Denizde korkutan görüntü! Deprem mi olacak?

Muğla'nın Marmaris ilçesinde deniz yaklaşık 5 metre çekildi. Akıllara "Deprem mi olacak?" sorusunu getiren olayla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Mustafa Bahadır, "Endişe edilecek bir durum yok. Normal bir doğa olayı" dedi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 21:10
Denizde korkutan görüntü! Deprem mi olacak?

Muğla'nın Marmaris ilçesinde deniz yaklaşık 5 metre çekildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Marmaris'teki deniz çekilmesi depremle ilgili değil. Doğal olarak da endişe edilecek bir durum yok. Normal bir doğa olayı." ifadelerini kullandı.

Denizde adacıklar oluştu

İlçenin Uzunyalı ve İçmeler plajları ile Adaköy Mahallesi Aktaş mevkisinde, denizin yaklaşık 5 metre çekilmesine bağlı olarak adacıklar oluştu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, özellikle kış aylarındaki çekilmeyi gelgit olarak değerlendirdiklerini söyledi.

"Normal bir doğa olayı"

Bazı bölgelerde denizde çekilme olurken aynı anda diğer bölgelerde yükselme yaşandığına dikkati çeken Önsoy, şöyle konuştu:

"Marmaris'teki deniz çekilmesi depremle ilgili değil. Doğal olarak da endişe edilecek bir durum yok. Normal bir doğa olayı. Çok uzun sürecek bir durum değil. Gelgit olayı, ay ve güneşin dünya üzerindeki çekim kuvvetinden kaynaklanıyor. Kış mevsiminde dünya, güneşe en yakın konumda bulunuyor. Bununla birlikte fırtına gibi doğa olayları da gelgit etkisini artırıyor. Marmaris'teki deniz çekilmesi, fırtına sonrası yaşanan gelgitle ilgili. Birkaç gün içinde normale dönecektir."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 21:10

YORUM YAZ

 • nostaljinostalji8 ay önce
  Sayın hocam bu yazdıklarınızı yani denizlerin çekilmesi ile deprem arasında bir bağlantı olmadığını denizlerin hiç çekilmeyip hep yaşandığı Japonyadaana okuluna giden çocuklar bile biliyor. Ne varki onların bilmediği ,milletinin çoğunluğunun cahil ve her söylenen (hele başında Allah ,kitap peygamber lafları olunca ) doğru olduğuna kolaylıkla inandığını bilen siyasi iktidarın bunu algı ve paranoya yaratmak için kullandığıdır. diğer yandan yorganı kaldırdığınızda bu algı yaratmadaki asıl amaçlarınınMarmaris ve civarındaki bakirve doğa harikası koyların siyasi görüşünde olan Türk arap Katarlı şeyhlere veya birilerine Millive Yerli RUHU ile ! peşkeş çekilmesi ve kendi siyasi görüşünde olan müteaahhtlere rant sağlamak olduğu açıkça görülmektedir. Oysa geçenlerdeki bilimsel olarak hazırlanan deprem raporunda deprem riski düşürülmüştü! deprem hakkındaki açıklama ve eğitimine gelince Bence 5 yaşındaki japon çocuğu ile birvideo yapın ve Kamu spot u olarak yayınlatın. ÇÜNKÜ ÜLKEDE hala dünyanın düz olduğuna,aya ve marsa gidilmediğine ve bunların Yahudi oyunu olduğuna ve öküzün boynuzları arasında olduğuna inana cahiller hala var. Rantçılar zaten iflah olmaz,onları Allah iflah etsin diyoruz.
 • NurNur8 ay önce
  Yeter ya çekilmenin doğa olayı olduğunu biliyor cümle alem sıktınız korku pompalamayın başlığa bakın deprem mi olacak
 • hilmikurthilmikurt8 ay önce
  tusunami olmasın o ..5m geri çekilip100m içeri gitmesin sonra..
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş8 ay önce
  deprem olmaz sadece zelzele olur oda bir şey değil

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019