• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa’ya YÖK tokadı

Yeniakit Publisher
2018-05-11 11:07:00 -
Fransa’ya YÖK tokadı

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e dil uzatan Fransa’ya anlayacağı dilden konuşuyoruz. YÖK, Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca Öğretmenliği bölümlerine öğrenci almama kararı verdi.

HARUN SEKMEN - RESUL EKREM ŞAHAN 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasını kararlaştırdı.

YÖK’ten edinilen bilgiye göre bu kısıtlama kararının alınmasında özellikle “mezun-istihdam ilişkisi” ve Fransa ile “mütekabiliyet” hususu etkili oldu. Fransa’da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı / Türkoloji bölümleri bulunmuyor. YÖK yetkilileri, Türkiye’de henüz öğrenci almaya başlamamış olan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı sayısının 16 olduğunu belirtti. Yükseköğretim sistemimizde öğrencisi olan ve eğitim öğretimi sürdüren toplam 19 Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı var. Geçtiğimiz günlerde Türkiye, Sarkozy dahil 300 Fransız yazar/siyasetçinin Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını isteyen bildirisine büyük tepki göstermişti.

“DOĞRU BİR KARAR”

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Fransa’da 300 kişinin bir araya gelerek Türkiye’ye karşı, İslam’a karşı ve Kuran’a karşı yapmış olduğu açıklamaya Türkiye’nin bir tepki göstermesi gerekir. O tepkinin YÖK tarafından verilmesi doğru bir karar. İslam’a karşı bu tür çıkışlarını devam ettirirlerse Türkiye’nin de Fransa’ya karşı kurumlar nezdinde Fransa’yla ilgili tedbirler alması doğru bir karar olur” dedi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

“KARARLAR DOĞRU”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel de; “300 Fransız yazar/siyasetçinin Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını isteyen bildirisine Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve diğer bakanlarımız da gerekli cevabı vermişti. Dolayısıyla Fransa’ya karşı etkili kararların alınmasını doğru buluyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘BOYKOT YAPILABİLİR’

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Avrupa’da yüzyıllardır Müslüman düşmanlığını gördük. Bu zihniyet değişmedi. Fransa ve Avrupa ülkelerinin Kur’an’ı değiştirmek gibi yaklaşımlarının, Müslümanlara karşı tavırların devam etmekte olduğunu gösteriyor. Fransa’nın bu tür eylemlerine karşı sessiz kalınmaması gerektiğine inanıyorum. Fransa’ya karşı her şekilde boykot eyleminin yapılabileceğini düşünüyorum” dedi.

YERİNDE BİR KARAR

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uysal, “YÖK yerinde bir adım atmış. Sürekli olarak demokrasi ve insan haklarından bahsederken, başkalarının inancına karışmayı kendilerinde bulmamalıdırlar. O açıdan yerinde bir karar olmuş” dedi. Fransa’nın küstahlıklarının karşılıksız kalmaması gerektiğini kaydeden Uysal, “Onların izin vermediği şeylere bizim alan açmamızın manası yok. Bu tutum kararlı bir dış politikanın tezahürüdür. Herkese saygı gösterirken, herkesten saygı beklemekte hakkımız” ifadelerini kullandı.

YAPTIRIMLAR SÜRMELİ

Eğitimci yazar Ercan Çifci ise “Haçlı ruhu kabararak Anadolu’ya ve İslam’a dil uzatan Fransa’ya YÖK’ün tepki göstermesi haklı ve yerinde bir karar olmuştur. Siyonist damarları kabarmış olmalı ki Kur’an-ı Kerim’den Yahudilerle ilgili ayetlerin çıkarılmasını istemek kadar küstahlaşmaktadır. Resmi yahut gayri resmi birçok kuruluş ise bu vesileyle Fransız küstahlığına ve sömürgeci anlayışına tepki sürmelidir” şeklinde konuştu.
Yeni Akit Gazetesi

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23