• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan'ın resti sonrası NATO'dan ilk açıklama! "İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği..."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelikleri hakkında Türkiye'nin sergilediği olumsuz tavırla ilgili açıklamalar yaptı. Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi ve NATO'da her zaman olduğu gibi, endişeler mevcut olduğunda ortak bir zemin bulabileceğimizden eminim" ifadelerini kullandı. Diğer taraftan Stoltenberg, Türkiye'nin niyetinin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerini engellemek olmadığını belirtti.

Yeniakit Publisher
2022-05-15 17:40:00 - 2022-05-15 17:52:18
Erdoğan'ın resti sonrası NATO'dan ilk açıklama! "İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği..."

Rusya'nın Ukrayna'ya savaşının ardından Rusya'ya komşu İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliğini gündeme getirmiş, bugün de Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ülkesinin NATO askeri ittifakına resmi üyelik başvurusunda bulunacağını söylemişti.

"İki ülke de NATO'nun yakın ortakları"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları'nın Almanya'nın başkenti Berlin'deki toplantısında konuştu. Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç NATO'nun yakın ortaklarıdır. NATO'ya başvurmak kendi kararlarıdır" dedi.

"Türkiye ile bir anlaşmaya varacağımıza eminim"

Stoltenberg, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği konusunda dile getirdiği rahatsızlığa değinerek, "Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi ve NATO'da her zaman olduğu gibi, endişeler mevcut olduğunda ortak bir zemin bulabileceğimizden eminim" dedi.

"Amaçları üyelikleri engellemek değil"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye'nin niyeti Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerini engellemek değil. Bunu açık açık söylediler" ifadelerinde bulundu.

Çavuşoğlu 3 şart sıralamıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Finlandiya ile İsveç'in PKK ve YPG terör örgütleriyle ve mensuplarıyla yaptıkları görüşmeler ve özellikle İsveç'in silah yardımı yapmasıyla birlikte tüm rahatsız olduğumuz konuları açık şekilde sergiledik. Bunları fotoğraflar ve belgelerle müttefiklerimize de anlattık" demiş, Çavuşoğlu, "İsveç ve Finlandiya terörü desteklemeyi durdurmalı. Güvenlik garantisi vermeli, ve Türkiye'ye yönelik ihracat yasaklarını kaldırmalı" ifadelerinde bulunmuştu. Çavuşoğlu ayrıca, "Finlandiya Dışişleri Bakanı tutumuza ılımlı yaklaşırken İsveç'te bunu görmüyoruz" demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fetösavar

hadi lan... kıbrısı ve egedeki adalarımızı alalım önce...

Mehmet

Içe popülist mesaj vermek.Finlandiye ile önceki görüşmede destek veren reis şimdi kime sesleniyor.Ak partililer inanır ancak
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23