• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İngiltere vizesi nasıl alınır?

İngiltere, Schengen vizesi ile seyehat edemeyeceğiniz ülkelerden birisidir. Bu nedenle İngiltere'ye gidebilmeniz için İngiltere vizesi (Birleşik Krallık Vizesi) almanız gerekmektedir. Eğer diplomatik pasaport sahibi değilseniz; Birleşik Krallık seyahatinizde vize başvurusu yapmak zorundasınız.

Yeniakit Publisher
2019-07-27 10:29:00 - 2019-07-27 10:30:56
İngiltere vizesi nasıl alınır?

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallık'ı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'e seyahat etmek isteyen kişilerin giriş yapabilmesi için almaları gereken bir vizedir. İrlanda Cumhuriyeti'ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. Birleşik Krallık Schengen üye ülke kapsamında olmadığı için İngiltere vizesi bulunan veya İngiltere vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye ülkelerine İngiltere vizesi ile seyahat edebilmeleri mümkün olmamaktadır.

Aile bireylerini ziyaret, tıbbi tedavi, akademik çalışma, bilimsel araştırma, 1. dereceden akrabayı gözetim, nişanlı/müstakbel eş ziyareti veya sık iş görüşmeleri gibi farklı sebeplerden dolayı İngiltere'ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenin belgelerle beyan edilmesi halinde kişiler uzun dönem İngiltere vize başvurusu yapabilirler.

Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık - 2 yıllık - 5 yıllık - 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere'den çıkış yapılması zorunludur.

Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi (general visitor visa), aile ziyaretçi vizesi (family visitor visa) veya iş ziyaretçi vizesi (business visitor visa) olarak 1 yıllık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak seyahat amacına yönelik olarak İngiltere vize başvurusu yapılmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir.

İngiltere vize çeşitleri nelerdir?

İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına uygun kategoride yer alan vize çeşidine başvuru yapmalıdır. İngiltere vize çeşitleri şe şekildedir:

- İngiltere Ticari Vizesi

- İngiltere Turist Vizesi

- İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

- Evlilik ya da yasal eş tescilli amaçlı İngiltere Vizesi

- Tıbbi Tedavi amaçlı İngiltere Vizesi

- Öğrenci Ziyaretçi amaçlı İngiltere Vizesi

Bunların yanı sıra çalışma vizeleri de bulunmaktadır. Ender yetenek sahipleri, girişimciler, yatırımcılar ve İngiltere okullarından mezun yatırımcılar, vasıflı işçi, din adamları, şirket içi transfer, sporcular, geçici işçi, staj, değişim programı, sanatçılar, hayır kurumu gönüllüleri, uluslararası sözleşmelere dayalı programlar, özel ev hizmetlileri, yurtdışındaki gazete, haber ajansı ve yayın kuruluşu temsilcileri ile merkezi Türkiye’de olan şirket personelinin İngiltere’de çalışacak görevlileri için ayrı prosedürler bulunuyor. Ayrıca İngiltere ve Türkiye arasında Ankara Antlaşması Vizesi de uygulanıyor.

Bu antlaşma ile İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşlarına açık çalışma vizesi veriliyor. Yalnız bunun için iki kural var:

İlk olarak eğer şirket yeni kurulacaksa iş planının profesyonel olması gerekli. Fakat kurulu bir şirkete ortak olunacaksa, son iki yılın karlılığını gösteren bilançolar isteniyor. Burada kar-zarar dengesi inceleniyor. İkinci kural ise şirket için yeterli miktarda sermayeye, eğitime ve deneyime sahip olmak… Bunun için de tüm iş ve eğitim hayatı ile finansal kaynakların ve İngilizce yeterliliğin belgelenmesi zorunlu.

İngiltere vize başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikle İngiltere vizesi resmi başvuru sitesine girip buradan bir hesap açmak gerekiyor. Ardından çıkacak olan formu eksiksiz doldurmak gerekiyor. Başvuru formu doldurulduktan sonra, randevu için tarih seçiliyor ve vize ücreti ödeniyor. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra kayıtlı mail adresine bir takip numarası gönderiliyor. Bunu saklamakta fayda var. Çünkü tüm başvuru süreci bittikten sonra vize sorgulaması bu numarayla yapılıyor. Bu arada İngiltere vizesi ücretinin ödendiğine dair ekran görüntüsünü, başvuru formunu ve randevu bildirimini de çıktı olarak alıp evrak dosyasına eklemek gerekiyor.

Vize için gereken evraklar

İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize için temin etmeleri gereken evraklar, kişilerin bu ülkeye yapacakları seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir. İngiltere Konsolosluğu gerek görmesi halinde İngiltere vizesi için sunulan gerekli evraklara ilave olarak seyahat durumuna göre ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Kısa süreli İngiltere Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulundurulması gerektiği hatırlatılır.

İngiltere vize başvuruları İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memurları tarafından değerlendirmeye alınması sebebiyle, İngilizce olmayan tüm destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi önemlidir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi olmalıdır. Her tercüme belgesi üzerinde tarih ve tercümanın imzası mutlaka bulunmalıdır.

Gerekli evraklar

- En az 6 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar.

- Biyometrik iki fotoğraf.

- Banka hesaplarının 6 aylık dökümü, maaş bordroları ve maddi durumu gösteren diğer belgeler.

- Adli sicil kaydı.

- Vukuatlı nüfus örneği.

- Seyahat detaylarının yazdığı vize talep dilekçesi.

İngiltere vizesi nasıl alınır?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurularını İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler. İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılacağı merkeze bizzat gitmelidir.

İngiltere vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere'ye seyahat etmek isteyen kişiler eğer oturum dışında herhangi bir amaçla (Turistik Vize, Ticari Vize ya da Aile Ziyareti Vizesi gibi) başvuru yapmışsa vize işlemleri başvuru tarihinden itibaren 3 hafta ile 12 hafta aralığında tamamlanmaktadır.

İngiltere oturum vizesi çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapan kişilerin işlemleri ise vize başvuru tarihini takiben 12 hafta ile 24 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

İngiltere vizesi sonuç bildirimi: İngiltere Vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler belgelerini başvuru yaptıkları Vize Başvuru Merkezi'nden teslim alabilirler. Söz konusu belgeler teslim alınırken kimlik bilgileri, seyahatin amacı ve seyahat tarihleri gibi konularda herhangi bir yanlışlık olup olmadığı teyit edilmelidir. İngiltere vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda kişiler kendilerine iletilen reddedilme gerekçelerini öğrenerek gerekli durumlarda karara itiraz edebilmektedir.

Vize reddi durumunda: İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere Büyükelçiliği vize reddi ile sonuçlanmış İngiltere vizesi başvuru ücretini geri iade etmemektedir. İngiltere vize harç bedelinin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi mümkün değildir. İngiltere vize reddi durumunda istenilen zamanda tekrar İngiltere vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Son reddedilmeden sonra koşullarda herhangi bir değişiklik yok ise veya ret için bir gerekçe yok ise; başvurunun etraflıca incelenip tekrarlanması doğru olacaktır. Başvuru sahte belgeler yüzünden reddedimemiş ise; önceki karar sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamına gelmemektedir. Ancak daha önceden aldığınız reddin sebeplerini göz önünde bulundurarak ve gerekli düzeltmeleri yaparak başvurunun yapılması tavsiye edilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı