Gerilim had safhaya ulaştı: Her füzeye 3 füzeyle karşılık vereceğiz

Pakistan ve Hindistan arasında gerilimin üst seviyeye ulaştığı öğrenildi. Pakistanlı bir bakanın Hindistan'a gelecek füzeye çok sert karşılık vereceklerini açıklaması büyük krize yol açtı.

17 Mart 2019 Pazar 17:11
Gerilim had safhaya ulaştı: Her füzeye 3 füzeyle karşılık vereceğiz

Pakistan ve Hindistan arasında karşılıklı uçakların düşürülmesi ile zirveye ulaşan gerilimde, iki ülkenin füzelerini hazır konuma getirerek birbirini tehdit ettiği ortaya çıktı.

Hindistan'ın 14 Şubat'ta Srinagar kentine giden konvoyun Keşmir'de uğradığı saldırı sonucu 44 askerinin öldürülmesinden sonra, suçladığı Ceyş-i Muhammed (JeM) noktalarını vurma gerekçesi ile Pakistan hava sahasını ihlal etmişti. Yaşanan gerilimde İslamabad yönetimi Pakistan hava sahasını ihlal eden Hindistan'a ait 2 savaş uçağını düşürdüğünü, Hindistan ise bir Pakistan F-16'sını vurduğunu açıklamıştı.

İki ülke arasında tehditler

Sıcak temasın ardından Hindista ile Pakistan'ın füzelerini hazır hale getirdiği ve birbirilerine tehditler yağdırdığı ortaya çıktı.

Reuters'ın iddiasına göre, iki ülke arasındaki tehditler ABD'yi harekete geçirdi. Söz konusu iki nükleer gücün olası bir çatışmayı durdurmak için ABD'li yetkililer iki tarafla görüşerek daha büyük bir savaş senaryosunu durdurdu.

1 füze atarlarsa 3 füzeyle vururuz

Hindistan'ın sadece Pakistan'ı tahrik etmek için hava sadırıları düzenlediğini, söz konusu bölgelerde herhangi bir kampın olmadığını ve dağların bombalandığını açıklayan Pakistanlı yetkililer, Hindistan'ın füze tehditlerine daha sert bir tehditle cevap verdi.

Reuters, ismini vermediği bir Pakistan bakanının Hindistan'dan gelen füze tehditlerine yönelik açıklamasını hatırlatarak, ''Bir füze ateşlerseniz, üç füze ateşleriz dedik. Hindistan ne yaparsa yapsın buna 3 misliyle cevap vereceğiz.'' ifadelerine yer verdi.

Wahington kaynakları ise, ABD güvenlik danışmanı John Bolton'un, 27 Şubat gecesi ve 28 Şubat'ın erken saatlerinde Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval ile telefonla görüşerek sağduyu mesajı verdiğini ileri sürdü. Kaynaklar ABD makamlarının olası bir çatışmanın ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında olduğunu, dolayısıyla bunu önlemek için her şeyi yaptıklarını iddia etti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mart 2019 Pazar 17:11

YORUM YAZ

 • Ali De SteroAli De Stero7 gün önce
  Bir de nur topu gibi(!!!) nazimiz veya onlara özenen faşistimiz oldu..Bir bu eksikti, yorum yazanlar arasında..
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 7 gün önce
  israil ve ingiliz devrede.
 • Heil HİTLER Heil HİTLER 7 gün önce
  Tabii savaşın ,yiyin kırın birbirinizi hatat tümden yok edin Ve dünya nüfusu azalsın, Beyaz ırkolamayın 3. Dünya ülkeleri artıkyeryüzünden silinmeli. Bence çoktan geçti zamanları. !!!
 • halilhalil7 gün önce
  yahudilerden fikir aldiklari nasil belli ´, bu inek tapicilarinin...
 • Çive Pakistan!Çive Pakistan!7 gün önce
  Hindistan elindeki nükleer bombaya fazla güveniyor ama sınır sınıra 2 ülke arasında nükleer karşılaşma savaşı nereye götürür bilinmez. O arada yüzlerce etnik ve dinler barındıran Hindistan kara savaşlarıyla paramparça olur küçük küçük devletlere doğum da verebilir.
 • Mehmet Mehmet 7 gün önce
  İki tarafta ya abd ye hizmet edecek

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019