• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Flaş iddia! Rus savaş gemileri KKTC'ye mi gidiyor?

ABD'nin Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırmasının ardından Rusya savaş gemilerinin Güney Kıbrıs'taki limanları kullanması engellenmişti. KKTC'deki limanların Rusya için açılacağı iddia edildi.

Yeniakit Publisher
2020-01-12 23:51:00 - 2020-02-06 19:06:44
Flaş iddia! Rus savaş gemileri KKTC'ye mi gidiyor?

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile birlikte geçtiğimiz günlerde İstanbul’a gelmiş Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü.

KKTC basınında yer alan bir iddiaya göre o görüşmede Rusya’nın savaş gemilerine KKTC’deki Gazimağusa ya da Gemikonağı limanlarının açılması görüşüldü. Eğer KKTC, Rusya ile askeri ilişki geliştirirse bu hem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ABD ile yaptığı anlaşmaya cevap olacak hem de KKTC’nin tanınmasında bir adım olacak.

İddiayı KKTC’de yayımlanan Kıbrıs Postası gazetesi yazarı Ulaş Barış köşesine taşıdı.

İşte Barış’ın “KKTC limanları Rus gemilerine açılacak mı?” başlıklı yazısından bir bölüm:

Malumunuzdur, ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne 1987’den beri uyguladığı silah ambargosunu geçen yılın son günlerinde kaldırdı. Bunu yaparken de, söz konusu tasarıya bomba gibi iki tane Rusya şartı koydu.

Şartlardan bir tanesi Rus işadamlarının güneydeki off-shore bankalardaki hesapları üzerinde etkin denetim yapılması, ikincisi ve hayati olanı ise, Rus savaş gemilerinin bundan böyle güneyde bulunan limanları ne bakım ne de ikmal için kullanamayacağı yönünde olanıydı.

Bu şart, Rusya’nın büyük tepkisine yol açtı, hatta Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçisi ile Rum siyasiler arasında söz düelloları yaşandı.

Ardından geçtiğimiz Cuma günü söz konusu silah ambargosunun kaldırılmasının bir başka hususu olan ve yakın zamanda adaya gelmesi öngörülen Amerika askeri uzmanlarının güneyde vereceği eğitimlerin başlanacağının açıklanması tartışmaları daha da büyüttü.

Haber aslında yeni değil, tasarıda var ancak yine de adanın güneyde Amerikan askeri varlığının olacak olması ve İran-ABD geriliminin olumsuz etkilerini de düşünecek olursak, Kudret Özersay’ın da dediği gibi “Amerikan askeri varlığı için bir başlangıç” olabilir.

İşte tüm bu gelişmeler yaşanırken, geçtiğimiz hafta çıkan bir haber henüz doğrulanmasa da Kıbrıs sorununu en üst düzeyde uluslararası bir soruna dönüşebileceğini göstermesi açısında kritiktir.

Haberde, hafta başı bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin ile Başkan Erdoğan’ın görüşmesinde, Putin’in, Erdoğan’dan Mersin limanının Rus savaş gemilerine açılmasını resmen istediği yazıldı.

Erdoğan’ın ise bu isteğe “Türkiye NATO üyesidir, olmaz” diyerek reddettiği haberin ayrıntısında yazıyor.

Ancak haberin devamı bizi çok yakından ilgilendiriyor.

Buna göre, Erdoğan’ın, Putin’e “Mersin olmaz ama KKTC’deki Gazimağusa ya da Gemikonağı limanları uluslararası tanınmışlığı olduğundan olabilir” dediği iddia ediliyor.

İşte hükümetimizin İstanbul’a çağrılmasının esas sebebi bu konunun masaya yatırılması olduğu yönünde ciddi duyumlarım olduğunu söylemem lazım.

Güneyin Amerikan şartlarına boyun eğmesinin ardından, Rusya için böylesi bir adımı atmak tam bir misilleme olur, o kesin.

Hayır, düşündüğünüzde kulağa çok da mantıklı geliyor. Amerika’nın liman darbesine, Rusya’dan kuzeydeki, tanınmamış KKTC’nin tanınmış limanları yanıtı…

Hele da geçen haftalarda, Vatan Partisi Başkanı Perinçek’in, sonradan alay konusu olsa da, Abhazya ziyaretinden dönüşte yaptığı “Abhazya, KKTC’yi tanıyacak” şeklindeki açıklama dikkat çekmişti.

Gurcistan’dan kopartılan, Rus hegemonyasında bir ülke olan Abhazya, Rusya da dahil 7 ülke tarafından tanınıyor.

Yani Rusya tanıyacak demiyorum ama onun uydusu olan bir ülkenin KKTC’yi tanıması bir yerde ‘dolaylı tanıma’ anlamında bir algı yaratabilir.

Peki, o kadar ileri gitmeyelim de, soralım: KKTC limanlarının Rus gemilerine açılması şeklindeki haberler doğru ise bunun sonucu ne olur?

Makalenin sonunda yaklaştım diye buna yerim kalmadı, ama son günlerde hükümet yetkilileri tarafından sürekli şekilde gündemde tutulan “KKTC Doğu Akdeniz’de önemli bir aktör haline gelmiştir” şeklindeki boş lafın altı ufaktan da olsa dolmaya başlar demek mümkün gibi duruyor.

Ha ne kadar dolar, konu nereye döner, kim nasıl bir adım atar, bunu şu anda kestirmek güç ancak, hep dediğimiz gibi Kıbrıs sorununun uluslararası bir sorun olmasından mütevellit, dünyanın iki süper gücünün ada üzerinden böylesi bir restleşmeye girmesi, zaten kendi doğasında bile ürkütücüdür.

Dolayısıyla, bence, 2020 yılı ada için çok belirleyici olacak…

Ceyhun Bozkurt: Doğu Akdeniz'de Batı'nın karşısında Türk-Rus mevzilenmesi

SuperHaber yazarı Ceyhun Bozkurt ise söz konusu iddiaları değerlendirdi.

Bozkurt ''Bu iddia doğruysa Doğu Akdeniz’de Batı cephesinin karşısında Türk-Rus mevzilenmesinin taşları adım adım döşeniyor demektir. Zaten Libya ile ilgili yapılan görüşmeler de bu yönde atılan bir adımdı.'' ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Adnan

Rusya Türkiye'nin en büyük rakibidir. Ermenistanı destekliyor ve Türk birliğinin kurulmasına engel oluyor.

Veli

Rusya'ya sonuna kadar kapıları açın bolgemizin huzuru ve güvenliği aynı zamanda güçlü bir Rusya'dan geçer, Rusya'nın güçlü olması her zaman için bölgemiz açısından iyidir lehimizedir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23