• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

DEİK yönetimine 7 yeni isim girdi

DEİK'te Nail Olpak bu dönemde de başkanlığa devam ederken, yönetim listesinde yenilenmeye gidildi.

2020-01-26 11:05:00 - 2020-01-26 11:06:25
DEİK yönetimine 7 yeni isim girdi

 Buğra Kardan 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) yeni dönem yöneticileri belirlendi. Nail Olpak bu dönemde de başkanlığa devam ederken, yönetim listesinde yenilenmeye gidildi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun yeni yönetiminde; Rifat Hisarcıklıoğlu, İsmail Gülle, Abdurrahman Kaan ve Mithat Yenigün başkan yardımcıları olarak belirlendi. Listeden 6 isim çıkarken, 7 yeni isim girdi. Yeni listede Murat Ülker, Mehmet Ali Aydınlar, Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Ali Koç ve Rona Yırcalı’nın yer almadığı görüldü.

İş dünyasının başarılı isimleri

Yeni yönetim kuruluna bu dönem giren isimler şunlardan oluştu: Cengiz Özdemir, Fatih Gürsoy, Başar Arıoğlu, Muzaffer Çilek, Gazi Yiğitbaşı, Vahap Küçük, Osman Aksoy.

Yönetim Kurulu Üyesi olarak belirlenen isimler ise şunlar oldu: Ayşem Sargın, Çetin Nuhoğlu, Baran Çelik, İbrahim Burkay, Firuz B. Bağlıkaya, Mahsum Altunkaya, Şekib  Avdagiç, Ümit Leblebici, Yaşar Doğan, Ali Kibar, Berna Gözbaşı, Cengiz Özdemir, Fuat Tosyalı, Mehmet Ali Yalçındağ, Murat Kolbaşı, Fatih Gürsoy, Steven Young, Ebru Özdemir, Ümit Kiler, Zeynep Bodur Okyay, Orhan Cemal Kalyoncu, Ahmet Çalık,  Ahmet Nazif  Zorlu, Cüneyd  Zapsu, Tuncay Özilhan, Başar Arıoğlu, Muzaffer Çilek, Prof. Gazi Yiğitbaşı, Vahap Küçük, Osman Aksoy.

Denetim Kurulunda tanıdık simalar

DEİK Denetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Gürsel Baran (Ankara Ticaret Odası YK Başkanı),Latif Aral Aliş (Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçı Birliği YK Başkanı), Mahmut Özgener (İzmir Ticaret Odası YK Başkanı), Z. Altan Elmas (KONUTDER YK Başkanı), Mehmet Koç (Girişimci İşadamları Vakfı YK Başkanı).

Ülkemizi tecrübeleriyle temsil edecekler

DEİK’te iki yıl süresince görev alacak İş Konseyi Başkanları da iki hafta önce seçilmişti. iş hayatlarında da başarılı hizmetlere imza atan bu isimler yeni dönemde öncelikli olarak ihracat odaklı ikili ticari ilişkilerin gelişmesinde rol oynayacak. 

12 Ocak’ta toplamda 145 İş Konseyinde yapılan seçimlerde birçok başkan koltuklarını korurken, tecrübeli isimlerin de seçimlerde yer alması dikkat çekti. 121 konseyde mutabakat ile tek liste ile seçime girilirken, 24 İş konseyinde seçim yarışı yaşandı.

DEİK’teki dönüşüm sürecinde rol alan iş adamlarının ilk gezisi ise bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleşiyor.

Cezayir, Gambiya ve Senegal’i kapsayan gezi, Türk iş dünyasının Afrika’da yeni iş birlikleri geliştirebilmesi ve karşılıklı yatırımlar için fırsat niteliği taşıyor.

Ustalara saygı ödülü

35 yıllık geçmişiyle iş dünyamızın dışa açılan penceresi olarak kabul edilen DEİK, ticari diplomasinin ustalarını özel bir törenle onurlandırdı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı DEİK Olağan Genel Kurulu programına renk katan Ustalara Saygı Ödülleri takdim edilen isimler ise Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, işadamı Ali Nihat Gökyiğit, Türkiye-ABD İş Konseyi Kurucu Başkanı Mehmet Ersin Faralyalı (oğluna takdim edildi) ve Feyyaz Berker (ödülü  TEKFEN Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ercan Kumcu aldı) oldu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı