• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Diyanet İşleri Başkanlığı uyardı: Gün içerisinde herkes yapıyor ancak kötü bir adet

Diyanet, gün içerisinde birçok insanın farkında olmadan yemin etmesini 'kötü adet' olarak nitelendirerek boşa yemin alışkanlığının terk edilmesi yönünde uyarıda bulundu.

2020-01-16 16:33:00 -
Diyanet İşleri Başkanlığı uyardı: Gün içerisinde herkes yapıyor ancak kötü bir adet

Diyanet İşleri Başkanlığı, dil alışkanlığıyla söylenen, başka bir deyişle herhangi bir işin yapılması veya yapılmaması yönünde bir içeriğe sahip olmayan "vallahi", "billâhi" şeklindeki sözlerin içi boş ve hükümsüz yemin sayıldığını belirterek, bile bile yalan söyleme kastı olmaksızın, geçmiş veya şimdiki zamandaki bir husus üzerine doğru olduğunu zannederek yapılan yeminin de lağv (İçi boş, hükümsüz) yemini sayılacağını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Ağız alışkanlığıyla yerli yersiz edilen yeminlerle" ilgili uyarılarda bulundu.

"Bu kötü adetin bırakılması gerekir"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetva niteliğindeki uyarısında, "Dil alışkanlığıyla söylenen, başka bir deyişle, herhangi bir işin yapılması veya yapılmaması yönünde bir içeriğe sahip olmayan 'vallahi', 'billâhi' şeklindeki sözler lağv (içi boş, hükümsüz) yemin sayıldığı gibi, bile bile yalan söyleme kastı olmaksızın, geçmiş veya şimdiki zamandaki bir husus üzerine doğru olduğunu zannederek yapılan yemin de lağv yemini sayılır. Kur'an-ı Kerim'de, 'Allah, kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden (lağv yemininden) dolayı sizi sorumlu tutmaz.' (Mâide, 5/89) buyurularak bu tür yeminden dolayı keffâret gerekmediği bildirilmiştir. Ancak ağız alışkanlığıyla ikide bir yemin edenlerin bu kötü âdeti en kısa sürede bırakmaları gerekir" ifadeleri yer aldı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hasan

faizi bize verirsen helal yapı krediye ödersen haram,,,,
 • Yanıtla

İslam iman

Faiz helaldir fetvasının önüne geçemez bu haber, üstünüde örtemez,Kimsenin aklıyla oynamayın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23