Harekete geçiliyor! Her millet bahçesinde en az 1 tane olacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'deki balık tüketiminin dünya ortalamasının gerisinde kaldığını hatırlatarak, "Millet bahçelerini balık tüketiminin merkezi haline getirmek istiyoruz. Millet bahçelerinde en az bir balık ekmek büfesi olsun istiyoruz." açıklamasında bulundu.

21 Nisan 2019 Pazar 12:34
Harekete geçiliyor! Her millet bahçesinde en az 1 tane olacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'deki balık tüketiminin dünya ortalamasının gerisinde kaldığına işaret ederek, "Millet bahçelerini balık tüketiminin merkezi haline getirmek istiyoruz. Millet bahçelerinde en az bir balık ekmek büfesi olsun istiyoruz." dedi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Pakdemirli, yıllık kişi başı tüketilen balık miktarının Avrupa'da 23, dünyada 18, Türkiye'de ise 7 kilogram civarında olduğunu, bu tablonun değişmesi için çalışma yaptıklarını aktardı.

Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla halen 28 ilde 25 milyon metrekarelik alanda çalışmaları yürütülen 52 millet bahçesinin balık tüketiminin artırılması için değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, millet bahçelerinin her birinde en az bir balık ekmek büfesi kurulması gerektiğini kaydetti.

"Balık tüketiminin merkezi haline getirmek istiyoruz"

Türkiye Belediyeler Birliğine, millet bahçelerinde balık ekmek büfelerine yer verilmesi için teklif götürdüklerini açıklayan Pakdemirli, "Millet bahçelerini balık tüketiminin merkezi haline getirmek istiyoruz. Millet bahçelerinde en az bir balık ekmek büfesi olsun istiyoruz." ifadesini kullandı.

Pakdemirli, insanların yoğun çalışma temposunda olduklarından daha kolay tüketebilecekleri gıdalara yönelmiş durumda olduklarının altını çizerek, kolay ulaşılabilen hazır yemeklerin (fast-food) özellikle genç nesillerin sağlıksız beslenme alışkanlıkları edinmesine neden olduğuna dikkati çekti.

"Alışkanlık kazandırılmasına katkıda bulunacak"

Ekmek arası balığın, söz konusu büfelerle iç bölgelerdeki illere farklı bir konseptle taşınması sağlanacağını belirten Pakdemirli, "Söz konusu büfeler, balığın uygun fiyatlarla aile bireylerine ulaştırılmasına ve insanlara balık yeme alışkanlığı kazandırılmasına katkıda bulunacaktır, ayrıca toplumun sağlıklı beslenmesine, milli üretimde sürdürebilirliğin sağlanmasına, ülkemizdeki istihdama ve ekonomiye katkı sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, Türkiye'nin balık çeşitliliği konusunda çok zengin olduğuna dikkati çekerek, her alanda olduğu gib balıkçılıkta da üreticinin ve tüketicinin yanında olmak için çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Nisan 2019 Pazar 12:34

YORUM YAZ

 • Şefik öztürkŞefik öztürk24 gün önce
  Artık bırakın millet bahçesini kırahatheniyi millete bir ay iki aya hastane sırası bekliyor boş işlerşe uğraşmayın kim buluyor bu projeleri acaba feto burdada devreye girdimi
 • vagifvagif27 gün önce
  25olkedePatates ekiminiyasaklayansekerfabrikalarisatib Pancarekmeyiyasaklayanbakan yerli tokumuresmiyasaklayan hukumetin bakaniBUSAHELERDEBALIKEKMEK FIKRINDE..
 • TozerTozer27 gün önce
  Sayın bakan böyle bir projeyi faaliyete geçirirsen bir daha ki seçimde Anadolu'daki sarı haritayı da kırmızıya çevirirsin, kendi ayağına sıkmış olursun. Seçim haritasında deniz kenarlarının kırmızı olmasının nedeninin balık ve deniz ürünlerinden geçtiğini bilmen lazım. Bence vazgeç bu projeden.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer28 gün önce
  Tebrikler ..Sayın..Bakan..Güzel..ve..yerinde..bir..uygulama..Selamlar.
 • ZeycanZeycan28 gün önce
  İlk önceliğimiz halkın zarurı ihtiyacı olan ürünleri yetiştirmek ve halkın huzurlu olması için gerekli ürünleri ucuzlatmak olmalı yazık halktan o kadar kolursunuz ki
 • hsnhsn28 gün önce
  yav adam senin işin millet bahçesi değil milletin tarım ce gıda,ihtiyacını en ucuz nasıl hallederim olmalı bu vurdumduymazlığınız ankara isyan bul ve antalyayı kaybettirdi millet yiyecek satın alamıyor adam millet bahçesinde aç insanları koşturmayı hayal ediyor galiba
 • Trabzonspor Trabzonspor 28 gün önce
  10 sene sonra arjantinden balık ithal ederiz.balik büfesi kurmadan önce balık üret sayın bakanım.
 • AynaAyna28 gün önce
  Tarımı-Hayvancılığı bitir! Fabrikaları sat doları 1tlden 6 tlye tırmandır! Sonrada sazan besleyeceğiz zenginleşeceğiz diye sazan kandırma avına çık! Nasrettin hocada borçlanınca tarlasına diken ekmişti koyunların dikenlere takılan yününü satıp borç ödeyecekti! :)))
 • YtaYta28 gün önce
  Ülkemizde kırmızı et tüketimide dünya ortalamasının altında ona da bir çözüm buluverin size zahmet.
 • MisafirMisafir28 gün önce
  Tabi canım bir balık ekmek büfesi olmalı ve 5 liralık balığı 25 liraya satmalı
 • farukfaruk28 gün önce
  millet bahçesinde balık ekmek yerine balık üretimi ve hayvan çiftliği olsun gübressini ağaçlara versinler. parayla alsın millet tazecik yesin. bi de Bankamatik Atm ler olsun. Pazar gibi yer yapın gelen eli boş gelsin ordan alsın iş olsun . evindeki gibi olmasa da millet hizmetini belli ücret karşılığında rahat alsın fahiş fiyat verenin tezgahını kaldırsınlar. insanlar hizmet görsün
 • Kurban olduğum Allah'ımKurban olduğum Allah'ım28 gün önce
  Sen bunlara önce akıl fikir ver sonra vizyon ver.Bu akıl size İstanbul,Ankara'yı kaybettirdi onu dahi anlayamadınız.Oylar çalındı tezinin arkasına saklanmayın çalınmıştır bir miktar ama sizi artık desteklemeyen eski taban sebebiyle zafersizden uzak artık.Ha liyakatsiz insanlara görev vermişsin ha vatan hainine görev vermişsin hiç farkı yok.ikisininde istikameti ülkeye zarar.
 • Ziraat MühendisiZiraat Mühendisi28 gün önce
  Sen bu işi bırak , biz balık yemeden de yaşarız. 
 • Sabri YeniceSabri Yenice28 gün önce
  Buyuk proje, dahice resmen. feto elini hukumetten cekince fikirler ve projelerde iyice ele dustu. en azindan amarika varken daha iyi projeler cikiyordu.
 • Can BalkanCan Balkan28 gün önce
  İşte vizyon dediğin budur. Devlet balık büfesi açma programı yapıyor. Ama fabrika planı yok , tarımı ve hayvancılığı nasıl geliştireceklerine dair plan da yok. Şimdiden söyleyim size. Birileri bu balık büfe ihalesini çoktan almıştır. Hatta ucuza balık satabilmek için tarım bakanlığından gümrüksüz vergisiz balık ithal için yasa sözü de almıştır. Yani önce rant sistemi kurulur sonra insanlara hizmet gibi sunulur. Hükümetin hizmet anlayışı budur.
 • direndiren28 gün önce
  üretimden bahsedin ne faydasi olacaksa !!!
