Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı: Sabrımız taşarsa...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reuters'a verdiği özel mülakatta, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan "güvenli bölge"ye ilişkin konuşan Erdoğan, "Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakmak durumunda kalacağız" dedi.

13 Eylül 2019 Cuma 21:11
Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı: Sabrımız taşarsa...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Reuters'a verdiği özel mülakatta "Maalesef güvenli bölge anlayışı beklentilerimizi karşılamıyor. Oyalama siyasetine dönüşüyor. Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakmak durumunda kalacağız" dedi.

İdlib konusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İdlib'de hassasiyetlerimiz ve önceliklerimiz var. Sivillere saldırılar ülkemize yönelik yeni bir mülteci akını riski ve siyasi çözüm sürecinin iflası tehlikesi olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

İdlib'deki gözlem noktalarından şu anda çekilmemiz söz konusu değil. Rejim gözlem noktalarımızla uğraştığı anda, herhangi bir saldırı yaptığında iş orada çok farklı bir istikamete gider, şu anki gibi durmayız.

Rusya ve İran zirvesi

Rusya ve İran'la pazartesi günü yapacağımız zirvede amaç ateşkesi sağlamak, göçü sona erdirmek ve terör örgütlerini kontrol altına almak.

"Bunun altından kalkamayız"

3,6 milyon mülteciyi barındıran Türkiye Suriye'den gelecek milyonlarca insanı da alamaz, bunun altından biz kalkamayız.

Dörtlü zirve

Ekim başında Rusya, Almanya, Fransa ile Türkiye'de belki dörtlü zirveyi gerçekleştireceğiz. İdlib ve mülteciler konularını ele alacağız.

Güvenli bölge

Koalisyon içindeki ülkeler güvenli bölge noktasında adım atmaya gelince işi biraz frene basmak suretiyle ağırlaştırıyorlar.

"Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakarız"

Maalesef güvenli bölge anlayışı beklentilerimizi karşılamıyor. Oyalama siyasetine dönüşüyor. Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakmak durumunda kalacağız.

Rus savaş uçakları

Rusya SU-35/SU-57 savaş uçakları satmayı teklif etti. Rusya bu konuda savunma sanayine yönelik her adımda biz varız diyor.

S-400'ler en geç Nisan'a kadar yerlerine monte edilmiş olacak

S-400 sistemi ile ilgili adımı atınca bu bizi biraz rahatlatacak, en geç nisana kadar yerlerine monte edilmiş olacak. Savunma sistemleri olarak çok daha huzurlu hale gelmiş olacağız.

"Bölgede çok daha güvenli bir güç olacağız"

Savunma sanayinde attığımız adımlarla ortak savunma sistemlerine de girdiğimizde, bizler bölgede çok daha güvenli bir güç, ön koruma tedbirlerini almış bir NATO ülkesi olacağız.

Gerçeği yansıttığını düşünmek mümkün değil"

Trump S-400 konusunda yapılanları anlayışla karşılarken, yaptırım tehditlerinin gerçeği yansıttığını düşünmek mümkün değil.

Trump'la F-35 görüşmesi

F-35 konusunda sekteye uğrayan süreçler konusunda Trump ile ABD seyatinde (BM Zirvesi) konuşacağız.

ABD gibi bir ülke müttefiki Türkiye'yi daha fazla bana göre incitmek istemeyecektir. Bu rasyonel davranış değildir, sorumlu bir dış politika hiç değildir.

Halkbank ve yaptırımlar konusunda Trump ile birbirimize güvenimiz var. İnanıyorum ki, ABD'deki görüşmede bunu karşılıklı teyit edeceğiz.

S-400 şartlarını sizde de görmemiz lazım"

Erdoğan 'Trump ile Patriot alma konusunu telefonda konuştuk. Ancak ona S-400'deki şartları sizde de görmemiz lazım dedim.'

Belirli bir oranı belirli bir paketi bu tür şartlarda ortak üretim kredi vesayire gibi olduğu anda biz Patriot'u alabiliriz. Alternatifli çalışılması gerektiğine inanıyorum.

