• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İBB beceremedi, bakanlık olaya el koydu! Yarım kalan proje tamamlanıyor

CHP'li İBB idaresinin bütçe yetersizliğini bahane ederek yarım bıraktığı projelerden biri olan Metrokent-Kayaşehir metro projesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tamamlayacak.

Yeniakit Publisher
2020-08-04 15:50:00 -
İBB beceremedi, bakanlık olaya el koydu! Yarım kalan proje tamamlanıyor

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) başladığı metro projesini daha sonra yarıda bıraktığını ve yapamayacağını yazılı olarak bildirdiğini hatırlatarak, "18 ay sonra vatandaşlarımızla bu metroyu hep beraber kullanacağız" dedi.

Bütçeyi ileri sürdü

İBB; Türkiye'nin 3. büyük ve İstanbul'un en büyük hastanesi olarak inşa edilen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin bağlantı yolları ile Metrokent-Kayaşehir metro projesini bütçesinin olmadığı iddiasıyla yapmayacağını açıklamıştı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin yolları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca yapılmıştı. İstanbul'da şehir hastanesinin de güzergahında bulunduğu Başakşehir-Kayaşehir metro hattının yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu hatta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ni entegre etmek için Metrokent ile Kayaşehir arasında metro yapımına başladı.

Metrokent, Onurkent, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ile Kayaşehir 15. Bölge'den geçecek olan metro hattı, Kayaşehir Kent Merkezi'ndeki Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'na bağlanacak.

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu; Metrokent-Kayaşehir metro projesinin Kayaşehir 15. Bölge durağında incelemelerde bulundu ve projenin detaylarını anlattı.

Kartoğlu; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başladığı bu projeyi, daha sonra yarıda bıraktığını ve yapamayacağını yazılı olarak bildirdiğini hatırlattı.

Kartoğlu; vatandaşların isteği doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın devreye girdiğini, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin etrafındaki yollar gibi bu metro hattının da Bakanlık tarafından yapılacağını ifade etti.

18 ay sonra kullanılacak

Yasin Kartoğlu, metronun yapım süresiyle ilgili bilgi de verdi. Durakları, Başakşehir Metrokent, Onurkent, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve Kayaşehir 15. Bölge ile Kayaşehir Kent Meydanı olan projenin tamamlanma süresinin 18 ay olduğunu söyledi ve "18 ay sonra siz değerli komşularımızla birlikte bu metroyu hep beraber kullanacağız" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca yapımı üstlenilen Sabiha Gökçen-Kaynarca Metrosu ve Bakırköy-Kirazlı Metrosu için 2015 yılından bugüne kadar yaklaşık 2 milyon 412 bin 678 TL harcama yapıldı.

Sabiha Gökçen-Kaynarca Metro Hattı, Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı ve Başakşehir-Kayaşehir metro hattı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden herhangi bir kesinti veya tahsilat yapılmadığı bildirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımını üstlenilen üç metro hattından da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin para kazanacağı öğrenildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın; üç metro hattını yapımını tamamlandıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edeceği bildirildi. Bakanlığın; hattın vergi gelirinden yüzde 5 alacağı, hattın gelirinin yüzde 95'inin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde kalacağı bildirildi.

Kaynak: Sabah

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hursit dilaver

yahu nesi varsa ekrem beyle konulun hepsini yapın. başkan akıllı. ne güzel adam kullanıyor.adam değil AKPyi kullanıyor.valla helal olsun.yarın seçim zamanı bak neler yaptım diye nasıl reklam yapacak.siz ise Su zammını düşürdünüz,ama bak o ne dedi indirim yaptık dedi ve gene puan kazandı.bu kaFa saflıkla demek bu seçim verildi. YOKSA ÜST BİR AKIL EKREM NE DİYORSA YAPIN MI DEDİ..
 • Yanıtla

keçili71

niye yapıyorsunuz kardeşim. yapacaksınızda CHP'li seçmenler kadir kıymetmi bilecek. bunlar hizmetten anlamaz. bunların seçmenine ne kitlersen kitle CHP'den vazgeçmez. onun için beter olsunlar, hizmet onların neyine.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı