• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ersan Ergür: Türkiye Libya’da savaşın durmasına katkı sağlayacak

Türkiye’nin Libya’ya neden asker göndermesi gerektiğini Akit’e değerlendiren ASSAM Güvenlik ve Strateji Uzmanı Ersan Ergür, "Türkiye oraya savaşmaya, kan dökmeye gitmiyor. Türkiye oraya BM’nin tanıdığı hükümeti terör saldırılarından korumaya gidiyor." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-01-02 11:07:00 - 2020-01-02 11:07:33
Ersan Ergür: Türkiye Libya’da savaşın durmasına katkı sağlayacak

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Türkiye’nin Libya’ya neden asker göndermesi gerektiğini ASSAM Güvenlik ve Strateji Uzmanı Ersan Ergür, Akit’e değerlendirdi. Ergür, “Türkiye, Libya’ya gittiği takdirde bölgedeki Müslüman gruplar ve kabileler arasındaki diyalogu artıracak, savaşın durmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye oraya savaşmaya, kan dökmeye gitmiyor. Türkiye oraya BM’nin tanıdığı hükümeti terör saldırılarından korumaya gidiyor. Orada bulunan askerlerin eğitimine katkı sağlamak için gidiyor. Meşru hükümeti tanıyan ABD, Fransa, İngiltere, İtalya’nın Hafter güçleriyle de irtibatı var. Bunlar hem meşru hükümeti tanıyorlar hem de Hafter ile ilişkiler kuruyorlar. Bugün Libya’nın kaynaklarının neredeyse tamamı Hafter güçlerinin elinde. Bu ülkeler bölgede iki rejim arasında çatışma çıkarıp petrol gelirlerinden istifade ediyorlar. Türkiye bunun önüne geçmek için, kaynakların hakkaniyetle değerlendirilmesi için bölgeye gitmek zorundadır. Muhalefet partileri de her zaman olduğu gibi yerli ve milli menfaatler doğrultusunda değil, batının uşaklığıyla hareket etmektedir. Ayrıca Türkiye 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Libya’dan gördüğü yardımları asla unutmadı. Bir vefa göstergesi olarak Libya halkını bu zor günlerinde yalnız bırakmamamız gerekiyor. Türkiye bu vefa borcunu öderken, bir de Libya halkının huzur ve güvenliğini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kuntakinte

yahu ne kıvırtıyorsun kardeşim saldıya uğrayan birini korumak nasıl yapılır saldırıya karşı saldırı ile cevap verir bertaraf edersin bunun adı kavgaya karışmaktır yani savaşa katılmaktır doğru olun dürüst olun o ülkeye gidilmeli ve bu saldırıya saldırı ile cevap verilmeli 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23