• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünyanın en büyük buğday üreticisi Hindistan ihracatı durdurdu! Ramazan Kurtoğlu korkutan detayı duyurdu

Dünyanın en büyük buğday üreticisi konumunda olan Hindistan, artan iç fiyatları kontrol etmek için buğday ihracatını kısmen yasakladı.

Yeniakit Publisher
2022-05-14 14:04:00 -
Dünyanın en büyük buğday üreticisi Hindistan ihracatı durdurdu! Ramazan Kurtoğlu korkutan detayı duyurdu

Dünya'da Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle enerji ve gıda güvenliği tartışılırken, Dünya'nın en büyük ikinci buğday üreticisi Hindistan'dan bir adım geldi.

Hindistan'da hükümet, artan iç fiyatları kontrol etmek için buğday ihracatını kısmen yasakladı. Buğday ihracatına sadece "geri dönülemez akreditifli sevkiyatlar" için izin verilecek.

Yeni Delhi yönetimi tarafından ihracata, "Hindistan Hükümeti tarafından gıda güvenliği ihtiyaçlarını karşılamaları için diğer ülkelere verilen izin temelinde ve hükümetlerin talebi üzerine" izin verileceği bildirildi.

Times Of India'ya göre Hintli yetkililer, diğer ülkelere yapılan buğday ihracatının mevcut oranı ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle önümüzdeki birkaç ayda buğday üretiminin düşebileceğini söylediler.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO), Mayıs ayı başı itibariyle Ukrayna'da yaklaşık 25 milyon ton tahılın mahsur kaldığını açıklamıştı. Rusya'nın limanları kapatması ve altyapı sorunları nedeniyle tahıl ihraç edilemiyor.

Ramazan Kurtoğlu uyardı

Konuyla ilgili konuşan ekonomist Ramazan Kurtoğlu, 'Çin ve Rusya küresel gübre ihtiyacının %40'ını karşılar ve ihracatı durdurdular. Rusya’ dan sonra Hindistan’ da buğday ihracatını durdurdu. Çok “soğuk bir kış “insanlığı bekliyor" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yom

Dünyanın en plansız ülkesi olan Türkiye aynı anlarda tüm yaş meyve sebzesini yurtdışına satıp övünüyor

Millet Uyan

Bu günleri aylar önce tahmin ederek ülkenin yetkililerine seslendik. TAHIL ALIN,ALIN,ALIN asla SATMAYIN,SATMAYI,SATMAYIN dedik. Esas büyük savaş GIDA savaşı bağıra bağıra geliyorum diyor. Hemen akabinde SU savaşları. Derhal YERALTI SU DEPOLARI nı acilen ÇOĞALTIN,COĞALTIN,ÇOĞALTIN.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23