İşte Barış Pınarı Harekatı'na destek veren ve karşı çıkan ülkeler!

TSK'nın, Türkiye sınırındaki terör gruplarına yönelik harekatına Macaristan, Katar ve İspanya gibi ülkeler destek verirken; Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn gibi ABD yanlısı kukla devletler sözde kınama mesajı yayınladı.

10 Ekim 2019 Perşembe 09:51
İşte Barış Pınarı Harekatı'na destek veren ve karşı çıkan ülkeler!

Kahraman Mehmetçik, tarihinin en büyük harekatlarından birini havadan ve karadan olmak üzere Fırat'ın doğusuna gerçekleştiriyor. Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı dünyanın en önemli gündem maddesi haline geldi.

Kısa sürede birçok ülke harekata ilişkin açıklama yaparken; Macaristan, İspanya, KKTC ve Katar, Suriye’nin kuzeyine yapılan operasyonu desteklediklerini açıkladı.

Macaristan'ın açıklaması

Salı günü hazırlanan ve AB üyesi 27 ülke tarafından imzalanan metne Macaristan hiçbir gerekçe göstermeden imza atmadı. Salı günü hazırlanan ve çarşamba günü AB üyesi 28 ülkenin imzası ile yayınlanması planlanan bildiri Macaristan’ın veto etmesi nedeni ile gecikti. Macaristan vetosuna gerekçe olarak “ülkeler sınırlarını savunabilir” dedi.

İspanya'nın gerilim çıkışı

İspanya NATO Delagasyonu, 7 Ekim’de operasyon hakkında yaptığı paylaşımda “Türkiye’ye destek, ittifakın sınırındaki krizde gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Katar'dan destek telefonu

Katar lideri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, operasyonun başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde desteklerini iletti.

KKTC'den barış vurgusu

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Anavatan Türkiye’nin kendisine ve dünya barışına yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak, Suriye’de güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği ‘Barış Pınarı’ askeri harekatı başlamıştır. Kıbrıs Türk halkı daima olduğu gibi Türkiye’mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz, ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgeye barışın getirileceğinden eminiz. Allah, Türkiye’mizin yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

Harekattan rahatsız oldular

Terör örgütü YPG'ye yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı birçok ülkeyi rahatsız etti. Suudi Arabistan, İsveç, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Mısır, Kanada, Danimarka, İran ve Finlandiya harekats destek vermediklerini açıkladı.

Rusya tarafsız kaldı

Rusya, Barış Pınarı Harekatı’nda taraf olmayacağını açıkladı. Rus senatör Vladimir Cabarov, Rusya’nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını, Rus ordusunun Suriye’deki başka bir amaç için bulunduğunu söyledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 09:51

YORUM YAZ

 • HasretHasret7 gün önce
  Azerbaycan Dışişləri Nazirliyi dəstəklədiyini açıqladı, 1000 könüllü Türk ordusuna qoşulmaq istədi.
 • emirhanemirhan9 gün önce
  türkiyeninherfırsattadestek çıktığıfilistintürkiyeyikınadıbundansonrahavasınıalır...pekiyaöz beözgardaşımızazarbaycananedemelidiğertürkcumhuriyetlerininnedensesiçıkmadıyazıklarolsunhepsine de
 • VatandaşVatandaş9 gün önce
  Pakistan'a helal olsun... Desteklerini dün itibariyle iletti
 • mehmetmehmet9 gün önce
  Filistin dış işleri bakanı. haberi yalanladı kınama yok
 • halil erenhalil eren10 gün önce
  filistin ve azerbaycan yazıklar olsun size...filistin kınıyor..azerbaycandan ses yok.
 • Çetin ErdemÇetin Erdem10 gün önce
  Filistinin de adını neden söylemiyorsunuz. Utanıyor musunuz?
 • Nerede ÜmmetNerede Ümmet10 gün önce
  Ne ümmet,ne ortak,ne dost, hepsi yalanAslolan kandır kan!
 • hizipsavarhizipsavar10 gün önce
  dışı bırak içerdekiler ne dedi. ak parti ve mhp tamam ya diğerleri chp+ip+saadet+hdp koalisyonu ne dedi.yoksa onalarından eko gibi kafası yerinde mi değil. ulan devlete savaşa girmiş dingil yatığın yerde ne kafasından bahsediyorsun. pkk hdp ve dhkpcmliler kızar diyemi kouşamıyorsun.
 • istanbulluistanbullu10 gün önce
  filistin ne demiş bilmeyenler için söyleyeyim filistin türkiye'yi kınamış. haberde yazamıyorsunuz ama yorumda bilinsin bari.
 • BizBiz10 gün önce
  S.aleykum. ìran sana news oluyor.amerika sana dalacakken biz parka ciktik sana...
 • AnadoluAnadolu10 gün önce
  Peki Azerbaycan ne dedi ?
 • HakkiHakki10 gün önce
  Dost düşman kimmiş bugünde belli oluyor. Ülkemize destek veren ülkelere bizde günü gelir destek veririz bir gun elbet. Allah ülkemizin ve askerimizin yar ve yardımcısı olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019