Hortumcu Cem Uzan'a şok! Türkiye davayı kazandı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), yurt dışında sürdürdüğü yoğun ve kararlı hukuksal mücadeleler sonucu Uzan Grubu'ndan 12 milyon lira daha tahsil etti.

17 Nisan 2019 Çarşamba 17:40
Hortumcu Cem Uzan'a şok! Türkiye davayı kazandı

TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, Polonya'da devam eden Uzan Grubu'nun yurt dışındaki mal varlıklarının takibi ve kamu alacaklarının tahsili amacıyla sürdürülen mücadelenin TMSF lehine sonuçlandığı belirtildi. 

Açıklamada, şöyle denildi: 

"Türkiye’yi büyük zarara uğratan grupların başında gelen Uzan Grubu’na karşı açılan bir dava daha başarıyla sonuçlandı. Cem Uzan şirketlerinden, Rumeli Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Polonya’da büyük hissedarı olduğu Cementownia Nowa Huta (CNH) hisselerinin Uzanlar’ın kontrolündeki Polska Energtyka Holding S.A. (PEH) şirketine yasa dışı devredildiği tespit edilmişti. TMSF, bu devrin kanunsuz olduğunu belirterek, Polonya mahkemelerinde açtığı davada haklı bulundu.

Bu çalışma neticesinde söz konusu devir işleminin iptaline karar verilerek Rumeli Çimento’nun hisselerinin iadesi sağlandı. Yasa dışı gerçekleştirilen bu satışa ilişkin tutarın tahsili amacıyla Uzan Grubu'nun kontrolünde olduğu düşünülen ve bu süreçte iflas etmiş olan Polonya’daki PEH şirketinden 1 milyon 846 bin 108,48 avro (yaklaşık 12 milyon TL) tahsilat yapıldı. Daha önce de Uzan Grubu’nun yurt dışındaki varlıklarının ülkemize kazandırılması için başlatılan benzer hukuki çalışmalar çerçevesinde gruptan yaklaşık 237 milyon dolar tahsilat sağlanmıştır."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 17:50

YORUM YAZ

 • Ihlaszede MağdurIhlaszede Mağdur6 gün önce
  375 milyon euro ve 2.1 milyar dolar kazanan Cem Uzan'ın 12 milyon TL çerez parasıdır. Bir önceki davaların üstüne örtme çabaları komiktir
 • Genç Yürek (ROZ)Genç Yürek (ROZ)7 gün önce
  Attığınız başlık bile NEFRET sözde din imandan bahsedersiniz. 375 milyon ve 2.1 milyar dolarlık davaların yanında 12 milyon pariste cafede akşam yemeğidir. Azıcık göründüğünüz gibi olun
 • FeritFerit8 gün önce
  Yahu ne para varmış adamlarda be
 • ahmetahmet8 gün önce
  sevket demirelin mirascisi murat demirele isabet eden miras hissesinin de pesine düş eyyy TMSF
 • ali gerçekali gerçek8 gün önce
  Geçenlerde kayınvalidesine doğum günü partisi düzenledi teknede bu paraya, Cem bey için küçük bir meblağ

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Nisan 2019