• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu "Biz Bize Yeteriz" kampanyasını provoke eden hesaplar organize çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada, #ÖdemeYapmıyoruz hashtag'i ile yapılan paylaşımlarla ilgili soruşturma başlattı. Başsavcılık, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün tespiti ile organize şekilde gerçekleştirildiği, halkı provoke eden, devletin kurumlarını itibarsızlaştırmayı hedefleyen, devlet büyükleri aleyhine propaganda yaparak halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği tespiti yapılan paylaşımlarla ilgili, TCK’nın 216’ncı maddesinde düzenlenen "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla soruşturma yürütüyor.

Yeniakit Publisher
2020-04-10 13:42:00 - 2020-04-10 13:46:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu "Biz Bize Yeteriz" kampanyasını provoke eden hesaplar organize çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada, #ÖdemeYapmıyoruz hashtag'i ile yapılan paylaşımlarla ilgili soruşturma başlattı. DHA'nın edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu "Biz Bize Yeteriz" kampanyası başladıktan sonra, "Ödemiyoruz [email protected]ıyoruzbız" adlı hesap üzerinden ve #ödemeyapmıyoruz hashtag'i ile sosyal medyada ilk paylaşım yapıldığı tespit edildi. Kısa sürede kişisel bilgilerine "Elektrik, su, doğalgaz faturalarını, KYK kredilerini, yurt ücretlerini, banka borçlarını, konut ve küçük işletme kiralarını ödemiyoruz!" şeklinde ifadelerin geçtiği çok sayıda paylaşım yapıldığı belirlendi. Bu paylaşımlara diğer kullanıcılarının da katılması için twitter üzerinden propaganda yapılarak, hashtag çalışmalarına ağırlık verildiği değerlendirildi.

Ödemiyoruz Hareketi @odemiyoruzbiz isimli hesabın yedek hesapları da bulunduğu ve buralardan da suça konu paylaşımları yaptığı tespiti yapıldı. Bu paylaşımlar devam ederken "Gençlik Komiteleri @komiteler" isimli hesabın da "Bu olağanüstü dönemde dahi sermayedarların hesabına milyarlarca lire yatırıp halkın hesabını bir kez daha borçlarla başbaşa bırakan siyasal iktidara da durdurulmayan kiralara da ertelenmeyen faturalara da #ÖdemeYapmıyoruz!" mesajını yayınladığı belirlendi.

Hesaplar birbirleriyle bağlantılı

Yapılan araştırmada soruşturma konusu hesapları kullanan kişilerin birbirleriyle ilişkili olduğu tespiti yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 26'ncı kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalar ve özellikle "Tekalif-i Milliye'ye (Milli Yükümlülükler)" atıfta bulunması sonrası, "Gençlik Komiteleri @komiteler" adlı hesabın "Bu düzen için ölmeyeceğiz!" şeklinde paylaşım yaptığı da belirlendi.

Suç kayıtları var

Soruşturmada hesapların kimlere ait oldukları belirlendi. Şüphelilerin daha önce çok kez gösteri ve yürüyüşleri kanununa muhalefet suçlamasıyla kaydı olduğu tespit edildi. Soruşturma, "halkı provoke eden, devletin kurumlarını itibarsızlaştırmayı hedefleyen, devlet büyükleri aleyhine propaganda yaparak halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" tespiti yapılan şüpheliler hakkında, TCK'nın 216'ncı maddesinde düzenlenen "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla yürütülüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

erdem

işten mi atılmış gelirimi kesilmiş :9
 • Yanıtla

son 

İLLA SİLİVRİYİ BOŞ BIRAKTIRMAYACAKSINIZ DEĞİL Mİ Bİ BİTMEDİNİZ YA
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı