"Halk için ciddi risk" dedi ve korkutan uyarıyı yaptı: Yalova'nın 4-5 saati kaldı!

YASKİ Başkanı Adnan Kırtay, Yalova’yı 4-5 saat içinde lağım ve pis suların basacağı ikazını yaptı. Kırtay,

20 Eylül 2019 Cuma 15:46
"Halk için ciddi risk" dedi ve korkutan uyarıyı yaptı: Yalova'nın 4-5 saati kaldı!

Yalova Atık Su ve Kanalizasyon Birliği (YASKİ) Başkanı Adnan Kırtay, Yalova’yı 4-5 saat içinde lağım ve pis suların basacağı ikazını yaptı.

Yalova Belediyesi ve diğer belediyelerden alacağını tahsil edemeyen YASKİ’nin UEDAŞ’a borcundan dolayı elektrikleri kesildi. Tesis çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı.

"Halk açısından ciddi risk"

Birlik Başkanı Adnan Kırtay, “Uzun süreli elektrik kesintisi yaşanması durumunda tesis havuzlarında bulunan 70 bin metre küp atık suyun karakteristik yapısı bozulacaktır. Bu bozulmanın sonucunda etrafa septik koku yayılacaktır. Bu durum halk ve çevre sağlığı açısından ciddi riskler taşımaktadır. Yalova’da ağır kokuların ve atık su taşmalarının okullarda eğitim gören çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkileyecektir, bunun vebalini kim ödeyecektir?” diye sordu.

"4-5 saat sonra..."

Borcu olan belediyelere seslenen Adnan Kırtay, "Borcunuzu ödeyin. Atık su paralarını su faturalarıyla peşin tahsil ediyorsunuz. Birliğimize borcunuzu ödemenizden dolayı elektiriğimiz kesildi. Toplam 500 bin lira civarında bir rakam ödedik. Buna rağmen saat 9 itibari ile elektriğimiz kesilmiştir. Elektrik kesintisinden dolayı terfi merkezlerinde toplanan atık sular tesise basılamayacak olup hatlarda şişmeler yaşanacaktır. Hatların şişmesi sonucunda atık sular geri tepip taşmalar meydana gelecektir. Uzun süreli elektrik kesintisi yaşanması durumunda tesis havuzlarında bulunan 70 bin metre küp atık suyun karakteristik yapısı bozulacaktır. Bu bozulmanın sonucunda etrafa septik koku yayılacaktır. Bu durum halk ve çevre sağlığı açısından ciddi riskler taşımaktadır. Yalovada ağır kokuların ve atık su taşmalarının okullarda eğitim gören çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Aynı zamanda tesiste bulunan ekip ve ekipmanlar çalışmadığından dolayı tıkanma ve bozulmalar meydana gelecektir. 4-5 saat sonra Yalova çok kötü bir durumla karşı karşıya gelecektir. Bunu tüm kamuoyuna söylüyorum. 1 milyon 650 bin lira borcumuz bulunmaktadır. Bunun 98 bin 500 lirası da gecikme faizidir. Geçtiğimi 25 gün içerisinde toplam 500 bin lira civarında bir bedel ödedik. Buna rağmen yine elektriğimizi kestiler." dedi.

"Paralarımı gününde ödeyin"

Kırtay, "Buradan ben 5 belediyeyi uyarıyorum, herkes elini vicdanına koysun. Benim atık su bedellerimi peşin alıyorsunuz, benim paralarımı gününde ödeyin. Ödeyen belediyeler için bir şey söylemiyorum, ben buradan Kadıköy Belediyesi’ne, Taşköprü Belediyesi’ne, zaman zaman Çiftlikköy Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Yine zaman zaman Termal Belediyesi yaklaşık 1 buçuk yıldır, 2 yıla yakın ödeme yapmamıştır, yeni gelen belediye başkanımız geldiğinden beri borcunu günü gününe ödemiştir, ancak geriden gelen 800 bin-900 bin liraya yakın borç var. Yalova Belediyesi’nin 3 buçuk milyara yakın bir borcu var. Benim paralarımı lütfen getirin. Bana kısım kısım da olsa ödeme yapın, aksi taktirde Yalovada oluşacak manzaralara ben değil sizler sebep olacaksınız" şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 15:46

YORUM YAZ

 • hizipsavarhizipsavar1 ay önce
  orası ağlama yeri değl hemen alın tası tarağı gidin. böyle bir şey olursa yalova belediyesini herke mahkemeye versin. chp zihniyeti bok ve sidikle geri döndü. ama yalova bunu hak etti. saki ak parti zamanı içtiğiniz içkiye karışan vardı. iki şişe daha fazla içeçeceğiz diye chp yamandınız.
 • osmanosman1 ay önce
  hahahaha...beter olun,hizmete değil idoolojiye oy verir nankörlük ederseniz burnunuz b.ktan kurtulmaz....
 • Murat(yalova)Murat(yalova)1 ay önce
  Daha baslangıç bunlar....
 • CANAN AKSEDEFCANAN AKSEDEF1 ay önce
  bok kafalı chpye oy veren de o kokuya layık ...kokuşun
 • YalovaYalova1 ay önce
  Jeneratör alamamış mı belediye.
 • veliveli1 ay önce
  Bunlar İzmir'den şerbetli. İşin içinden iftirayla yalanla dolanla çıkarlar. İzmir'in her tarafını yıllardır b.k götürüyor. Rakı kokusuyla bastırıyorlar. 
 • HasanHasan1 ay önce
  Biz mustafa kemalin askeriyiz boktan korkmuyoruz...
 • samimsamim1 ay önce
  kafaya bak kafaya bay levent her eleştireni akp li olarak görmek siyasetin ne düzeye geldiğini gösteriyor gözünüz dönmüş düşmanlıktan gözünüz tanzanyadan adam getirsen o bile izmirin ne koktuğunu yalovanın durumunuanlar bunu anlamak içinde akp li olmaya gerek yok kamil olan anlar
 • çarçur un sonu bokkoklamak oluyo çarçur un sonu bokkoklamak oluyo 1 ay önce
  çarçur edeceğinize elektirik borcunu ödeseydiniz yalancının boku 4 saatsonra etafa saçılacak o chp ye oy vermiyenler chpliler sizden hakkını alacak akparili biril gösterde görelim bokokan fitneyok üşkat yok zonguldakta kıloryüzünden suiçilmezdi ak parti gelince klor kokusu kalmadı acaba damacan a su satanlarlın daha çok susatmasınımı tetikliyo yoksa insanların içindeki mikrobumu öldürdüdelikalıca bir cevap
 • Leventbay Leventbay 1 ay önce
  Burdan şu sonuç çıkacak bak bak chp bekediyesi ile yönetilince böyle olur . Bak bak . Ayşegül durumu biliyor olmalı ki akpli meclis üyeleri yokuşa sürmeye devam amaç hizmet etmek degil
 • Leventbay Leventbay 1 ay önce
  Ne o akp olunca guzelmi kokuyor samimyorumcu gorduk akp li belediyeleri onlardanda daha pis kokular cikiyor hala
 • Ayşegül Ayşegül 1 ay önce
  Borcunu neden ödemediğini de belirtseniz ya!Meclis üyelerinin kredi çekmek isteyen belediyeye nasıl mani olduğunu da bir zahmet belirtseniz.
 • samimsamim1 ay önce
  bir şey olmaz rahat ol izmirin yıllardır durumu belli yazamıyorum dilim varmıyor o pis kelimeleri ama ne diyor izmirin dağlarında çiçekler açar çıktık açık alınla devam

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019