• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cumhurbaşkanı Erdoğan sevindiren gelişmeyi duyurdu: Artık o vakit geldi!

Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir Türk vatandaşının uzaya gönderilme sürecini başlatıyoruz" dedi.

Yeniakit Publisher
2022-05-23 20:37:00 - 2022-05-23 21:25:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı. "Artık o vakit geldi" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bir Türk vatandaşının uzaya gönderilme sürecini başlatıyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası Milli Uzay Programı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Milli Uzay Programı kapsamında, bir Türk vatandaşının uluslararası uzay programına gönderilme sürecini başlatıyoruz. 45 yaşından genç vatandaşlarımız bu programına başvurabilecek." dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bu salondaki basın mensupları aracılığı ile tüm bakan arkadaşlarımın aracılığı ile birçok insan uzaya gitme hayali kurmuştur. Artık o vakit geldi. Milli Uzay Programımız çerçevesinde 1 Türk vatandaşımızın uluslararası uzay istasyonuna gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz.

Bu milli bir görev olacak. Uzaya göndereceğimiz vatandaşımız kendisinin ya da Türkiye'deki diğer bilim insanlarının yerçekimsiz uzay ortamında yapmak istedikleri bilimsel test ve deneyleri gerçekleştirme imkanına sahip olsun. Bu milli göreve başvurmak için uzaya.gov.tr adresini oluşturduk. 45 yaşından genç tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu görev için başvurabilirler.

Başvurular arasından çekilecek ve seçilecek iki aday bilim elçimiz olarak uzaya çıkış süreci için gerekli tüm eğitimleri alacaklar. Eğitimlerin sonunda iki adaydan biri üstlendikleri tarihi görev için 2023 yılında uluslararası uzay istasyonuna gönderilecek. Şüphesiz göklere en çok yakışan bayrak ay yıldızlı al bayrağımızdır.

İnşallah Türkiye'nin tecrübe ettiği diğer birçok ilk gibi bu tarihi adımın onurunu milletimize yaşatmak da yine hükümetimize nasip olacaktır. Gelecekteki milli kahramanımıza şimdiden başarılar temenni ediyorum. Biz hala Neil Armstrong'u unutmadık. Şimdi de içimizden biri gidecek. İnşallah onu da bizden sonraki gelecek nesiller unutmayacaklar.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Pençe

Hikaye anlatmaya devam 12 ayın kaldı sür Sefa’sını bizle ağleniyyyy

Uzaylı

Bindik Bi alamete :)
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23