• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan'ın çağrısının ardından Libya müftüsünden 'Türkiye' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Libya isterse asker göndeririz. Libya'ya her türlü desteği vermeye hazırız." çağrısının ardından Libya Müftüsü Sheikh Sadiq Al-Ghariani'den açıklama geldi.

Yeniakit Publisher
2019-12-12 16:50:00 -
Erdoğan'ın çağrısının ardından Libya müftüsünden 'Türkiye' açıklaması!

Libya Müftüsü Sheikh Sadiq Al-Ghariani (Şeyh Sadık El Gazi), 27 Kasım'da Libya ile Türkiye arasında imzalanan ve iki ülkenin deniz sınırını belirleyen anlaşmadan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Al-Ghariani Türkiye'nin asker desteği çağrısını hatırlatarak, “Libyalı yetkililer, Halife Hafter'i ve başkente saldıran yabancı destekçilerini püskürtmek için acilen Türkiye'nin askeri desteğini kabul etmeli" dedi.

Erdoğan çağrı yapmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT Özel Yayını'nda gündeme dair soruları yanıtladı. Başkan Erdoğan, Libya anlaşmasına dair çok önemli açıklamalar yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk askeri Libya'ya gider mi?" şeklindeki soruya, "Libya isterse Türkiye bunun kararını kendisi verir, kimseden izin almayız. Türkiye dışına asker gönderilmesi bakımından atılması gereken adımlarımız var. Libya'ya her türlü desteği vermeye hazırız" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün yaptığı açıklamada, Libya'ya asker göndermenin şu anda Türkiye'nin dış politika gündeminde olmadığını, ancak Libya hükümeti bu yönde bir talepte bulunursa bunun düşünebileceğini ifade etmişti.

Öte yandan Nisan ayından bu yana Haftar'a bağlı güçler, başkent Trablus'u ele geçirmek için saldırı başlatmıştı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

celil yağmuroğlu

Türk askeri Libya'ya gider mi sorusu bile bir talihsizlik ve cahilliktir.. Osmanlı 400 seneden fazla o topraklarda hüküm sürdü...
 • Yanıtla

hercai

Biz hep ordaydik, ustelik Osmanli zamaninda oldugu gibi yine bizimle olmak istiyor Libyalilar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23