Doğu Türkistan'da kan donduran ifşaat! "Çinliler toplama kamplarında Uygur Türkü kızlara tecavüz ediyor"

Çin'in Doğu Türkistan'da inşa ettiği Dabancheng Toplama Kampı'nda çalışan Kazak asıllı bir gardiyanın yazdığı iddia edilen mektup, kamplarda Uygurlara yönelik taciz ve tecavüzleri gündeme getirdi.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 01:33
Doğu Türkistan'da kan donduran ifşaat! "Çinliler toplama kamplarında Uygur Türkü kızlara tecavüz ediyor"

Çin'in Doğu Türkistan'da inşa ettiği Dabancheng Toplama Kampı'nda çalışan Kazak asıllı bir gardiyanın yazdığı iddia edilen mektup, kamplarda Uygurlara yönelik taciz ve tecavüzleri gündeme getirdi.

Torchlight Uyghur Group isimli aktivist grup tarafından Çince'den çevrilen mektupta Doğu Türkistanlı, takma adı Berik olan güvenlik görevlisinin şu ifadeleri yer aldı:

"Adım Berik, Dawanching'de (Çince Dabancheng) yeni inşa edilen toplama kampında gardiyan olarak çalıştım. Önceleri düğünlerde kameramanlık yapıyordum ama 2016'dan itibaren işim kötü gitmeye başladı. O sırada polis teşkilatında iş ilanı verilmişti. Maaşın nispeten iyi olması ve annemin de teşvikiyle bu işe başvurdum. Ancak kabul edildikten çok kısa süre sonra pişman oldum. Tatil imkanı olmadığı gibi maaşlarımız da sık sık kesiliyordu. Hatta zaman zaman birkaç ay üst üste maaş da alamıyorduk. 24 saat stresli bir ortamda çalışmak, uyku bozukluğu da dahil çok sayıda sağlık sorununu beraberinde getirdi."

"Bedenime ne istiyorsan yap ama beni buradan kurtar"

Mektubunda 2018'in ikinci yarısında Dawanching'deki toplama kampına gönderildiğini belirten Berik, daha önceden kameramanlık deneyimi olduğu için de kamera kontrol odasında görevlendirildiğini ve kendisine gece vardiyası sorumluluğu verildiğini dile getiriyor. Berik, mektubunun devamında şu ifadeleri kullandı:

"Dawanching Toplama Kampı genişletildikten kısa süre sonra yaşları 18 civarında olan 3 binden fazla lise öğrencisi kız bu kampa transfer edildi. O anda en ön sırada duran kızlardan biri bana sessizce, 'Kardeş, bedenime ne istersen yap ama beni buradan kurtar' dedi. Gözlerine bakamadım ve o kızın sözleri o zamandan beri her gün kulaklarımda çınlıyor."

"Güvenlik kamerasından kızı seçip sonra onu 'konuşmaya' çağırırlardı"

Mutfakta iki masa bulunduğunu dile getiren Berik, masalardan birinin yemek için diğerinin de memurların Uygur kızlara tecavüz için kullanıldığını öne sürüyor:

"Bazen üst düzey memurlar çalışmalarımızı incelemek için izleme odasını ziyaret ederlerdi. Asında oraya kız seçmeye geliyorlardı. Güvenlik kamerasını kızların yüzlerine doğru yakınlaştırmamı ve hatta onlar için en güzelini seçmemi istiyorlardı. Ben bunu reddettim. Kameralardan kızı belirledikten sonra alt kademe personelden 'konuşmak' için onu 'ofise' getirmesi istenirdi. Ofis denilen yer kameraların olmadığı personel mutfağı. 'Konuşma' gece değil gündüz olurdu ve oraya gelen kızların başına ne geleceğini herkes bilirdi."

"Bazen rütbeliler, kendilerinden sonra astların da o kızlara tecavüz etmesine izin verirdi"

Berik, sözlerini şu cümlelerle devam ettiriyor:

"Memur çoğu zaman seçilen kıza sadece kendisi tecavüz ederdi. Bazen üst rütbeliler, kendilerinden sonra astların da o kızlara tecavüz etmesine izin verirdi. Onlar işini bitirdikten sonra, tecavüze uğrayan kızlar hücreye geri dönerdi. Kimseye bir şey söyleyemeseler de kameradan gözlerinden akan yaşları görebiliyordum. Hücreye döndüklerinde ağlamalarına, duygularını ifade etmelerine ve konuşmalarına izin verilmezdi. Tüm bu yasaklardan ötürü içinde bulundukları durum tüyler ürperticiydi ve ruh halleri de perişandı."

