• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fitne ve hıyanet partilerine eko-şamar!

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı (UN DESA) Türkiye'nin ekonomik daralmadan (resesyon) kurtulmakta olduğunu bildirdi. UN DESA Türkiye'nin bu yıl yüzde 2.4, gelecek yıl ise yüzde 2.8 büyüyeceğini bildirdi. Kuruluşun enflasyon tahmini ise bu yıl için yüzde 12.8, gelecek yıl için yüzde 11.9 oldu. UN DESA, Türkiye'nin, talep artışı görülebilecek metal ve materyallerin önemli üreticilerinden ya da önemli rezerv sahiplerinden biri olduğunu bildirdi.

2020-01-17 16:51:00 -
Fitne ve hıyanet partilerine eko-şamar!

Orhan Aysezen  yeniakit.com.tr

Milletin bütçesinden kendi yandaşlarının maaşlarına yapan bazı fitne ve hıyanet partilerinin şer beklentilerine ve propagandalarına inat UN DESA her yıl yayınladığı Dünya Ekonomik Durum ve Beklentiler Raporu'nda (World Econonic Situation and Prospects-WESP) Türk ekonomisi için genelde olumlu tablo çizdi. Raporda şu satırlar yer aldı:

"Bazı ülkeler, yenilenebilir enerji sistemleri, enerji verimli binalar ve ulaştırmanın yeni formları için ihtiyaç bulunan metal ve materyaller dahil, düşük-karbon teknolojisinde kullanılan kaynaklara yönelik talep artışından kazanç sağlayabilir... Bakır, nikel, kobalt, lityum ve diğer baz metal ve materyallere talebin yükseleceği bekleniyor. Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Küba, Kongo, Hindistan, Endonezya, Kazakistan, Meksika, Peru, Bolivya, Polonya, Rusya, Güney Afrika, Türkiye, Ukrayna, ABD, Viet Nam ve Zimbabve dahil birçok ülke, talep artışı görülebilecek materyallerin önemli rezervlerine sahip ya da önemli üreticilerdir...

Türkiye ekonomik daralmadan kurtuluyor

Türkiye, ekonomi TL'nin hızlı değer kaybına uyup 2018'in ikinci yarısında GSYH'da birbirini izleyen iki çeyrekte düşüş kaydettikten sonra, 2019'da büyümeyi başararak bir ekonomik daralmadan kurtulma yılı geçirdi.

Sanayi üretiminde toparlanma adımları yavaşken, düşen ithalat TL üzerindeki baskıyı rahatlattı. 2020 için iç talepte ılımlı bir artış bekleniyor, ancak AB'den talep zayıf kalırken, mamul madde ihracatında toparlanmanın yavaş olacağı tahmin ediliyor. Ödemeler dengesi kısıtlamaları, gerçek GSYİH büyümesini 2020'de etkili bir şekilde yüzde 2,4 ile sınırlayacak.

Türkiye'de tüketici fiyat enflasyon oranı bölgenin büyük bölümüne göre yüksek kalmakta ancak enflasyon, 2018 Eylül ayında TL'deki değer kaybının yolaçtığı son tepe noktasından geriledi.

2020 yılı için tüketici fiyat enflasyonunun bölgede genel olarak düşük kalacağı tahmin ediliyor, ancak iç talepte beklenen toparlanma ılımlı enflasyonist baskı oluşturacak. Daha sıkı ödeme dengesi kısıtlamalarının Lübnan, Suriye Arap Cumhuriyeti, Türkiye ve Yemen'deki yüksek enflasyonist baskılara katkıda bulunması bekleniyor.

2019 yılında bir dizi politika faizi indiriminden sonra Merkez Bankası'nın 2020'de politika faizi oranını koruması bekleniyor. Mali tarafta ise 2019 yılında yaygın olan ihtiyatın 2020'de de devam etmesi bekleniyor."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

zenci

yeniden refah partisi iktidara gelince vatandaş kurtulur inşallah
 • Yanıtla

Keşke

Keşke öyle olsa. Elektrik ve gaz faturaları milletin belini büktü. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı