021 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi Filistinlilerin tepkisiyle karşılandı. Bin Zayid ve Netanyahu, 24 Kasım’da, İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmasına vesile olmaları dolayısıyla 2021 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. İrlanda'daki barış anlaşmasında üstlendiği rol nedeniyle 1998'de Nobel ödülü alan Lord David Trimble'nin Netanyahu ile Bin Zayid'i aday gösterdiği aktarıldı. Her iki lider barış ödülüne aday gösterilse de onlar, başta Filistin olmak üzere Yemen, Suriye ve Libya'daki birçok sivilin ölümüne sebebiyet veren çatışma ve iç savaşların baş aktörleri arasında.

Mescid-i Aksa ile Kıyamet Kilisesi’nin bulunduğu işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin en önemli kapısı olan Şam Kapısı’nda Netanyahu ile Bin Zayid’in Nobel’e aday gösterilmesini Filistinlilere soruldu. Bin Zayid ile Netanyahu’nun savaş suçluları olduğunu ifade eden Filistinliler, her iki liderin de idamla yargılanmaları gerektiğini belirtiyor.

Bunlar suçlu insanlar

Kudüslü esnaf Habib El-Hurub, Netanyahu ile Bin Zayid’in Nobel’i hakketmediğine vurgu yaparak, “Öncelikle siz elleri Filistinlilerin kanlarına bulaşmış kişilerden bahsediyorsunuz. Bunlar suçlu insanlar. Kesinlikle bunlara Nobel Barış Ödülü verilmesini reddediyoruz. Aslında bunların uluslararası mahkemelerde yargılanmaları ve kesinlikle idama çarptırılmaları gerekiyor” dedi. Hurub, Nobel Barış Ödülü’nü onu kelimenin gerçek anlamıyla hakkedenin alması gerektiğine vurgu yaparak, çocukları öldüren veya Müslümanların kanlarını heder edenlerin böyle bir ödülü hakketmediğini belirtti. Muhammed Bin Zayid'in, İsrail'le imzaladığı normalleşme anlaşmasına dikkati çeken Hurub, “Bin Zayid aslında halkının yüzünü karartmıştır ve bu rüyadan uyandığında neler göreceğini hayal bile edemez” ifadelerini kullandı.

Bunlara savaş ödülü verilmeli

Filistinli işçi Muhammed Hudeyb de, Netanyahu ile Bin Zayid’in Nobel’i hakketmediğini belirterek, “Nobel’i hakkediyorlar ancak barış ödülü olarak değil, alçak oldukları için hakkediyorlar. Bunlara savaş, insanları zorunlu göçe tabi tutma ve yıkım ödülü verilmeli. İkisi de savaş suçlusu” diye konuştu. Hudeyb, şöyle devam etti: “Muhammed Bin Zayid ve diğerleri hep beraber Yemen’i yok ettiler. Bu yaptıklarının onlara siyasi getirisi var ama İslam’a ve Müslümanlara zararı var. Bunların ABD ve Avrupa ajandaları var, onlara hizmet ediyorlar. Allah bizden uzak tutsun onları.”

Kendilerini şımartıyorlar

Filistinli Sadi El-Hicabi (Ebu Süleyman), bu iki liderin Nobel’e aday gösterilmesinin şımarıklık olduğunu kaydederek, “Şimdi Nobel’le kendilerini şımartıyorlar. Hakketmedikleri kesin de. Körfez ülkelerinin İsrail ile normalleşmesinin başı da Suudi Arabistan’dır. Suudi Arabistan’a danıştılar, Suudi Arabistan da onlara buyurun yapın dedi. Ne Bin Zayid ne de Netanyahu bu ödülü hakkediyor” değerlendirmesinde bulundu. Ebu Süleyman, şunları söyledi: “Filistin davası 10 yıllardır süren bir dava ve bu Körfez ülkeleri başta olmak üzere Arap ülkelerinin tamamı bu davanın sorumlularıdır. Davayı sattılar. Vatanımız yerle bir oldu. Benim evimi bile iki defa yıktılar. Bin Zayid ile Suudi Arabistan da Yemen’i yerle bir ettiler. Ama şu kesin, kurtuluşumuz Yemen’den olacaktır. Çünkü Yemen Arapların ana yurdudur. Bu iki ülke Yemen’in masum halkını yok ettiler.”

İkisi de savaş suçlusu

Filistinli öğrenci Muhammed Ebu Garbiye, Netanayhu’nun barış ile bir alakasının olmadığına vurgu yaparak, “Netanyahu’ya gelecek olursak onun zaten barışla bir alakası yok. Geçmişi Filistin halkına yönelik savaşlarına ve soykırımlarına şahitlik ediyor zaten. Onun barış ödülü alacaklar arasından bir seçenek olacağını düşünmüyorum. Yani aslında adı bile konulmamalıydı bu listeye” dedi.

Mescid-i Aksa Murabıtası (gönüllü hizmetçi) olan Lemiya Akıl Ebu Rumeyle (Umm Muhammed) ise, iki liderin de Nobel ile anılmaması gerektiğini ifade ederek, “Ne barışından bahsediyorlar ki? Bunların ikisi de topraklarımızı, halklarımız ve mukaddesatımızı gasp etmiş kişilerdir. Ne barışı? Tüm Kudüs ve Filistin topraklarının hürmetini ihlal ettiler” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23