• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İşte 2023 vizyonu

Yeniakit Publisher
2014-07-12 07:48:00 - 2014-07-12 09:33:07
İşte 2023 vizyonu

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi”ni dün açıkladı. “Yeni Türkiye Yolunda”, “Demokratik”, “Müreffeh” ve “Öncü Ülke” başlıkları taşıyan ‘Vizyon Belgesi’ ülkemizin 2023’e kadarki yol haritasını belirliyor.

KENAN KIRAN / MEHMET ÖZMEN KORAY TAŞDEMİR - Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi”ni açıkladı.

Erdoğan, vizyon belgesinin adının “Yeni Türkiye Yolunda” olduğunu, “Demokratik”, “Müreffeh” ve “Öncü Ülke” başlıkları taşıdığını söyledi.

Erdoğan, “Eski Türkiye devletin etrafında kümelenmiş seçkinlerin, elitlerin, çetelerin dışında herkes için karanlık Türkiye’dir. Hepimiz eski Türkiye’nin acılarını yaşadık. Eski Türkiye artık eskide kalmıştır. Eski Türkiye’nin kapıları kapanmıştır. Halkın değişim arzusu ve talebi nihayet kendisine diriliş zemini bulmuştur. Kaçınılmaz değişim artık başlamıştır ve güçlü bir şekilde devam etmektedir. Bu değişim sadece AK Partilileri kapsayan değil 77 milyonun her bir ferdini kapsayan değişimdir” dedi.

“PENSİLVANYA’DAN İDARE EDİLEN ÇETEYE DE EYVALLAH DEMEDİK”

Erdoğan, “Her darbeye övgüler düzen, hoşgörü görüntüsüyle büyüyen, hizmet, eğitim gibi değerleri istismar eden, devletin en kritik noktalarını işgal edip, devletine ve milletine ihanet bayrağı açan çetelere de göz yummadık. Bütün çetelerin temizlendiği bir anda Pensilvanya’dan idare edilen, Türkiye’yi yeni bir vesayete mahkum etmek isteyen, Türkiye’yi eski Türkiye’ye döndürmeye çalışan çeteye de eyvallah demedik” ifadelerini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

TOPLANTIYA YOĞUN KATILIM

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin ‘Vizyon Belgesi’ni Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı.

Toplantıya; sanatçılar, sporcular, milletvekilleri, il başkanları, il belediye başkanları, bakan yardımcıları, başbakanlık çalışanları, akil insanlar, iş adamları, dini cemaat ve vakıf temsilcileri, düşünce ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, yazarlar, sendika yöneticileri, il kadın kolları başkanları, kurucular ve MKYK üyeleri, 3. havalimanı, 3. köprü, Marmaray ve yüksek hızlı tren gibi projelerde çalışanlar katıldı. Saadet Partisi (SP) eski Genel Başkanı Recai Kutan da toplantıya katıldı

Toplantıya; Genel Yayın Yönetmenimiz Hasan Karakaya, Genel Yayın Danışmanımız Serdar Arseven, Haber Müdürümüz Kenan Kıran, yazarlarımız Abdurrahman Dilipak, Hasan Aksay ve Kenan Alpay da katıldı.

KAMPANYADA KULLANILACAK ŞARKI UĞUR IŞILAK’TAN

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte salona girdi. Başbakan Erdoğan, sahnede eşiyle birlikte misafirleri selamladı. Program, Başbakan Erdoğan’ın siyasi yaşamını anlatan videonun gösterimiyle birlikte başladı. Uğur Işılak tarafından bestelenen ve seslendirilen Erdoğan’ın seçim kampanyasında kullanılacak şarkı dinletildi.

VATANDAŞLAR YÜZDE 69 OY ORANIYLA ‘CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇSİN’ DEDİ

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Vizyon Belgesi’ni açıkladığı basın toplantısında, 10 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye’nin ilk kez cumhurbaşkanını milletin oylarıyla seçeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine yönelik değişikliği vatandaşların yüzde 69 oy oranıyla onayladığını hatırlatan Erdoğan, “Vatandaş, ‘Vekiller vasıtasıyla değil kendi başkanımı kendim seçmek istiyorum’ dedi” ifadelerini kullandı.

ÖNCE DEVLET SONRA MİLLET HAKİMDİ

“Biz gelmeden önce, önce devlet sonra millet hakimdi” diyen Erdoğan, “Biz bunu tersine çevirdik. Halkın demokrasi isteği görmezden gelindi. Terör ve başörtüsü sorunu statükonun değişimine olan direncinin bir eseridir. Statükonun ağır baskısına rağmen toplumda değişim arzusu hiçbir zaman kaybolmamıştır. AK Parti’yi kurarken milletin her ferdinin sorunlarını dert edindik. Başörtüsü kadar ifade özgürlüğünü de savunduk” diye konuştu.

PENSİLVANYA’YA DA EYVALLAH DEMEDİK

Erdoğan, şunları söyledi:

“Dünün mağdurlarıyken bugünün mağrurları olmadık. Herkes için demokrasi ve özgürlük istedik. Darbe girişimlerine, komplolara itiraz ettik. Devletin etrafına kümelenmiş çeteleri temizledik.

Artık millet sandıkta hükümetini kuracak dedik. Darbe girişimi yapan çeteleri temizledik. Devletine ve milletine ihanet bayrağı açan çetelerle de mücadele etmedik. Tüm çetelerin temizlendiği anda ortaya çıkan Pensilvanya’dan idare edilen, Türkiye’yi eski Türkiye’ye döndürmek isteyen çeteye de eyvallah demedik.”

17 ARALIK BAŞARILI OLSAYDI ŞİMDİ YASSIADA BENZERİ MAHKEMEDEYDİK

“Darbeler, komplolar, çeteler, milletin değişim arzusunun önünde engel olmasaydı, bugün farklı bir yerde olacaktık” diyen Başbakan Erdoğan, “Defalarca ölüm tehditleri aldık, somut suikast girişimleri oldu. Pınarhisar Cezaevi’ne gönderilmem, beni denklemin dışına itme çabasıydı. 17 Aralık, 25 Aralık girişimleri başarılı olsaydı şimdi Yassıada benzeri mahkemelerde yargılanıyor olacaktık. Kendimiz adına değil, ülkemiz adına, 77 milyon milletimiz adına, geleceğimiz adına, istiklalimiz adına biz bu mücadeleyi verdik. Danıştay saldırısı üzerimize yıkılmak istendi. Partim defalarca tehdit edildi ve kapatma davası açıldı. Komplolara karşı cesaretle direndik” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE EN ÖNEMLİ SORUN MUHALEFET

Erdoğan, “Terör meselesini çözdük ve çözüyoruz. TBMM’de kabul edilen yasa yeni bir dönemi başlatacaktır. Yeni Anayasa ile ilgili 47 maddede mutabakat sağlandı ama muhalefet ipe un serdi. Türkiye’de en önemli sorun muhalefettir. Muhalefet değişim taleplerine duyarsız kalmıştır” dedi.

DEVLETİN BAŞI CUMHURBAŞKANI

Cumhurbaşkanlığı’nın rejimin bekçiliğini yapan bir makama dönüştürüldüğüne dikkat çeken Erdoğan, “Devletin milletle kucaklaşması engellendi. Devletin başı cumhurbaşkanıdır. 10 Ağustos’ta şimdi halk cumhurbaşkanını seçecek” diye konuştu.

VİZYON BELGESİ 77 MİLYONUN BAŞVURU KAYNAĞI OLACAK

Erdoğan, vizyon belgesinde 5 yıllık dönemdeki hedeflerini kayıt altına aldıklarını söyledi ve “Bu bizim ve 77 milyonun başvuru kaynağı olacak. Vizyon belgesinin adı Yeni Türkiye Yolunda. Vesayetçi anlayış ve yapıları tasfiye ediyoruz. Hukukun üstünlüğü, vatandaşlık hakları demokrasimize sınıf atlattı.

Belediyeleri kapsamlı işler yapan birimlere dönüştürdük. Türkiye herkesin geleceğe güvenle baktığı bir ülkedir. Türkiye artık yardım alan değil yardım eden bir ülkedir. 2023 milletimiz için büyük bir hedeftir. Gayret ve çabamız bu büyük hedef içindir. Milletimizi ayrıştırmaya çalışanların karşısına dimdik duracağız. Yeni Anayasa yeni bir gelecek demektir. Cumhurbaşkanı seçilirsem, yeni Anayasa öncelikli işlerim arasında yer alacak. Cumhurbaşkanı olursak, çözüm sürecinin en yakın takipçisi ve destekçisi olacağız. Dini istismar eden örgütlerin paralel yapılar kurmasına izin verilemez” dedi.

“SELÇUKLU VE OSMANLI DEVLETLERİNİN DEVAMI OLARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURULDU”

Erdoğan, Cumhurbaşkanının halkın seçmesinin ne anlama geldiğini bir kez daha hatırlatmak istediğini ifade ederek, 1. Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümüne değindi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“28 Haziran 1914’te Saraybosna’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtı bir suikast sonucu öldürüldü. Bu suikastin ardından 1. Dünya Savaşı başladı. Bakiyesi olduğumuz Osmanlı İmparatorluğu, başta Almanya olmak üzere bazı devletlerle ittifak halinde bu savaşa dahil oldu. Maalesef bu savaşta ağır bir yenilgi aldık. 1. Dünya Savaşı’nın ardından Orta Doğu, Balkanlar ve Kuzey Afrika haritaları çok köklü bir şekilde değişti. Bugün sahip olduğumuz sınırlar, çeşitli ülke orduları tarafından işgal edildi. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin önemli bir kısmı işgal edildi. Gazi Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Oradan Anadolu’daki direnişin ilk adımlarını attı. Kısa süre içinde Anadolu’daki tüm güçleri birleştirdi. Kurtuluş Savaşımız gerçekten büyük bir zaferle sonuçlandı. 29 Ekim 1923’te Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin devamı olarak Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Halk, çok uzun yıllar savaşmış bir halktı. Ülkenin tamamına yoksulluk ve acı hakimdi. İşgaller neticesinde Türkiye, hem insan kaynağını hem diğer iktisadi kaynaklarını büyük ölçüde yitirmişti. Gerek Kurtuluş Savaşımız gerek Cumhuriyetin ilanı halkımıza bir kez daha umut ve cesaret aşıladı. Milletçe çok çalıştık. Dedelerimiz, ninelerimiz, var oldukları her yerde çalışarak, ter dökerek, fedakarlıkta bulunarak, yok olmanın eşiğindeki bir milleti yeniden dünya sahnesine taşıdılar. Yeniden ayakları üzerinde doğrulttular.”

ESKİ TÜRKİYE’NİN AKTÖRLERİ DİRENDİ

Erdoğan, vesayet anlayışı ile ve çetelerle mücadelelerinin sürdüğünü belirtti. Erdoğan, her türlü çeteyle mücadele ettiklerini belirterek, “Her türlü mafyayla mücadele ettik. Devletin etrafına kümelenmiş, milleti tehdit eden çeteleri hamdolsun temizledik. Akşam, sabah hükümet yıkan, hükümet kuran bu ülkede mafya şebekeleri vardı. Çeteler vardı. Bunlardan ülkemizi arındırdık. ‘Artık millet sandıkta hükümetini kuracak’ dedik ve bu adımı böyle attık. Darbe girişimleri yapan çeteleri temizledik” dedi. “16 ayda bir seçim yaşanan bir ülkeydik” diyen Erdoğan, “Böyle bir ülkede istikrar olur mu? Böyle bir ülkede güven olur mu? Yine samimiyetle ifade etmek isterim ki, 12 yıl boyunca önümüze engeller çıkmamış olsaydı, tehditler olmasaydı, eski Türkiye’nin aktörleri direnmeseydi, bugün çok farklı bir yerde olabilirdik. Yine de yılmadık. Yine de umudumuzu kaybetmedik” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Cuma namazını Eyüp Sultan’da kıldı

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Eyüp Sultan Camii’nde kıldı.

Başbakan Erdoğan, öğle saatlerinde Üsküdar Kısıklı’daki konutundan ayrılarak, Eyüp Sultan Camii’ne geldi. Burada Cuma namazını kılan Erdoğan’a, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakanlık Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu eşlik etti. Vatandaşlar, Cuma namazı çıkışında Erdoğan’a yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Başbaban Erdoğan da bazı vatandaşlarla tokalaştı, onları selamladı.

Başbakan Erdoğan bugün Antalya’da

ANKARA - AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı İhsan Şener, yaptığı yazılı açıklamada, Erdoğan’ın bugün Antalya’da düzenlenecek mitingde halka sesleneceğini, ardından iftar programına katılacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan’ın, Antalya’ya büyük önem verdiğini vurgulayan Şener, kente 12 yılda, ulaştırma, eğitim, sağlık, adalet, orman ve su işleri, enerji, tarım ve hayvancılık, konut, KÖYDES, spor, turizm ve diğer birçok alanda 14 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini ifade ederek, Antalya’nın gerçek anlamda turizm kenti olmasında AK Parti hükümetlerinin tartışılmaz büyük katkısı olduğunu belirtti.

Yeni Akit

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23