 • RotaRota28 gün önce
  Adim basi balik var kilosu tanesi kaç para iman si zlar bunda bile rant ihale kimin .derdiniz ne en temel gida almiyor uz patates kilo 8 lira
 • DeyranDeyran28 gün önce
  Bunun abisi fetö den hapiste sonra KHK lilar oy kullandı diyorlar. KHK lilar başkanlık seçimindede oy kullandılar.
 • AHMET BOZKURTAHMET BOZKURT28 gün önce
  Değerli bakanımızdan daha can alıcı projeler bekliyoruz. Et,süt,pancar,patates,soğan,buğday üretimi gibi konularda. SEBZE MEYVE ALIM SATIMININMAFYAnın elinde olduğu söyleniyor.fiyatlarla istedikleri gibi oynuyorlar.
 • misafirmisafir28 gün önce
  Sonbahar gelince ormanlarda mantar çıkar. İlkbaharda da çıkar ama sonbaharda daha yoğundur. Köylüler mantar toplayıp satarlar, sezonluk da olsa azbiraz gelir sağlarlar. Çay şeker parası yaparlar. Şehirdeki vatandaş da organik ve daha hesaplı protein kaynağınaulaşmış olur.Betonlaşmış şehirlerde bunalanlardan imkanı olanlar haftasonları çevredeki ormanlara gider bir iki kilo mantar toplamak için gezinti yaparlar, streslerini atarlar, terapi yaparlar. Aynı zamanda temiz havada spor da yapmış olurlar. Şimdi hangi aklıevvrl bürokratın kafasından çıktı ise mantar toplamak için ehliyet şartı getiriliyormuş. Ehliyet almak için de 1300 lira gibi bir ödeme de yapılacakmış. Bu olay sanki hükümete oy kaybettirmek için düzenleniyor. Hükümet kursal kesimden yoğun oy alıyor. Bu insanları küstürmenin ne manası var? Orman bakanlığı 1300 liraya mı muhtaç kalmış? Amaç varandaşı bilinçlendirmek, mantar zehirlenmelerinin önüne geçmekse ücretsiz kursunu açarsın dieyen gider bilinçlenir. Ama çocukluğundan beri mantarla haşır neşir insanın beyini bilinçlendireceksin? Amaç orman bakanlığına gelir sağlamaksa başka kaynaklar bulsunlar. Vatandaşın canı burnunda zaten. İmkanı olanların haftasonu meşgalesini elinden almasınlar. Bakanın belki haberi yoktur. Hükümete büyük puan kaybettirir. Bizden söylemesi. Zehirlenme vakalarının önüne geçmek istiyorlarsa, vatandaşa hizmette samimilerse orman müdürlüklerinde ücretsiz kurslar açılsın. Mantarları tanımyanlar gitsin bilinçlensin. Katılım da isteğe bağlı olsun. Büyükşehirlerde millet bahçeleri yapılırken, ormana ulaşma imkanı olan yerlerde vatandaşla doğa arasına duvar ötülmesin. Toplumun ruh sağlığını bozmaya çalışmasınlar...
 • Mustafa Mustafa 28 gün önce
  Kendinizi mayamide mi zannediyor sunuz herhalde. Kardeşim köylerde bahçecilik çifcilik hayvancılık bitti siz hala milleti sanal bahçeler le oyalıyorsunuz çok yazık bu millete.
 • MuzafferMuzaffer28 gün önce
  En ucuz balık 20 lira pisliğini temizle 600 gr. Oda kilo 40 lira eder. Millet anca haftada bir tanesi 5 liradan 4 palamut alıyosa yiyor. Hiçbir üretim maliyeti olmayan, her yanı denizlerle çevrili olan bi ülkeyi yeteri düzeyde balık dahi yiyemeyecek hale getirmek büyük beceri ister herhalde.
 • Uh-1Uh-128 gün önce
  Komik.
 • ZaferZafer28 gün önce
  Çok balık var ya balık ciflik'lerindeki ilaçlı ne olduğu belli olmayan yemlerle beslenen balıkları getirip millete yedireceksiniz belki de ithal edersiniz ülkedeki yetiştiriciden almazsınız
 • Var bir bit yeniğiVar bir bit yeniği28 gün önce
  Ver millete Norveç'ten ithal palamutu mehter marşı eşliğinde. Bu işi her nasıl oluyorsa önceden tahmin edip tır dolusu Norveç palamutunu ithal etmeye başlayan kişi şimdiden yaşadı. Kim acaba şanslı talihli? Allah işine bereket versin şimdiden. Durup dururken balık ithal etme işine girdi bak şanslıymış kaderi ona gülüverdi. Nasip kısmet işte görüyor musun!? Ama ihaleyi kimin aldığını millete aman ilan etmeyin belediye sırrıdır, devlet sırrıdır, dış güçler öğrenmesin, ihaleyi kimin aldığı devlet sırrı olarak gizli kalsın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019