Emekli Albay: ABD’nin hegemonyası artık bitti

Emekli Albay Ersan Ergür, S-400 bataryalarının teslimatı devam ederken ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasını Akit’e değerlendirdi.

19 Temmuz 2019 Cuma 09:12
Emekli Albay: ABD’nin hegemonyası artık bitti

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

S-400 bataryalarının teslimatı devam ederken ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasını Akit’e değerlendiren Emekli Albay Ersan Ergür, Türkiye’nin S-400’leri almasıyla sözde dostlarının gerçek yüzlerinin açığa çıkardığını söyledi.

Türkiye’nin dik duruşu dünyaya örnek oldu

ABD’nin yaptırımlarına karşı, Türkiye’nin dik duruşu bütün dünyaya örnek olmuştur” diyen Emekli Albay Ersan Ergür, “Tarih bunu yazacaktır. Bu durum ABD’nin dünya devletleri karşısındaki itibarını, dünya üzerindeki hegemonyasının sonunun başlangıcı olacaktır. Bu yaşanacaklarda da Türkiye’nin imzası olacaktır. Türkiye coğrafyasında her zaman bedeller ödemiştir. Bu olaylar yüzünden de bedeller ödüyoruz. Ama bu bedeller ödenmeden huzur, barış sağlanamaz. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda konulan ambargo nasıl ki Türkiye’yi yerli ve milli olmaya teşvik ettiyse, bugün de bu olaylar bizi daha iyiyi yapmaya teşvik edecektir. Türkiye S-400’leri alarak bir müttefikini kaybetmiş algısı oluşturuluyor. Aslında Türkiye, ‘Ben Suriye’de varım, bu bölge benim bölgem’ dediği zaman ABD’yi kaybetti.Yani Türkiye’nin ABD müttefikliğini kaybettiği tarih S-400’lerin geliş tarihi değil, tam tersine bölgede söz sahibi olabilmek için yaptığı girişimlerin tarihidir” ifadelerini kullandı.

Sözde dostlarımızın gerçek yüzünü gösterdi

Bugüne kadar geldiğimiz süreçte ABD hep Türkiye’nin menfaatlerinin dışında hareket ettiğini söyleyen Ergür, “Doğu Akdeniz’de yaşanan sıkıntılarda sözde müttefiklerimiz en büyük sorunu çıkaranlar oldu. Türkiye S-400’leri alarak aslında hiçbir şey kaybetmedi. Aksine sözde dostlarının gerçek yüzlerini açığa çıkardı."

S-400’e milletçe destek var

"Bugün Türkiye’de S-400 bataryalarının gelmesi konusunda milletimiz aksi birşey söylememiştir. Hükümetimizi seven de, sevmeyen de bu konuyu desteklemiş ve devletimizin arkasında durmuştur. Türkiye bu bataryalarla evinin çatısını tamamlaya yönelik büyük bir adım atmıştır. Getirilen sistemler ileriye dönük olarak artırılması ve geliştirilmesi planlanıyor. ABD’nin asıl karın ağrısı bu. Kendi kendine yeten, NATO dışında diğer ülkelerle de ikili ilişkileri iyi olan Türkiye istemiyorlar” şeklinde konuştu.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Temmuz 2019 Cuma 09:12

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer29 gün önce
  Yerinde..güzel..toplumun..ortak..kanaatini..dile..getiren..bir..açıklama.Teşekkürler..albayımıza.
 • dogru analiz S400le her sey daha guzel olacak
 • erdoerdo1 ay önce
  cem ler canlar cancıklar ürür kervan yürür .
 • CemCem1 ay önce
  Abd nin hegemonyası bitti rusyanın ki başladı. Hayırlı olsun
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM1 ay önce
  cumhur ittifakını destekliyor güveniyoruz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019