Hükümet harekete geçince marketler strateji değiştirdi! İndirim oyunu…

Döviz kurundaki artışı bahane ederek ürünlere yüksek oranlarda zam yapan bir kısım marketler, vatandaştan gelen tepkiler ve hükümetin kestiği cezaların ardından strateji değiştirdi. Marketler şimdi de etiketlerle sahte indirim kampanyaları yapmaya başladı.

12 Eylül 2018 Çarşamba 07:37
Hükümet harekete geçince marketler strateji değiştirdi! İndirim oyunu…

Döviz kurundaki yükselişi bahane ederek fiyatlarına fahiş zam yapan ve gramaj oyunuyla örtülü fiyat artışı yapan fırsatçı marketler vatandaş tepki gösterip, hükümet ceza kesince yeni bir yöntem keşfetti. Marketlerde bu seferde 'sözde indirim harekatı' başladı. "Her gün düşük fiyat", "Bu markete özel", "Bu etiketi takip et", "Çok iyi fiyat" başlıklarıyla indirim algısı yaratmaya çalışan marketler, azalan tüketici ziyaretleri ve düşen sepet ortalamalarını bu şekilde yükseltmeye çalışıyor.

YAPILAN İNDİRİM SAHTE Mİ?

Sabah’ın haberine göre; Tüketiciler marketlerin indirim yazılarının 'sahte' olduğunu belirtiyor. Patatesten domatese, makarnadan salçaya kadar aldıkları ürünlerde fiyatların artık günlük değiştiğini belirten tüketiciler, gramaj oyunundan sonra indirim oyunuyla vatandaşın yanıltıldığını söylüyor. Özellikle fiyatları artırıp sonra üzerini çizip 'indirim' yazan marketler, gerçek fiyatları vatandaşa indirimli gibi pazarlıyor.

ET FİYATLARI DÜŞTÜ

Marketlerde en dikkat çekenlerden biri de kırmızı et fiyatları. Şarbon haberleri nedeniyle kasap reyonlarına talep azalınca marketler de indirime sarıldı. Kıyma 46 liradan 34.50'ye indi. Kasaplar indirime rağmen ete rağbet olmadığını söyledi. Bazı yerli firmaların şarbon nedeniyle yüzde 100 doğal etiketiyle fiyatlara ekstra zam yaptığı gözlendi.

TİCARET BAKANLIĞI DENETLİYOR

Ticaret Bakanlığı, döviz kurundaki geçici dalgalanmaları bahane edip fiyatları artıran spekülatörlere yönelik 81 ilde eş zamanlı denetim başlatmıştı. Denetim ekipleri fiyatların aylık değişimlerini inceliyor. Normalin üzerindeki artışlarla ilgili işlem başlatılıyor. Denetimler 3 koldan gerçekleştiriliyor. Aykırılık tespit edilenlere cezai hükümler çerçevesinde yaptırım uygulanıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 07:37

YORUM YAZ

  • sancarsancar5 ay önce
    müze ve ören yerlerine giriş ücretleri %50 artırıldı. önce bunu hükümet millete anlatsın, sonra bu zamları sorgulayın.
  • ihsanihsan5 ay önce
    mal satışında hile yapan cehennemliktir hadis var duyuırulur
  • ŞÜKRÜ MERCANŞÜKRÜ MERCAN5 ay önce
    Ahiret günü mizan terazisinde tartılırken ben beni aldatanların imanın ıisteyeceğim o zaman ne yapacaklar acaba vada sevaplarını yoksada günahlarımı vereceğim biz buna inandık siz aldatanlar neye inanıyorsunuz.bize ALLAH yeter. O ne güzel kefildir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Şubat 2019