• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cüneyt Arkın öldü mü? Cüneyt Arkın kaç yaşındaydı, hastalığı neydi?

Yeşilçam’ın usta oyuncularındın Cüneyt Arkın hayatını kaybetti. Kuruluş Osman dizisinde de ak sakallıların önderi karekterini oynayan Cüneyt Arkın, Türk sinemasının önemli isimleri arasındaydı. Malkoçoğlu karekteri ile hafızalarda yer edinen Cüneyt Arkın, yeşilçam'ın en bilinen oyuncuları arasındaydı. Peki Cüneyt Arkın kaç yaşındaydı, hastalığı neydi? Cüneyt Arkın nereli, Cüneyt Arkın gerçek ismi nedir?

Yeniakit Publisher
2022-06-28 08:48:00 - 2022-06-28 09:36:59
Cüneyt Arkın öldü mü? Cüneyt Arkın kaç yaşındaydı, hastalığı neydi?

Son dakika! Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Cüneyt Arkın, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş'ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti. 

Cüneyt Arkın hastalığı neydi, ölüm nedeni ne?

Cüneyt Arkın'ın ölüm nedeni hakkında hastaneden bir açıklama geldi. Cüneyt Arkın'ın vefat ettiği hastaneden yapılan açıklamada, "Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği hastanede bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın'ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı. Usta oyuncunun yaşlılığa bağlı olarak birçok sağlık sorunuyla mücadele ettiği beliniyordu. 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi görmüştür.

 

cüneyt arkın

Cüneyt Arkın Kimdir?

Cüneyt Arkın gerçek adıyla Fahrettin Cüreklibatır, 8 Eylül 1937, Karaçay, Odunpazarı, Eskişehir, Türk sinema oyuncusu. Eskişehir'in merkezine bağlı Karaçay köyünde doğdu. Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur'dur. Aslen Nogay'dır. Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi'nde gördü, 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Cüneyt Arkın sinema kariyeri

Memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Cüneyt Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde en az 30 film çevirdi.

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Bu dönemde İstanbul'a gelen Medrano Sirki'nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. Kısa sürede avantür filmlerin en aranan oyuncusu haline geldi. Romantik jön filmlerle başladığı sinema yaşantısını hareketli filmlerle sürdürse de hemen her karakter role de can verdi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti. Özellikle Maden (1978) ve Vatandaş Rıza (1979) filmleri, Cüneyt Arkın'ın kariyerinde özel bir yer kaplar.

cüneyt arkın

12 Mart dönemi sırasında, 4. Altın Koza Film Festivali'nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney'i Baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Yılmaz Güney'in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın'ı en iyi erkek oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetti.

Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç'ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980'li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990'lı yıllarda da polisiye dizilere yöneldi.

Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir.Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı da yapmıştır. 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi gördü.

Cüneyt Arkın filmleri

Cüneyt Arkın yaklaşık olarak 300 filmde rol aldığı biliniyor. Hayatını kaybeden sinema oyuncusu Cüneyt Arkın hangi filmlerde oynadı? Cüneyt Arkın'ın rol aldığı filmler hangileri? sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte Cüneyt Arkın'ın oynadığı sinema filmleri:

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SERBÜLENT ARICI

Allah rahmeti ile muamele eylesin. Onun hastalığı hepimizde olan ölüm hastalığı idi. Başlık çok saçma. Her doğan ölecek. Ölene değil doğana şaşırmak lazım gelir.  

kalbi durduğu için ölmesi anormal durum doktor!

ölümler genelde kalp durmasından oluyor gerçi, ama yine de başka sebep de olabilir, bilemiyorum
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23