• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gözler neden kaşınır? Göz kaşıntısı tedavisi nedir?

Gözler neden kaşınır? Herkes zaman zaman gözlerinde kaşıntı sorunu yaşar. Göz kaşıntısı sorunuyla karşı karşıya kalanlar internette “Göz kaşıntısına ne iyi gelir?” , “Göz kaşıntısı neden olur?” , “Göz kaşıntısı nasıl geçer?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte, merak ettiğiniz “Göz kaşıntısı tedavisi nedir?” sorusunun cevabı.

2020-01-19 23:00:00 -
Gözler neden kaşınır? Göz kaşıntısı tedavisi nedir?

Gözler neden kaşınır? Herkes zaman zaman gözlerinde kaşıntı sorunu yaşar. Göz kaşıntısı sorunuyla karşı karşıya kalanlar internette “Göz kaşıntısına ne iyi gelir?” , “Göz kaşıntısı neden olur?” , “Göz kaşıntısı nasıl geçer?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte, merak ettiğiniz “Göz kaşıntısı tedavisi nedir?” sorusunun cevabı. 

Gözler neden kaşınır?

Gözlerde kaşıntı ve kızarıklık olduğunda, kişi tahrişi gidermek ve rahatlamak için pek çok uygulama yapar. Bununla birlikte kaşıntının nedenini bilmek doğru tedavi ile daha hızlı bir rahatlama için önemlidir. Örneğin alerji ile enfeksiyon semptomları arasındaki farkı anlamak durumu daha kötü hale getirmemek adına önem taşır. Gözde kaşıntıya yol açan faktörler şu şekilde sıralanabilir: 

Alerjiler: Eğer ilkbahar ve sonbahar gibi yılın belirli dönemlerinde gözlerde kaşıntı şikâyeti ortaya çıkıyorsa, belirli mevsimlerde çiçek açan ve polen üreten bir ağaç ya da ota karşı alerjiden söz edilebilir. Mevsimsel alerjilerin aksine, bazı alerjiler tüm yıl boyunca devam eder. Küf, toz ve evcil hayvan tüyü gibi tetikleyiciler yıl boyu devam eden alerjinin sebepleri arasındadır. Ayrıca evdeki bazı ürünlere karşı da alerji olabilir. Örneğin kişinin kullandığı kontakt lens solüsyonu, sabun ya da şampuan gözlerde alerjik tahrişe yol açabilir. Göz enfeksiyonu ile alerjiyi ayırt etmenin yolu, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi başka alerjik reaksiyon belirtilerinin varlığına bakılmasıdır. Alerjik semptomlar, alerjenlere karşı savunma amacıyla hücrelerin salgıladığı bir bileşik olan histamin tarafından tetiklenir. Histamin, gözlerde iltihabi bir yanıta neden olur ve bu da kaşıntıyla sonuçlanır.

Enfeksiyonlar: Göz enfeksiyonları göz kaşıntısının önemli nedenlerinden biridir. Gözler viral, bakteriyel ve mantar kaynaklı enfeksiyonlara karşı hassastır. Kirli ellerle göze dokunmak, havlu, gözlük, lens gibi kişisel eşyaların birden fazla kişi tarafından kullanılması, hava kirliliği olan yerlerde bulunmak gibi nedenlerden dolayı gözlerde mikrobik enfeksiyonlar gelişebilir. En sık görülen göz enfeksiyonlarından biri enfekte gözün beyaz kısmının kızarması nedeniyle kırmızı göz olarak da bilinen konjonktivittir. Konjonktivit çok bulaşıcıdır ve genellikle etkilenen gözde akıntı da tabloya eşlik eder.

Kuru göz: Su, yağ ve mukus birleşimi olan gözyaşı, gözleri nemli ve tazelenmiş halde tutar. Çeşitli nedenlerden dolayı yeterince gözyaşı üretimi olmazsa gözlerde kuruluk ve kaşıntı gelişir. Kuru göz sendromunun en yaygın nedenlerden biri ileri yaştır. Kişi yaşlandıkça, gözyaşı üretimi azalma eğilimindedir. Aynı şekilde, diyabet ve romatoid artrit gibi durumlar da gözyaşı üretiminin azalmasına neden olabilir. Kuru göz; antidepresan, doğum kontrol hapı gibi bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir.

Havada bulunan tahriş edici gazlar: Bazı insanlar duman, mazot egzozu ve parfümlere karşı daha hassastır. Bu kişilerde bu tarz uçucu tahriş edici maddelere maruz kalmak gözlerde kaşıntıya yol açar. Bazı bireylerde, iç mekan ısısı veya klima, gergin, kaşıntılı ve tahriş olmuş gözlere neden olabilir.

Göz yorgunluğu: Uzun süre bilgisayar, tablet ya da telefon ekranına bakmak ya da zayıf aydınlatılmış bir alanda kitap okumaya çalışmak gözleri zorlayarak yorgunluğa ve kaşıntıya neden olabilir. Özellikle gece ya da güneşli bir günde uzun süre araba kullanmak gözleri yorarak kaşıntı oluşumunu tetikleyebilir. Göz yorgunluğu, kişi yorgun olduğunda gözlerini açık tutmaya ve kendisini bu yolla uyanık kalmaya zorlarsa da gelişebilir.

Blefarit ‌(Kirpik dibi iltihabı): Kırmızı ve kaşıntılı gözler, blefarit olarak bilinen kirpik dibi ve göz kapaklarının iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Bu durum kirpiklerin altındaki küçük yağ bezlerinin iltihabı nedeniyle oluşur. Blefarite bağlı olarak gözdeki yağ bezi kanallarının tıkanması durumunda göz kapağı ve kirpik diplerinde oluşan arpacık, göz kaşıntısının bilinen nedenleri arasındadır.

Yorgunluk ve stres gibi etkenler de gözlerde kaşıntıya neden olabilir. Yorgunluk ve strese bağlı vücut direncinin azalması ve mevsim değişikliği gibi nedenlerden dolayı meydana gelen göz kaşıntısı, grip ve nezle gibi hastalıkların da habercisi olabilir. Bunların yanı sıra kornea zedelenmesi gibi etkenler de gözlerde kaşıntının nedenleri arasında gösterilebilir. 

Göz kaşıntısı tedavisi nedir?

En etkili göz kaşıntısı tedavileri, kaşıntıya sebep olan nedenlerle alakalıdır. Gözlerdeki kaşınma belirtileri yapay gözyaşları veya alerji göz damlaları ile hafifletilebilir. Fakat çoğu durumda, rahatlama sağlamak için reçeteli göz damlaları veya ağızdan ilaç kullanımı gerekebilir. Bazı ilaçlar da özellikle semptomlar mevsimsel alerjilere bağlı ise, alerjiye daha az eğilimli hale gelmenize yardımcı olabilir. 

Gözleriniz kapalıyken temiz, soğuk ve nemli bir bez sürmek de kaşınan gözlerin şiddetini hafifletebilir. Birkaç farklı ilaç türü, oküler kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak sadece doktorunuz hangi tedavi veya tedavi kombinasyonlarının sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu bilecektir. Bazı durumlarda, gözlerdeki kaşıntı yapay gözyaşları veya alerji damlaları ile tedavi edilebilir. Ancak diğerlerinde, ayrıca bir antibiyotik, bir anti-enflamatuar ilaç ve / veya özel göz kapağı temizleme ürünleri gerekebilir.

Her şeyden önce, cazip olsa da, gözlerinizi asla ovalamayın. Sürtünme, kaşınmayı daha da kötüleştiren daha fazla histamin salgılar. Gözlerinizi çok kuvvetli bir şekilde ovuşturmak korneal aşınmaya neden olabilir veya göz enfeksiyonuna yol açabilecek gözlere bakteri sokabilirsiniz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı