• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Elektriksiz araçların şarj istasyonlarına girmesine son! Bariyer sistemi geliştirildi

Yeniakit Publisher
2023-11-29 23:52:00 -
Elektriksiz araçların şarj istasyonlarına girmesine son! Bariyer sistemi geliştirildi

Elektriksiz araçların elektrikli araç şarj istasyonlarını işgal etmesini engellemek için akıllı bariyer sistemi geliştirildi.

Elektrikli araç sayısının artmasıyla beraber, bu alandaki sorunlara da teknolojik çözümlerin yenileri ekleniyor. 

Elektrikli araçların şarj istasyonlarını koruma hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında akıllı bariyer sistemi geliştirildi.

İstanbul'da bazı şarj istasyonlarına kurulan sistemin yaygınlaştırılması için farklı elektrikli şarj istasyonu işletmecileri ile görüşmeler yürütülüyor.

4 farklı çalışma senaryosu

Akıllı bariyer sistemi farklı çalışma senaryoları bulunuyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Birinci senaryoda, elektrikli araç kullanıcısı uygulama üzerinden gideceği istasyona rezervasyon yaptığında SMS olarak telefonuna bariyeri açabileceği kod geliyor. İstasyon önüne geldiğinde bu kodu yazdığında bariyer açılıyor.

İkinci senaryoda, sürücü uygulamayı açtığında telefonunun bluetooth özelliği aracılığıyla yaklaştığı anlaşılıyor ve bariyerin otomatik olarak açılması sağlanıyor.

Üçüncü senaryoda, araçlara takılan bluetooth destekli donanımlar sayesinde kullanıcı istasyon önüne gelip yaklaştığında bariyer otomatik açılıyor.

Dördüncü senaryoda, istenirse istasyonların üzerinde olacak bir kamera ile yapay zeka özellikleri de kullanılarak müşteri kayıtlı olduğu aracıyla geldiğinde plakası üzerinden algılanıp bariyer açılması planlanıyor.

Sistem, bariyer açıldıktan sonra sensörler sayesinde üzerinde araba olup olmadığının kontrolünü yaptığı için güvenli bir kullanım sunuyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fetösavar

ibb istanbul.da akıllı bir zeka ile buna gerek kalmayan bir sistem sundu. sabah kalkıyorsunuz, öğleyin musakka yemeye niyet ediyorsunuz, kar yağarsa akşam bi yabancı görevli ile balık falan yiyiyorsunuz... iş çözülüyor...

asim keskin

Insanlariz malesef kalin kafali kücük beyinli oldugundan galiba ki, herseyin akillisini yapmaya basladik ki akilsi kafali insanlarimizi yönetsin diye. yazik.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23