• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Darbeye katılacak personeli belirleyen FETÖ'cü albay Murat Koçyiğit'e rekor ceza

Jandarma Genel Komutanlığında 15 Temmuz'da yapılması planlanan darbeye katılacak personeli belirleyen FETÖ'cü eski albay Murat Koçyiğit, yargılandığı davada 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

2019-11-18 14:04:00 - 2019-11-18 14:06:47
Darbeye katılacak personeli belirleyen FETÖ'cü albay Murat Koçyiğit'e rekor ceza

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde işgal ettikleri askeri birliklerde ele geçirdikleri savaş uçaklarını, tankları, zırhlı araçları ve savaş helikopterlerini kullanarak milli iradeyi gasbetmeye çalışan darbecilere, bağımsız mahkemelerce yapılan yargılama sonunda hak ettikleri cezalar verildi. Jandarma Genel Komutanlığında darbeye katılacak personeli belirleyen eski albay Murat Koçyiğit, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan isimler arasında yer aldı.

 AA muhabirinin derlediği bilgiye göre Koçyiğit, olay tarihinde jandarma istihbarat okul komutanıydı. Koçyiğit, darbe planlaması kapsamında firari Adil Öksüz öncülüğünde 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Ankara Konutkent'teki villada düzenlenen toplantılara katıldı, Jandarma Genel Komutanlığıyla ilgili darbe görevlendirmeleri, onun verdiği bilgilerle yapıldı. Kendisi ise darbe girişiminin komuta merkezi Akıncı Üssü'nde görevlendirildi.

Akıncı Üssü'ne arkadaşım Ahmet Özçetin'i ziyaret amaçlı gittim

Koçyiğit, 15 Temmuz'da üsse giderek, Ahmet Özçetin'in misafiri olduğunu ve "sosyal etkinlik" için geldiğini söyleyerek nizamiyeden girdi. Gece boyunca Jandarma Genel Komutanlığındaki FETÖ'cü darbecilerle irtibatta olan Koçyiğit, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından alınan ilk ifadesinde "Akıncı Üssü'ne arkadaşım Ahmet Özçetin'i ziyaret amaçlı gittim." dedi.

Darbe olacağını bilsem kesinlikle gitmezdim

Koçyiğit, savcılık sorgusunda ise üste bulunmasıyla ilgili şunları söyledi:"O gece bilgi amaçlı jandarma okullar komutanını aradım. Bana Akıncı Üssü'nde ne işimin olduğunu sorarak, kışlaya dönmemi söyledi. Ben de fırsat bulunca geleceğimi söyledim ancak giriş çıkışlar kapalı olduğu için Akıncı Üssü'nden çıkamadım. Daha sonra TRT'den yayını gördüm, saat 02.00 sıralarında da nizamiyeye vatandaşlar gelmeye başladı. Bu durumda dışarı çıkmanın daha da tehlikeli olacağını düşündüm ve orada bekledim. Ertesi sabah savcılar geldi ve gözaltına alındım. Akıncı'ya arkadaş ziyareti için gittim, darbe olacağını bilsem kesinlikle gitmezdim."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hizip Savar

he la he kimi kandırıyorsun. Allah c.c. seni bilşmiyormu. yazolmadı günahların beni kandırısan ne olur. geçiciyi kazanırsın ebediyeti kaybedersin. hemen tövbe et.
 • Yanıtla

adil

bu şerefsizlerin kimler tarafından korunup atandığı ve rütbe aldığı ortaya çıkarılmadan sonuca gidilemez. isterse 1000 kere mahkum olsun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23