Seçim 2019 Sayfası

'İsrail, 2. Abdülhamid'in fikrini çaldı'

İsrail'in Arap ve Körfez ülkeleri ile birbirini bağlayacak "Barış Demir Yolu" projesi ile ilgili açıklama yapan Suriyeli araştırmacı Semir Hafız, "2. Abdülhamid'in 'Hicaz Demir Yolu' fikrinden çalıntı, kötü niyetli bir girişim" ifadelerini kullandı.

10 Kasım 2018 Cumartesi 15:11
'İsrail, 2. Abdülhamid'in fikrini çaldı'

Uluslararası Arap Akademisyenleri Derneği Onursal Başkanı Semir Hafız, İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz'ın çarşamba günü Umman'da düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Konferansı'nda tanıttığı "Barış Demir Yolu" adlı projeyi AA muhabirine değerlendirdi.

 Hafız, "İsrail, 100 yılı aşkın geçmişe sahip İslami bir proje olan Hicaz Demir Yolu fikrini çaldı. Bu, çok kötü niyetli bir girişim ve arkasında birçok komplo var." dedi.

Projenin, ABD'deki en önemli Yahudi lobisi Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) tarafından İslam ülkelerini parçalama amacıyla ortaya atıldığını dile getiren Hafız, bunun yanı sıra Türkiye'nin söz konusu bölgeye siyasi ve ekonomik olarak girmesini engellemek istediklerini söyledi.

israil Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kısa süre önce Umman'a yaptığı ziyareti de bu kapsamda değerlendiren Hafız, İslam ülkelerinin bir an önce bu projenin tehlikelerini ortaya koyması gerektiğini belirterek İsrail'in girişimine karşı çıkılması çağrısında bulundu.

120 yıl sonra Ortadoğu’da demiryolu... İsrail ile Körfez ülkelerini birbirine bağlayacaklar!

"Projenin hedefi bölgeyi parçalamak"

Suriyeli yazar ve siyasi analist Mahmud Osman da projenin bölgeyi parçalamayı hedeflediğini ifade etti.

Projenin bölge ülkelerinin birliğinin yanı sıra kültürel ve tarihi dokusunu hedef aldığını belirten Osman, "İsrail'in projesi, bölge ülkeleri arasındaki çatlağı ve her ülkenin kendi içinde meydana gelen krizi, fitneyi, bölünmeyi derinleştiriyor." dedi.

İsrail'in zaten "hırsızlık" üzerine kurulduğunu, kültürü ve devlet dinamiği olmadığını dile getiren Osman, söz konusu projeyi de "Hicaz Demir Yolu fikrini çalarak" gündeme getirdiğini söyledi.

Osman, İsrail'i Arap ülkelerine ve özellikle de Körfez bölgesine bağlama amaçlı çalıntı projenin İsrail ile normalleşmeyi reddeden ülke halklarına zorla dayatılmak istendiğini kaydetti.

İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, çarşamba günü Umman'da düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Konferansı'nda, İsrail, Ürdün ve Körfez ülkelerini birbirine bağlayacak "Barış Demir Yolu Projesi"ni tanıtmıştı.

Donald Trump liderliğindeki ABD yönetiminin bu projeyi desteklediğini söyleyen Katz, projenin "İsrail'in, Avrupa ile karadan kurulacak bir köprü, Ürdün'ün de bölgesel bir ürün nakliye merkezi olması" gibi iki temel düşünceye dayandığını belirtmişti.

Katz, projenin bölgede daha ucuz ve daha hızlı ek bir ticari yol oluşturacağını, Ürdün, Filistin, İsrail ve Körfez ülkelerine, uzun vadede de Irak ekonomisine katkı sağlayacağını söylemişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 27 Ekim'de ülkesinin diplomatik ilişkilere sahip olmadığı Umman'a resmi bir ziyaret gerçekleştirerek Sultan Kabus bin Said ile görüşmüştü.

Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1900-1908 yıllarında Şam ile Medine arasında inşa ettirilen "Hicaz Demir Yolu" Osmanlı'nın son mega projesi olarak kabul ediliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 15:11

YORUM YAZ

 • she-ezshe-ez5 ay önce
  ...son on yılda dünyanın en büyük şirketleri İSRAİLİNSTART up şirketlerini 200 MİLYAR DOLAR200.000.000.000 ödeyip datın aldı , İsrail senede bütğn islam dunyasından fazla BİLİMSEL Makaleler yayınlıyor ki 8 milyona nispet 2 Mİlyar ...
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  İsrail, 2. Abdülhamid'in fikrini çaldıysa, birbirlerini kırmaktan başka bişey bilmeyen Müslümanlara 1 asır daha iyi uykular dilemekten başka ne denir ki...
 • Mein GüneşMein Güneş5 ay önce
  Bende öyle diyordum zaten.İsrail bu günlerdebir şeycalacak diye Bakın şimdide 2Apdülhamitin fikrini calmış. Çalar abi İsrail bu.Daha vize bile koymadıgımız İsrailbu. Gül ALLAHgül.
 • Mein GüneşMein Güneş5 ay önce
  Bende öyle diyordum zaten.İsrail bu günlerdebir şeycalacak diye Bakın şimdide 2Apdülhamitin fikrini calmış. Çalar abi İsrail bu.Daha vize bile koymadıgımız İsrailbu. Gül ALLAHgül.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019