• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Irak ve Afganistan’dan adam getirtti... İran yeni silahlı örgüt kurdu!

İran; Irak ve Afganistan’dan getirttiği kişilerden oluşan silahlı bir grup kurdu. “Mehdi Aslanları” isimli grupla İran, Beşşar Esed’e olan desteğini artırdı.

Yeniakit Publisher
2020-01-25 14:47:00 -
Irak ve Afganistan’dan adam getirtti... İran yeni silahlı örgüt kurdu!

İran, Suriye'ye Irak ve Afganistan'dan para karşılığında getirdiği kişilerden bir silahlı grup daha oluşturarak müttefiki Beşşar Esed rejimine desteğini artırdı.

AA'nın haberine göre İran, Suriye'de Esed rejimi güçleri saflarında savaştırmak üzere Irak ve Afganistan'dan para karşılığında getirdiği kişilerden bir silahlı grup daha kurdu.

Gruba "Mehdi Aslanları" adı verildi.

Suriye kökenli Şiilerin de katılmasıyla gruptaki silahlı kişilerin sayısı 200'e ulaştı.

Hama ilinde askeri eğitimlerini tamamlayan silahlı kişiler, İran destekli terörist grupların yoğun olarak bulunduğu Deyrizor iline gönderildi.

Söz konusu silahlı gruptakiler, Deyrizor'daki Elbukemal Çölü'ne ve Irak- Suriye sınır hattına konuşlandırıldı.

Öte yandan Halep ilinde yoğunlukla varlık gösteren, İran destekli yabancı terörist gruplardan Bekir Tugayları safındakilerin sayısının 2 bine ulaştığı, gruptaki teröristlerin bir kısmının da Deyrizor ve Rakka'ya gönderildiği öğrenildi.

Deyrizor’da İran destekli gruplar ve PKK işgali

Esed rejimi, İran destekli grupların ve Rusya'nın yardımıyla Kasım 2017'de Deyrizor'un batısındaki DEAŞ işgaline son vererek kentin bu kısmını ele geçirdi.

Suriye'deki iç savaşta rejimin kara gücü haline gelen İran destekli yabancı terörist gruplar, en yoğun şekilde Irak sınırındaki Deyrizor'da varlık gösteriyor.

Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor'daki İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli grupları, İran Devrim Muhafızları mensupları komuta ediyor.

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatlarıyla ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

İran destekli gruplar, Deyrizor'da el koydukları mülklerde mezhep temelli eğitim veriyor, kültürel faaliyetler düzenliyor, Şii inancına ait ibadethane olan "hüseyniyeleri" açıyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları ise ABD destekli terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

ha ırkçı-kürtçü bölücülük, ha dinci-mezhepçi bölücülük.... din istismarı daha tehlikeli bence...ÖNCE İSLAM YERİNE ÖNCE MEZHEP ne demek?
 • Yanıtla

Ömer baba

Ah iran ah netanyahuya turumpa duşmanim diyorsun esedi kolluyorsun esedin onlardan farki sadece isim degişikligi yoksa kafa yapilari ayni ayni olmasaydi onlar esedi şimdiye çoktan harcarlardi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı