• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan bayram namazı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle camilerde kılınamayacak olan Ramazan bayramı namazına ilişkin açıklama yaptı. Erbaş, “Dileyen evinde bayram namazını dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-05-23 11:53:00 - 2020-05-23 12:34:39

Dünyada ve ülkemizde ölümlere neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yarınki bayram namazı camilerde kılınamayacak.

Konuyla ilişkin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yazılı bir açıklama yaptı.

"Dileyen evinde bayram namazını kılabilir"

Erbaş açıklamasında; “Dileyen evinde bayram namazını dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir” ifadelerini kullandı.

İşte Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın açıklamaları:

Değerli kardeşlerim,

Gelişiyle kalplerimize huzur, hayatımıza bereket ve nice güzellik katan mübarek Ramazan ayının son günündeyiz. Rahmet mevsimiyle vedalaşmanın hüznünü yaşıyoruz.

İnşallah yarın Ramazan Bayramı’nı idrak edeceğiz. Elbette bayramlar müminler için sevincin, coşkunun, muhabbetin en yoğun yaşandığı zamanlardır. Şüphesiz bu heyecanın başlangıç vakti de bayram namazıdır. Ancak hepimizin bildiği gibi bir salgın sebebiyle zor ve çok hassas zamanlardan geçmekteyiz. Bu sebeple üzülerek ifade etmeliyim ki, camilerimizde bayram namazı kılamayacağız. Çünkü yüce dinimiz İslam’a göre insan hayatı ve sağlığı her şeyden daha önemli ve daha önceliklidir.

Ancak camilerimizden uzak kalmanın hüznünü bir nebze azaltmak maksadıyla, bayramın ilk gününde her ilimizin kendi bayram namazı vaktinde, minarelerimizden bayram günlerinin şiârından olan tekbirler yükselecektir. Bayramın gerçek manasını anlamaya, yüreklerimizi aynı duyguda buluşturmaya ve beraberce daha güzel bir hayat inşa etmeye dair Ankara’da bayram hutbesi irad edeceğim inşallah.

Dolayısıyla mevcut şartlarda bayram coşkusunu en güzel şekilde yaşayabilmek için evlerimizde aile fertlerimiz ve özellikle çocuklarımızla beraber tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi tüm hazırlıklarımızı yapalım. Sabah namazının ardından güneşin yükseldiği bayram namazı vaktine: kadar heyecanla, dualarla, zikirlerle bekleyelim. Minarelerden okunan tekbirlere eşlik ederek bayram sevincine ve coşkusuna katılalım. Diyanet TV’nin ve birçok televizyon kanalının sabah 6’dan itibaren canlı yayınlayacağı bayram hutbesini dinleyelim. Dileyen evinde bayram namazını dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir. Böylece bayram namazı vaktinin bereketinden ve bayramın güzelliğinden ailemizle beraber en iyi şekilde istifade edelim.

Şimdiden bayramınızı tebrik ediyor, bu bayramın hüzünlü gönüllerin sevince dönüşmesine vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih

Turizm kazanacak diye plaja girecek ciblaklara özel izin veriyorlar ama Türkiye'nin her noktasında salgın varmış gibi memleketin en ücra köylerinde kasabalarında olmayan salgının panorayasını yaşatmanızın anlamı nedir.sizler ümreye adam götürüp getirmekte hiç imtina etmediniz tehlikeyi yumurta ağızda kırılınca anladınız.
 • Yanıtla

SUZAN

ALLAH RAZI OLSUN HOCAM.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı