• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Endişe arttı! Reuters Suudi Arabistan'ın Hac planını duyurdu

İngiliz haber ajansı Reuters isim vermediği kaynağıyla Suudi Arabistan'ın planını duyurdu. Suudi Arabistan'ın Kovid-19 salgını nedeniyle diğer ülkelerden gelecek hacı adaylarına hac ibadetini yasaklamayı planladığı belirtildi.

Yeniakit Publisher
2021-05-05 13:47:00 -
Endişe arttı! Reuters Suudi Arabistan'ın Hac planını duyurdu

İngiliz haber ajansı Reuters, ismini vermediği iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan'ın, diğer ülkelerden gelecek hacı adaylarına Covid-19’un yayılması riskinden dolayı hac ibadetini yasaklamayı planladığını belirtti.

Haberde, Suudi Arabistan, Covid-19 vakalarının küresel olarak artması ve yeni varyantların ortaya çıkması konusunda endişelerin artması nedeniyle, diğer ülkelerden gelen hacı adaylarını kabul etmemeyi planladığı bildirildi.

Kaynakların aktardığına göre yurtdışından gelenlere hac yasağı konması durumunun tartışmalarının sürdüğü bildirilirken, kesin kararın kısa bir süre içerisinde verileceği belirtildi.

Kaynaklar: sadece aşılanmış ya da covid geçirmiş kişiler

Resmi verilere göre her yıl 2,5 milyon hacı adayının ibadet için Suudi Arabistan’a geldiği belirtilirken konuyla ilgili konuşan iki kaynak, yetkililerin yurtdışından hacıları ağırlama planlarını askıya aldıklarını, yalnızca aşılanmış veya Covid-19'dan en az altı ay önce iyileşmiş olan Suudi uyruklu hacılara izin vereceklerini söyledi.

Yaş kısıtlaması iddiası

Kaynaklardan biri, Hac ibadetine katılacak kişilerin yaşına da kısıtlamalar uygulanacağını söyledi.

Diğer kaynak ise, Suudi yönetiminin planının başlangıçta yurt dışından kısıtlı sayıda aşılanmış hacıya izin vermek olduğunu söyledi.

Hükümet medya ofisi ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

oflu hoca

BIRAKIN "KOVİT"İ TÜRK VE İSLAM DÜNYASINA DÜŞMAN OLMUŞ, ABD,İNGİLİZ,İSRAİL, SİYONİST ÇIKARLARI İÇİN ÜLKEMİZE KİRLİ SAVAŞ İLAN ETMİŞ SUUD PİSLİKLERİNİN ADİ KABİLESİNE HACI GÖNDERMEK CAİZ DEĞİLDİR. HACI GÖNDEREN DİYANET VE HACCA GİDEN VATANDAŞ MEHMETÇİĞİN VATAN İÇİN DÖKTÜĞÜ HER DAMLA KANDA MADDİ KATKISI OLUR BİLİNE. HAC İLE YAPILACAK MASRAFLAR, ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNE KATKI OLARAK VERİLSİN DAHA EVLADIR, ADAMLIK'DIR,İNSANLIKTIR, TÜRKLÜKTÜR, MÜSLÜMANLIKTIR.
 • Yanıtla

Vatandaş

Geçenlerde Yahudiler hoplayıp zıplarken platform çöktü o toplantılarında ne mesafe ne de maske vardı...dikkat çekici bir durum...fakat hacc hemen yasak...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23