Nasıl Patriot'larda önümüz tıkanınca biz S-400 olayına girdiysek, F-35'lerde de önümüzün tıkanması halinde çaresine bakacağız.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma 21:11

YORUM YAZ

 • Baygolge Baygolge 7 gün önce
  Adamsın Tayyip. Abd afallamıştır. Eskiden ne istiyorlarsa yapıyorduk.
 • M Melih KadıoğluM Melih Kadıoğlu7 gün önce
  Sabrımız çoktan taşmış olmalıydı.Sayın Başkan,bu iş Nasreddin Hoca fıkrasına dönmeden ne yapacaksak bir an önce yapalım,derim..
 • HasanHasan8 gün önce
  Güzelim ülkeyi Suriye bataklığına soktunuz.kendi elinize Kürt devleti kurduruyorsunuz.şimdi kalkmış güvenli bölgeden bahsediyorsunuz.
 • lütfilütfi8 gün önce
  Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanlarından biriyiz.Bize bir görev verildi ve biz bu görevi yapıyoruz.Stratejik ortağımız Amerika ile PYD-PKK terör örgütünü bitireceğiz.Acele etmeyin.
 • Adil. Kaya. FransadaAdil. Kaya. Fransada8 gün önce
  Suanda suriyede Vardelokrasi adina vahatlar veren yababci ulkelerserre Kadar umrunlarinda degil turkiye basta olmak uzere. Bastaabd. Guvenmesi son derece hâtaAdamin niyeti ortada. Oyalamak. Zaman kazanmakOyle bir iltifak dunyada ESI benzeri yok bir tarafta bizimle iltifak yapacakôtéyanda goz gore. Gore kamyonlarla teroisleresilah gonderecekayetkerimde soyledigi gibi ticaret yapindost. Edinmeyin diyorbiz halaen buyuk dostumuz diyoruz. Bordé atasozu. Soyliyeyim. Kiz. Karachi. Hatun olmaz biz hala. Amerikanhatun olur diyoruzbu kafayla. Gidersekcok otubus. Bekleriz durakta kalin salincakla
 • meleknurmeleknur8 gün önce
  ELBETTE TÜRKİYE PALDUR KÜLDÜR KİMSEYLE SAVAŞA GİREMEZ. ÇÜNKÜ ELİNDEKİ BİR ÇOK SAVAŞ ALETİNİN ANA KUMANDA YAZILIMI ABD NİN ELİNDE. GİRDİ SAVAŞTAN ZARARLA ÇIKAR. ELBETTE TÜRKİYE YERLİ SAVAŞ MAKİNASINI UÇAĞINI VS SİNİ KENDİSİ ÜRETMİŞ OLSA YEDİ DÜVELE ZAMAN KAYBETMEDEN MEYDAN OKUR. HEPSİNİN ZAMANI VAR. YAZILIMI VE KUMANDASI TÜRKİYEDE OLACAK TOP MERMİ RANK ÜRETİMİNE DEVAM. GÜÇLENEN ŞAHLANAN YÜKSELEN TÜRKİYE YE!!!!
 • meleknurmeleknur8 gün önce
  HOŞ TÜRKİYE ABD Yİ SURİYE YE DAVET ETMEDİ? NİYE GELDİ NE İÇİN GELDİ HEDEFİ NERE SURİYE BİR SPER HEDEF TÜRKİYE KİMLERLE KİMLER İŞBİRLİĞİ YAPTIDA ABD Yİ SURİYEYE GETİRDİ?
 • meleknurmeleknur8 gün önce
  ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN!ALLAH ZALİME HAİNE ZERRE KADAR FIRSAT VERMESİN. ŞAHLANAN YÜKSELEN GÜÇLENEN TÜRKİYE YE!
 • taliptalip9 gün önce
  iki sene oldu Sabir Sabir gücün varsa vur O şerfsizlere yok sa boşuna konuşma böyle boş konuşakonuşa karizmayı cizdirdin kimse inanmıyor san kabak dadi vermeye başladınTayyip bey
 • Ke-mal Ke-mal 9 gün önce
  Cok duyduk bunlarıcooook.Icrat desen yok
 • Mesut SarpMesut Sarp9 gün önce
