Fransa’ya YÖK tokadı

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e dil uzatan Fransa’ya anlayacağı dilden konuşuyoruz. YÖK, Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca Öğretmenliği bölümlerine öğrenci almama kararı verdi.

11 Mayıs 2018 Cuma 11:07
Fransa’ya YÖK tokadı

HARUN SEKMEN - RESUL EKREM ŞAHAN 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasını kararlaştırdı.

YÖK’ten edinilen bilgiye göre bu kısıtlama kararının alınmasında özellikle “mezun-istihdam ilişkisi” ve Fransa ile “mütekabiliyet” hususu etkili oldu. Fransa’da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı / Türkoloji bölümleri bulunmuyor. YÖK yetkilileri, Türkiye’de henüz öğrenci almaya başlamamış olan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı sayısının 16 olduğunu belirtti. Yükseköğretim sistemimizde öğrencisi olan ve eğitim öğretimi sürdüren toplam 19 Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı var. Geçtiğimiz günlerde Türkiye, Sarkozy dahil 300 Fransız yazar/siyasetçinin Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını isteyen bildirisine büyük tepki göstermişti.

“DOĞRU BİR KARAR”

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Fransa’da 300 kişinin bir araya gelerek Türkiye’ye karşı, İslam’a karşı ve Kuran’a karşı yapmış olduğu açıklamaya Türkiye’nin bir tepki göstermesi gerekir. O tepkinin YÖK tarafından verilmesi doğru bir karar. İslam’a karşı bu tür çıkışlarını devam ettirirlerse Türkiye’nin de Fransa’ya karşı kurumlar nezdinde Fransa’yla ilgili tedbirler alması doğru bir karar olur” dedi.

“KARARLAR DOĞRU”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel de; “300 Fransız yazar/siyasetçinin Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını isteyen bildirisine Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve diğer bakanlarımız da gerekli cevabı vermişti. Dolayısıyla Fransa’ya karşı etkili kararların alınmasını doğru buluyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘BOYKOT YAPILABİLİR’

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Avrupa’da yüzyıllardır Müslüman düşmanlığını gördük. Bu zihniyet değişmedi. Fransa ve Avrupa ülkelerinin Kur’an’ı değiştirmek gibi yaklaşımlarının, Müslümanlara karşı tavırların devam etmekte olduğunu gösteriyor. Fransa’nın bu tür eylemlerine karşı sessiz kalınmaması gerektiğine inanıyorum. Fransa’ya karşı her şekilde boykot eyleminin yapılabileceğini düşünüyorum” dedi.

YERİNDE BİR KARAR

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uysal, “YÖK yerinde bir adım atmış. Sürekli olarak demokrasi ve insan haklarından bahsederken, başkalarının inancına karışmayı kendilerinde bulmamalıdırlar. O açıdan yerinde bir karar olmuş” dedi. Fransa’nın küstahlıklarının karşılıksız kalmaması gerektiğini kaydeden Uysal, “Onların izin vermediği şeylere bizim alan açmamızın manası yok. Bu tutum kararlı bir dış politikanın tezahürüdür. Herkese saygı gösterirken, herkesten saygı beklemekte hakkımız” ifadelerini kullandı.

YAPTIRIMLAR SÜRMELİ

Eğitimci yazar Ercan Çifci ise “Haçlı ruhu kabararak Anadolu’ya ve İslam’a dil uzatan Fransa’ya YÖK’ün tepki göstermesi haklı ve yerinde bir karar olmuştur. Siyonist damarları kabarmış olmalı ki Kur’an-ı Kerim’den Yahudilerle ilgili ayetlerin çıkarılmasını istemek kadar küstahlaşmaktadır. Resmi yahut gayri resmi birçok kuruluş ise bu vesileyle Fransız küstahlığına ve sömürgeci anlayışına tepki sürmelidir” şeklinde konuştu.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Mayıs 2018 Cuma 11:07

YORUM YAZ

 • muratmurat1 yıl önce
  ingiliz ler daha mı az dil uzattı.abd daha mı az zarar verdi.hadi ilgilizceyi de kaldırın.Yada zalim esed yada Türk düşmanı sisi nin dili arapçayı da kapatın.böyle çözüm mü olur.karşındaki şerefsizlirin tarihini dilini edebiyatını bilmeden nasıl onlarla mücadele edeceksin.
 • BetoBeto1 yıl önce
  Sacmalama "Abdullah"!TÜRK ögrencileri neden cezalandirilmis olacak ve nereden(kaynak?) biliyorsun fransanin haberi olmadigini?Cin dili ve edebiyati dururken FRANSA neyimeze ne icin?Benim almanyada ücüncü ögretim dilim fransizcaydi ve hicbir seye ve kimseye yaramayan bir lisan!!!BOYKOTT FRANCE!!!
 • saddisaddi1 yıl önce
  Peugeot, danone gibi markalar açılan yasaklanmalıdır.ONLARI İKTİSADİ OLARAK VURUN Kİ akıllansınlar bir daha dil uzatamasın bu aşağılık sefil itler... Bu eylemler Allah içindir. ALlah için yapılan hiç bir işlem boşa çıkmaz, zarar vermez. HAYDİ
 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  Fransanın haberi bile yok bu portestotdan. Tek cezalandırlan yine Türk öğrenciler. Tavşan dağa küsmüş ...
 • Hy-hyHy-hy1 yıl önce
  Fransada Türkçe eğitim veren okulun olmamasının sebebi bizdeki fransızca eğitim veren bir çok iyi statüde eğitim veren okullarda fransız öğretim elemanları zaten fransız gibi düşünen onun gibi giyinen onun gibi yiyen insanları zaten buradan devşirip maliyetinide Türk milletin ödetip,kaymağını yiyorlardı.Bunu yapacak can yakıcı olanı Türkiyede bütün fransızca eğitimi bitirmek.Bir tane bırakılır oda Türk milliyetçi öğrenci ve ailelerinden alınmalı.Kaldıki bunu donuçları 45-50 sonra isbirlikçi bulamadıkları zaman ortaya çıkar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019