Kampta alıkonulanların kendi kendilerine zarar vermesinin önüne geçilmesi amacıyla yemekhanede bulunan masaların plastik olduğunu belirten Berik, "Mahkumlardan biri bir gün bu masayı parçaladı ve keskin kısmını karnına batırıp kendine zarar vermeye çalıştı ama başaramadı. Bu şahıs daha sonra akıl hastanesine gönderildi." diyor.

Dawanching Toplama Kampı'nda, genç ve orta yaşlı mahkumlara her ay iğne yapıldığını belirten Berik, yaşlılara ise toplama kampına girdiklerinde sadece tek bir defa iğne yapıldığını aktardı.

"Biz her ne kadar gardiyan olsak ve kontrol odasında çalışsak da bizim tüm hareketlerimizi izleyen kameralar vardı." diyen Berik, "Pozisyonumuzu terk etmemize, uyumamıza, hatta hareket etmemize dahi izin yoktu. Ekrana konsantre olmak ve her durumu takip etmek zorundaydık. Eğer dikkatsizlikten kaynaklı bir hata olsa ceza alıyorduk. Cezanın en hafifi bir aylık maaş kesintisi idi ama daha ağır olan ceza, mahkumlarla birlikte kampın içerisinde o ağır işkenceye gönderilmekti. Kendimizi hep kontrol odasında değil hücrede gibi hissediyorduk." ifadelerini kullandı.

Berik'in mektubunda yer alan ve Çin'in toplama kampına aldığı Uygur mahkumlar için uyguladığı günlük program ise şöyle:

5:00 Sabah kalkış ve arazi koşusu

7:00 Kahvaltı

8:00 - 12:00 Çince eğitim, siyasi dersler (Komünist Parti propagandası)

12:00 - 14:00 Öğle yemeği ve mola

14:00 - 18:00 Komünist Parti propagandası (asimilasyon) ve Çince

19:00 Akşam Yemeği

20:00 - 22:00 Bireysel çalışma

23:00 Yatış

Takma adı Berik olan şahsın görevinden ayrılıp ülkeden kaçtığı belirtildi.

Torchlight Uyghur Group'dan Erkin Azat, Berik'in şu anda güvenli bir yerde olduğunu ve BM ile diğer uluslararası bağımsız kuruluşlara bilgi vermeyi beklediğini dile getirdi.

Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'nin güneybatısında yer alan Dabancheng'deki toplama kampında on binlerce Uygur Türkünün bulunduğu öngörülüyor. Batılı kaynaklar, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kamplarında 3 milyon civarında Uygur Türkünün tuttuğunu belirtiyor.

Öte yandan Pekin yönetimi, ne yabancı basının ne de BM ve diğer uluslararası bağımsız kuruluşların bölgede çalışma yapmasına izin vermiyor.

Kaynak: Euronews

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi 01:33

YORUM YAZ

 • ÖmerÖmer27 gün önce
  Bizde Türkiyedeki cinleri toplayalim ve zulüm edelim, kadinlarina hadda cocuklarina isgencenin ve zuülüm en agirini yapalim ve hadda cin kuruluslarini kapatip, türkiyede bulunan tüm cin firmalarina el koyalim ve cin kimligine sahip kim var kim yoksa hapis edelim ve dünyayi onlara cehennem edelim.
 • ÖmerÖmer27 gün önce
  Bizde Türkiyedeki cinleri toplayalim ve zulüm edelim, kadinlarina hadda cocuklarina isgencenin ve zuülüm en agirini yapalim ve hadda cin kuruluslarini kapatip, türkiyede bulunan tüm cin firmalarina el koyalim ve cin kimligine sahip kim var kim yoksa hapis edelim ve dünyayi onlara cehennem edelim.
 • BaybarsBaybars27 gün önce
  Dunyadaki cin hedeflerine saldiri duzenlemeli bak ozaman ne oluyor
 • SonerSoner27 gün önce
  Gerçkekliği tartışılır Çin ile aramız ABD tarafından yıllardır bozulmaya çalışılıyor, ama doğruda olabiir
 • KamilKamil27 gün önce
  Siz hala huawei almaya devam edin.
 • YunusYunus27 gün önce
  Ya Allah C.C. Ya RabbilaleminÇin, İsrail ve onlar gibi müslüman ve masumları katleden zulümcüleri Kahhar ismi şerifinle kahreyle. Perişan rezil rüsvay eyle. Zulüm altındaki müslüman kardeşlerimizin kurtar huzura kavuştur. Amin.
 • ceyhunceyhun27 gün önce
  Daha kendi içimizde bir düzene giremiyoruz, ülkenin yarısı islamı istemiyor, isteyenlerinde çoğu dini bilmiyor. Bilinçli islam %5'i geçmez. nasıl olacak da biz arakan'a doğu türkistan'a mayammar a yardım edeceğiz.
 • LeventLevent27 gün önce
  Reis Cinle ticareti 50 Milyara cikaracak. Umurundami Uygurlar!
 • LeventLevent27 gün önce
  Nerede MHP? Hani Milliyetciydiniz!
 • Kayi BoyuKayi Boyu27 gün önce
  Intikam! Cin mallarina boykot! Yeter artik.
 • ihsanihsan27 gün önce
  dış işleri çin elçisini çağır nota ver
 • 27 gün önce
 • yalanyalan28 gün önce
  benim tanıdıklarım sinca a gitti geldi abd propagandasına alet olmayalım
 • AYŞEAYŞE28 gün önce
  EURO NEWS İN HABERİNE NE KADAR GÜVENİLİR ?
 • Nerede Nerede 28 gün önce
  AKP Nerede? Başkan Nerede? Milliyetçiliği ayaklar altına almıştı pardon.
 • MesutMesut28 gün önce
  ALLAH C.C.VE MUHAMMED S.A.V. AŞKI İÇİN HAYDİ HEP BERABER ALLAHIM ## YA KAHHAR ## İSMİN HAKKI İÇİN BU KAFİR ÇİNİ KAHRU PERİŞAN EYLE İNŞAALLAHALLAHÜMME AMİNALLAHÜMME AMİNALLAHÜMME AMİNALLAHÜMME AMİN
 • Merak etmeyinMerak etmeyin28 gün önce
  Yarın reis çıkar eyyy cindiye kükrer.. sonramı sonrası herzaman olduğu gibi ..magazin üzerine oturur ..bizim aklı dilinin ucundaki dumanlarda kahramanlık sayar i...mesele halledilir..işin şakası bi tarafa rabbim yar ve yardımcıları olsun nerede zulum ve göz yaşı varsa ..zalimlerin boynu altına gelsinnn
 • dahilekdahilek28 gün önce
  yarabbi biliyoruz ki onların acısını paylaşmayan müslüman değildir. dinden de çıkar. allahımbiz aciz zayıf manda sömürge durumdayız. elimizden sadece dua geliyor. halıkımız idarecimiz malikimiz sensin. sen dünyanın neresinde zülüm küfür işgal terör altında inleyen müslüman varsa kurtar. . işgalcileri, kafirleri, münafıkları, zalimleri,teröristleri ve onların destekçilerini en garibüzzamanda kahru perişan eyle defi ref eyle müslümanları selamete saadete hilafete şeriata huzura kavuştur. yarabbi. AMİN
 • OguzOguz28 gün önce
  Biz anca lafta asıp kesmeyi,tarih boyunca kalleşlikleri ile anılmış Suriyelileri ülkemizde vatandaş yapmayı biliyoruz.Yok efenim Filistin’deki zulmü bitireceğiz,yok Uygurluları kurtaracağız.Tek yaptığımız parasını verdiğimiz uçakları beklemek ve birbirimizi yemek.Türklüğün ve Müslümanlığın son kalesi burası diyoruz ama Türk’ün korkusuna dünyanın en uzun seddini yapan çinliye de 7 milyonluk nüfusu ile dünyayı ellerinde oynatan yahudilerede hiç birşey yapmıyoruz!Bugün kendi kanımızdan kardeşlerimizin ırzını ve canını korumayan bizler,yarın onlarla aynı kaderi paylaşırız!!!!
 • Hüseyin ArHüseyin Ar28 gün önce
  Suriyeliler Araplar vs için Yollara düşen.Musluman bozuntulari.Uygur Türkleri olunca sesi çıkmıyor.Yazıklar olsun.Her Müslümanın Canı yandığında Yardım edilmeli ..
 • şenay doğanşenay doğan28 gün önce
  alim hacı hoca takımı siz de allahın size verdiği ilme küfredin insanların akibetlerini umursamayanlara oy toplayın kandırın insanları ehveni şer diye iyice örtün ibrahimi sareyi nemrutun sareye eli uzandığında taş kesildiğini hacerin nemrutun eli karşılığı sareye ödediği diyet olduğunu nemrutu devirenin ibrahimin tevekkülü olduğunu iyice örtün allah muhafaza duyan olmasın sahte vatan millet edebiyatlarıyla uyutun insanları ki kurtuluşu bulamasınlar allaha emanet olun
 • ÖmerÖmer28 gün önce
  Biz seyrettikçe onlar daha neler yapar. Allahümme Ya Gahhar
 • şenay doğan şenay doğan 28 gün önce
  mektup iki gün önce ulaştı bana odam çıplak erkek suretleriyke doldu ama meseleyi anlayamamıştım buymuş demek ki aklınız fikriniz s400 f35 nato avrupa birliği avrasya insanlara sareliği ibrahimliği hiç öğretmeyin emi işiniz gücünüz koltuklarınızı kurtarmak olsun işiniz gücünüz hangi kafire yaslansak da üç gün daha fazla yaşasak olsun çağırın kızları okula istahdama erkeklerle eşitliğe sözde kadın hakları savunucuları bakın anlatılanlar liseli kadın ha
 • VeliVeli28 gün önce
  Bu Türklüğü savunan sitelere bakıyorum da doğu turkistandaki zulümle ilgili hiç haber yok niye bunların Türkçülüğü de sahte sırf müslüman oldukları için umurlarinda değil hani turkcuydunuz nooldu bunlar Türkçülüğü öne sürerek İslam düşmanlığı yapıyorlar ulan gavur bile sizden dürüst be hiç olmazsa ben gavurun diyor ne oldukları belli
 • türk türk 28 gün önce
  Hep arap kardeşim olmuyor arada bir de türk kardeşim desin bu reis
 • ümitümit28 gün önce
  Zulm hep müslümana hep mazluma devlet adamlarının islam alemi kendine kral diyenlerin sessiz kalması buna sebep Çin denilen azgın köpek enerjisini bizden alıyor biz enerji vermezsek üretemez satamaz ekonomisi batar ama ülkeler kazan kazan siyaseti yüzünden masumların gözyaşını silmek istemiyor allah inşallah zulm edenin bir millete müslüman diye Türk diye işkence edenin belasını versin
 • Erman Erman 28 gün önce
  Nerde Türkiye
 • Emre BayındırEmre Bayındır28 gün önce
  Ve bizim hükümet de Çin'e, Rusya'ya, İran'a yanaşmaya çalışıyor. Üstelik de 28 Şubat'ın ve ülkedeki bilimum faili meçhulün yegane mimarları olan Yeni Avrasyacı ekibin yönlendirmeleriyle. İnsaf... Kendinize gelin. İnsan haklarına saygılı, özgürlüğü ve refahı hedef edinmiş Avrupa ve Amerika gibi ülkeler dururken, despotluğu şiar edinmiş faşist yönetimlere öykünmek, gafletin daniskasıdır.
 • Mehmet Mehmet 28 gün önce
  Allah’ım şu mübarek ayda belalarını versin.
 • vatanvatan28 gün önce
  piççin senin gibi piçleri türkiyeye sokmican bunların büyükelçisini kovun bunların dünyaya ne faydası var ki
 • Fatih Fatih 28 gün önce
  Allahım devletimize güç kuvvet verinşaallah zalimin zulmüne karşı savaşa bilme seviyesine getir
 • mutmainemutmaine28 gün önce
  Çin malı diye saldırıp , komünistleri zengin etmeyin, japon kore seçin,herzaman alternatif var,ALLAH ZALİMLERE CEHENNEMİ BOŞUNA VAAD ETMİYOR.
 • MerhametMerhamet28 gün önce
  Allah şu mübarek ayın yüzü suyu hürmetine kafir zalimlerin sonunu getirsin. Kafirleri mutlaka boykot edin. Büyük savaşa hazur olun.
 • HadiHadi28 gün önce
  yüz milyonlarca insanının helâk olacağı çin kavmi.Birçok sebebi var,ahlak sıfır din yok,zulüm zevk için yapılıyor ve daha kimbilir neler.Milletlerin helakinin sebebi,adlı ederden.
 • TYYTYY28 gün önce
  300 milyon TÜRK,Rus un ve Çin in kölesi olmuş.Türk lerde bir sorun var galiba.
 • GurbetciGurbetci28 gün önce
  Yarabbi su rezil milleti ramazan ayı yüzü hürmetine helak et zulümleri arsa dayandı bizleri de affet allahim
 • KaraKara28 gün önce
  Bunlar israilinkinden daha mı aşağı zulüm? Neden kimse tepki vermiyor?Hani müslüman zulme uğradığında biz koruyacaktık?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019