  Reiz bırak bu sabır taşmasını. Sadece biz degil Batılılarda görüyor ve hatta bazı yayın organlarında 6,3 milyar Euroyu Türkiye aldı ama daha fazla almak icin baskı yapmaya calışıyor diyorlar. Hani keşke alaydın. Bu arada bizde hala "bir gece ansızın girebiliriz"ini beklemekteyiz !
 • Eski TürkiyeEski Türkiye9 gün önce
  İdlip rumuzlu cahil, eski Türkiye istediği her yere tek başına girerdi. Eski Türkiye'de bir Barzani ancak bir yüzbaşı ile muhatap olurdu. Eski Türkiye Kandil'e harekat çekerken yardım paketleri atan 2 ABD helikopterini vurduğu gibi indirirdi. Eski Türkiye'nin şakası olmadığını yedi düvel bilirdi. Öyle sabrımız hikayeleri okumazdı eski Türkiye. Öğren de gel. Şimdiki gibi bırak 18 adasını bir kayalığına çıkıldı mı savaşa girerdi.
 • Karamanlı Karamanlı 9 gün önce
  Adam kahveye girer ağız yüz kan revan, belinde boş silah kılıfı. Sorarlar, noldu? Karşı köyden geçerken, dövdüler der adam. Silahıdakaptırmışsın, evet aldılar der. Ee kılıf duruyor derler. Adam “ işte ona bir dokunsalardı analarını dikerdim” demiş. Abd fetöyü besliyor, 15 Temmuz un arkasında, silah vermez, uçakları vermez, papazı götürür, dolara müdahale eder, pyd ye binlerce tır silah, izin vermeden Suriye ye giremeyiz. Eeeee sabrımız taşarsa....
 • GerçekGerçek9 gün önce
  Her yerin sarılmış neyin sabrı. Elbirliğiyle Trabzon lu Lawrence İstanbul a başkan yaptınız yarın da c.baskani olur .o zaman millet sana ah eder bizi münafıkların eline bıraktın diye.
 • ülkücüülkücü9 gün önce
  Hergün sabrın taşıyor ama söylediklerinin hiç birinin altını doldurmadın ki.hani bir seneden beridir fıratın doğusu için"bir gece ansızın girebiliriz "diyordun ama ....hala yerimizde sayıyoruz 
 • SüleymanSüleyman9 gün önce
  Suriyenin kuzeyinde. Sabrımız taşarsa başımızın çaresine bakarız demiş sayın cumuhurbaşkanıPeki sayın başkan daha sabrınızın taşması için ne olması lazım
 • İf elseİf else9 gün önce
  Önüme gelirse idamı imzalarım. Geldi mi?hayır.
 • MuratMurat9 gün önce
  Ne sabırmış birader. Çarladık orta yerimizden. Membiç de böyle başlamıştı. Sonuç ortada. Şimdi konuşulmuyor bile
 • İdlibİdlib9 gün önce
  Suriye'ye sınır komşusu bile olmayan sırtlanlar ile masaya oturmak zorunda kaldık. Yalancı münafık katillere.Yüz yıldır Türkiye'yi zayıflatan kemalistler, batı usakligi ile bizi nelere mecbur ettiler! Kendi sinjrimiza bile tek başımıza giremiyoruz.
 • Sabır taşıSabır taşı9 gün önce
  Rus kardeşlerimiz, Çin soydaşlarımız, Haçlı arkadaşlarımız... Nerde beka? Nasıl sabırsa? En iyi yaptığın Eyyt, Uyyt demek. Dostu düşman, düşmanı dost etmen. Kudüsü Filistin'in Başkenti ilan edemeyen ümmetin lideri.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019