EYT’de olduğu gibi stajyer ve çıraklar emeklilikte yaşa takılır mı?

Stajyerlik emeklilik son dakika haberi. Stajyer ve çıraklara erken emeklilik var mı? Stajyer olarak çalışanlar emeklilikte yaşa takılır mı? Stajyer ve çırak olarak çalışanlar emeklilikte yaşa takılır mı? İlk defa sigortalıya başladığında çırak ya da stajyer olarak başlayan kişilerin emeklilikte yaşa takılıp takılmadıkları erken emekli olup olamayacakları aynen EYT emeklilikte yaşa takılanlar gibi merak edilen bir konu.

10 Ekim 2019 Perşembe 17:56
EYT’de olduğu gibi stajyer ve çıraklar emeklilikte yaşa takılır mı?

Stajyer ve çıraklara erken emeklilik var mı? Stajyer olarak çalışanlar emeklilikte yaşa takılır mı? Stajyer ve çırak olarak çalışanlar emeklilikte yaşa takılır mı? İlk defa sigortalıya başladığında çırak ya da stajyer olarak başlayan kişilerin emeklilikte yaşa takılıp takılmadıkları erken emekli olup olamayacakları aynen EYT emeklilikte yaşa takılanlar gibi merak edilen bir konu. 

Ülkemizde Sosyal güvenlik sisteminde Stajyerler çıraklar, aday çıraklar ve mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında kısa vadeli sigorta kolları uygulanmakta. Emekliliği yarar sigorta günleri birikmiyor. Bu aynen EYT’liler gibi emeklilikte yaşa takılma açısından çok önemli. 1999 yılında Sosyal güvenlik reformu öncesinde stajyer ya da çırak olarak çalışmaya başlamışsanız bu sigorta başlangıç süresi emeklilik için başlangıç kabul edilmemektedir. Uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya başlanıldığında normal sigortalı olunduğu tarih emeklilik için geçerli. Stajyerler, çıraklar emeklilikleri açısından daha erken günde emekli olma imkanına sahip değillerdir. 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 17:56

YORUM YAZ

 • Turan Turan 3 gün önce
  Zaten bu hükümet vatandaşa yarayan hiç bir düzenleme yada kanun çıkarmıyor.o yüzden pek umudum yok seçimde görüşürüz inşallah.
 • HUN MURAT HUN MURAT 3 gün önce
  kim düşünür kul hakkını. kimin aklına gelir HZ.ÖMER adaleti.
 • Mahmut KemalMahmut Kemal4 gün önce
  14 yaşında çalışmaya başladım haftanın 5 günü işe 1 günü çıraklık eğitime gittim okuldan gelip gece 10 a kadar yine çalıştım bize verilen sigorta numarası işe giriş olarak geçmiyor.ama SGK ilk işe giriş tarihi olarak gözüküyor 4 yılımı yedi böyle adaletmi olur
 • OeraOera4 gün önce
  Önce çıraklık ile staj ı ayırın ikisi aynı mi çıraklık girişi olan 12 yaşında sanayi de iş hayatına atılıyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019